Trzy gatunki rekinów okazały się wyjątkowe. Żyjące w morskich głębinach ryby były wcześniej znane naukowcom, ale dopiero teraz dowiedziono, że świecą w ciemności.
Naukowcy z Belgii i Nowej Zelandii w styczniu ubiegłego roku badali rekiny żyjące w rejonie dna oceanicznego u wschodnich wybrzeży Nowej Zelandii. Odkryli, że gatunki z Wyniesienia Chatham - Dalatias licha, Etmopterus lucifer i Etmopterus granulosus - mają zdolność świecenia. Odpowiadają za to fotofory, będące komórkami wytwarzającymi światło znajdującymi się w skórze ryb.
Bioluminescencja, czyli wytwarzanie światła widzialnego przez organizmy żywe, to zjawisko powszechne wśród morskich organizmów. Według naukowców bioluminescencja pomaga rekinom żyjącym na głębokości 200-1000 metrów w maskowaniu się i oświetlaniu dna oceanu w trakcie poszukiwania pożywienia.
Badania opublikowano w czasopiśmie naukowym "Frontiers in Marine Science". Jak napisano, "jeśli weźmiemy pod uwagę ogrom głębin morskich i występowanie świecących organizmów w tej strefie, to będzie oczywiste, że wytwarzanie światła na głębokości musi odgrywać ważną rolę w konstruowaniu największego ekosystemu na naszej planecie".
Autor: ps/map / Źródło: The Guardian, BBC News
Źródło zdjęcia głównego: Dr J. Mallefet - FNRS, UCLouvian