Światło niszczy piękno nocnego nieba. Zobacz, jak bardzo
Miasta generują wiele sztucznego światła, które maskuje piękno nocnego nieba. Trudno dopatrzeć się choć jednej gwiazdy, podczas gdy na niebie powinniśmy ujrzeć Drogę Mleczną. Zobacz niesamowity timelapse.
Wielkie miejskie aglomeracje generują znaczną ilość sztucznego światła. Dzięki niemu, nawet w najciemniejszą noc, jesteśmy w stanie znaleźć drogę do domu. Jednak dodatkowe oświetlenie niszczy piękno nocnego nieba.
Timelapse ukazuje różne rejony Kalifornii o innym stopniu zanieczyszczeniu światłem. Widać na nim, jak dużo tracimy mieszkając w dużych miastach, gdzie nocą niebo staje się jednolite, szaro-fioletowe. Jednak już na obszarach niezurbanizowanych gdy robi się ciemno niebo odsłania swoje piękno. Otwiera się droga do innego świata, do kosmosu, który wygląda, jakby był na wyciągnięcie ręki. Czarną przestrzeń zdobią miliony gwiazd, wśród których wyłania się wyraźnie zarysowana Droga Mleczna.
Cenna Droga Mleczna
Ponad połowa ludzi na świecie mieszka na obszarach silnie zurbanizowanych, gdzie trudno dostrzec na niebie Drogę Mleczną. Niektórzy nigdy w życiu nie widzieli jej na własne oczy, choć co noc widnieje na nieboskłonie, ale w miejscu zamieszkania jest niewidoczna. Warto jednak ruszyć się z miasta i zachwycić się pięknem nocnego nieba z dala od świateł. W Polsce najczystsze niebo, czyli najbardziej przejrzyste, występuje w Bieszczadach i na Mazurach.
Autor: AD / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Sriram Murali
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W nadchodzących dniach czeka nas zmiana z aury wiosennej na zimową. Pogodę w Polsce kształtować będą atlantyckie niże. Napłynie zimne powietrze, które sprawi, że spadnie temperatura. Poza tym pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.
Powrót atlantyckich niżów do Polski. Pojawią się przelotne opady śniegu
Niagara, położona na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady, w niektórych miejscach pokryła się imponującą warstwą lodu. Na nagraniu udostępnionym we wtorek widać, jak jeden z najbardziej imponujących wodospadów świata wygląda w zimowym wydaniu.
Wodospad Niagara pod warstwą lodu i śniegu
Kolejna burza, którą nazwano Ivo, uderzyła w Hiszpanię. Towarzyszący żywiołowi wiatr w porywach rozpędzał się do 100 kilometrów na godzinę. Burza przyniosła obfite opady deszczu oraz śniegu. W wielu regionach kraju wciąż obowiązują ostrzeżenia.
Zamknięte szkoły, auta pod śniegiem. Burza Ivo uderzyła
Niezbyt przyjemną środę ma za sobą legwan z Miami Beach na Florydzie. Panujące nad Stanami Zjednoczonymi zimno zmusiło gada do przejścia w stan uśpienia, przez co spadł z drzewa. "Zamrożonym" legwanem zainteresował się przedstawiciel innego gatunku, lepiej radzącego sobie z zimnem.
"Zamrożony" legwan spadł z drzewa. Zabawna reakcja kota
Włoska straż przybrzeżna poinformowała w środę, że doszło do częściowego zawalenia się molo w kurorcie Marina di Massa w Toskanii. Stało się tak najprawdopodobniej przez silne porywy wiatru, które sprawiły, że w konstrukcję uderzył statek.
Statek wpadł na molo w Toskanii i poważnie je uszkodził
Amerykańscy meteorolodzy ostrzegają przed pogodą, jaka w najbliższych dniach nastanie w Stanach Zjednoczonych. Front atmosferyczny, który przyniósł długo wyczekiwane, ale bardzo intensywne opady deszczu w Kalifornii, będzie poruszał się na wschód, niosąc za sobą zarówno śnieżyce, jak i ulewy. Służby ostrzegły przed możliwością wystąpienia powodzi błyskawicznych.
Możliwe śnieżyce oraz powodzie błyskawiczne. Kolejne załamanie pogody w USA
Władze japońskiego miasta Yashio ewakuowały część mieszkańców z powodu zapadającej się ziemi i ryzyka wycieku gazu. We wtorek na jednym ze skrzyżowań powstała ogromna dziura, do której wpadła ciężarówka. Kilkanaście godzin później niedaleko miejsca katastrofy grunt zapadł się po raz drugi.
W mieście powstało nowe zapadlisko. Władze ewakuują mieszkańców
Do hrabstwa Los Angeles - regionu dotkniętego przez silne i niszczycielskie pożary - po trzech tygodniach zaczęli wracać mieszkańcy. Naukowcy przeanalizowali, co mogło doprowadzić do tak rozległych szkód.
Indie z powodzeniem umieściły na orbicie Ziemi nowego satelitę nawigacyjnego. Urządzenie opuściło naszą planetę na pokładzie rakiety zbudowanej w tym kraju. Była to pierwsza indyjska misja w 2025 roku i setny start z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan.
Indyjski satelita poleciał w kosmos. Ma ważną misję
Najwyższy szczyt Ekwadoru i jego okolice pokryła gruba pokrywa śnieżna. Ten widok przyciągnął sporo turystów, którzy skorzystali z okazji, by spędzić czas wśród białych krajobrazów. Wulkan o nazwie Chimborazo to wyjątkowy punkt na mapie świata.
Śnieg przyciągnął tłumy w najbliższy gwiazdom punkt Ziemi
Asteroida 2024 PT5, która przez pewien czas była drugim księżycem Ziemi, prawdopodobnie pochodzi właśnie z Księżyca. Świadczyć o tym mają właściwości chemiczne obiektu. Malutka skała została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną tysiące lat temu - i nie jest jedynym obiektem tego typu.
Była naszym drugim księżycem. Mogła oderwać się od Srebrnego Globu
Północna Francja walczy ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Najtrudniejsza sytuacja panuje w okolicach Rennes, stolicy Bretanii - pod wodą znalazły się całe miejscowości. W mieście Pont-Rean fale zaczęły wdzierać się do domów w środku nocy, a mieszkańcy mieli zaledwie kilka chwil, by zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Kolejne dni mają przynieść dalsze opady.
Powódź przyszła w środku nocy. "Zabraliśmy najpotrzebniejsze rzeczy, ubrania, kota"
Mieszkańcy Toskanii i Ligurii we Włoszech mierzą się z powodzią wywołaną przez obfite opady deszczu. W niektórych miejscach w ciągu 24 godzin spadło 216 litrów wody na metr kwadratowy. Wielka woda wdziera się do miast, powodując poważne zniszczenia. W Genui zawalił się mur oporowy, służby na miejscu upewniają się, czy pod gruzami nie znajdują się ludzie.
"Bomba wodna" nad Włochami. "W niektórych wioskach sytuacja jest krytyczna"
Gigantyczne opłaty czekały kierowców z Atlanty, którzy porzucili swoje auta na oblodzonych drogach. Wiele osób musiało opuścić swoje pojazdy podczas nietypowych dla tego regionu burz śnieżnych, które w zeszłym tygodniu nawiedziły południowo-wschodnie Stany Zjednoczone.
Porzucili auta na oblodzonych drogach, teraz muszą sporo za to zapłacić
Ostatnie dni stycznia przyniosły intensywne opady śniegu w Korei Południowej oraz Korei Północnej. Śnieżyce doprowadziły do wielu utrudnień komunikacyjnych w obu krajach. Załamanie pogody przyszło w okresie, gdy spora część osób podróżuje do rodzin w celu świętowania obchodzonego w Azji Księżycowego Nowego Roku.
Spadło ponad 60 cm śniegu. Odwołane loty, utrudnienia na kolei
Po ponad ośmiu latach rozłąki pies rasy pinczer wrócił do swojego właściciela. W 2017 roku zwierzak wyślizgnął się ze smyczy podczas postoju w pobliżu Oklahoma City. Od tego czasu mężczyzna nieprzerwanie starał się odnaleźć swojego pupila. Wzruszający moment pierwszego spotkania po wielu latach został zarejestrowany na nagraniu.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,8 nawiedziło część Nowej Anglii na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Wstrząsy były odczuwalne między innymi w Bostonie. Amerykańskie służby uspokoiły, że nie ma zagrożenia dla ludności, ale nie wykluczyły pojawienia się kolejnych, mocniejszych wstrząsów.
"Jakby startował odrzutowiec. Całym domem trzęsło"
W ostatnim czasie coraz częściej można zobaczyć na niebie przelatujące gęsi. Jak zauważył ornitolog profesor Cezary Mitrus z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, są to między innymi rodzime gęgawy, ale także gatunki ptaków pochodzące ze Skandynawii. Jeszcze kilka dekad temu migracje o tej porze roku były zaskakujące.
Środek zimy, a na niebie ptasie klucze. "Powinniśmy się przyzwyczaić do takiego widoku"
W Walencji termometry w poniedziałek pokazały prawie 27 stopni Celsjusza. To najwyższa w ponad stuletniej historii pomiarów temperatura w styczniu. Miejscami było jeszcze goręcej. Niezwykłe ciepło jest związane z burzą Herminia, która zaledwie kilkaset kilometrów dalej przyniosła intensywne opady śniegu.
Prawie 27 stopni w środku zimy. Padł styczniowy rekord
Nad Półwyspem Iberyjskim szaleje burza Herminia. W poniedziałek w prawie całej Hiszpanii obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne, a w Galicji miały one najwyższy stopień. Czerwone alerty wzdłuż wybrzeża obowiązują także w Portugalii.
Fale sięgają 14 metrów, czerwone alerty w dwóch krajach
Jacht zatonął w sobotę u wybrzeży Francji. Jak poinformowały francuskie służby, pływająca pod brytyjską banderą jednostka została rozerwana na kawałki, a jej kapitana nie udało się odnaleźć. Francję nawiedza obecnie burza Herminia, która powoli sunie w stronę Wysp Brytyjskich.
Szalejące fale rozerwały jacht na kawałki. Kapitana nie udało się odnaleźć
Krokodyl pojawił się na plaży w australijskim stanie Queensland. Nietypowy gość wywołał spore zamieszanie wśród plażowiczów - zwierzęta te dość rzadko zapuszczają się tak daleko na południe stanu. Gad szybko znikł ludziom z oczu, a lokalne służby starają się go znaleźć i zabezpieczyć.
Nietypowy widok na plaży. "Nie mogłam uwierzyć własnym oczom"
Młody płetwal antarktyczny (Balaenoptera bonaerensis) pojawił się w rejonie południowych wód Sydney. Ssak podążał za promem przez kilka minut, dzięki czemu wiele osób mogło go dostrzec. Naukowcy przekazali, że takie sytuacje nie zdarzają się często.
"Nigdy nie słyszałam, żeby płetwal antarktyczny zachowywał się w taki sposób"
Tysiące formacji skalnych znajdujących się w pobliżu naturalnej granicy między północną a południową półkulą Marsa mogą być kolejnym dowodem na istnienie wody na tej planecie - twierdzą naukowcy. Najnowsze badania sugerują, że ten obszar Czerwonej Planety mógł zostać ukształtowany przez erozję wodną kilka miliardów temu.