Wszystkie województwa dotyka susza hydrologiczna. Największy problem panuje na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu oraz Warmii i Mazurach, gdzie stwierdzono ją aż w 11 uprawach - wynika z najnowszego raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).
"W okresie sześciodekadowym 1 maja - 30 czerwca bieżącego roku na terenie kraju wystąpiło dalsze zmniejszenie deficytu wody dla roślin uprawnych (średnio o ponad 7 milimetrów) w stosunku do poprzedniego monitoringowego okresu. Takie warunki wilgotnościowe sprawiły, że suszę rolniczą stwierdzono w 16 województwach kraju" - czytamy w komunikacie.
Zdecydowanie największe niedobory wody odnotowano w województwach zachodniopomorskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim, w których susza wystąpiła aż w 11 uprawach. Nieco mniejsze zagrożenie wystąpiło w województwach: wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim i podkarpackim - tam stwierdzono jej wystąpienie w ośmiu uprawach. Susza dotknęła też siedem upraw na Dolnym Śląsku. Natomiast w województwach: podlaskim, mazowieckim, lubuskim, małopolskim oraz śląskim notowano niedobory wody, w których stwierdzono suszę od dwóch do czterech upraw - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).
11 upraw
Susza występowała w jedenastu uprawach: zbóż jarych, rzepaku i rzepiku, krzewów owocowych, zbóż ozimych, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, truskawek, tytoniu, warzyw gruntowych oraz drzew owocowych.
W okresie od maja do końca czerwca 2021 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 750 gminach (30 procent gmin Polski). Susza wystąpiła na obszarze około 8,5 procenta gruntów ornych kraju.
Susza rolnicza - definicja
Zgodnie z definicją Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej za suszę rolniczą definiowany jest okres, w którym wilgotność gleby jest niedostateczna do zaspokojenia potrzeb wodnych roślin i prowadzenia normalnej gospodarki w rolnictwie.
Susza hydrologiczna
IMGW ostrzega zaś przed suszą hydrologiczną, występującą na terenie województw:
- zachodniopomorskiego, zlewni Iny i Płoni oraz Drawy;
- lubuskiego, zlewni Drawy;
- wielkopolskiego, zlewni: Warty środkowej od Wełny do Noteci, Kanału Mosińskiego, Warty środkowej od Prosny do Wełny, Warty środkowej od Rgilewki do Prosny, Rgilewki, Wrześnicy, Kiełbaski, Warty środkowej od Zb. Jeziorsko do Rgilewki, Powy, Bawołu, Prosny dolnej, Ołoboku, Prosny środkowej, Swędrni i Łużycy.
Jak napisano w komunikacie, w związku z występującymi niskimi przepływami wody w kolejnych dniach spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ.
SNQ oznacza zmniejszenie się przepływu wody w rzekach poniżej przepływu średniego niskiego. To tak zwana niżówka hydrologiczna.
Ostrzeżenie obowiązuje do odwołania.
Susza hydrologiczna - definicja
Zgodnie z definicją IMGW susza hydrologiczna występuje wtedy, gdy przepływy w rzekach spadają poniżej przepływu średniego, a w przypadku przedłużającej się suszy meteorologicznej obserwuje się znaczne obniżenie poziomu zalegania wód podziemnych.
Autor: ps/dd / Źródło: PAP, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IUNG-PIB