Jeden jest ciężki i nadaje się do robienia bałwana, drugi jest sypki i nie da się go zlepić. Mokry i suchy śnieg. W Polsce na razie białego puchu brakuje, niewielkie opady zapowiadane są w nadchodzącym tygodniu. Jakiego śniegu możemy się spodziewać?
Śnieg śniegowi nierówny. Eskimosi na jego określenie, mają aż 60 nazw! W Polsce tych określeń jest zdecydowanie mniej, a to, jaki śnieg spada na ziemię, zależy od kilku czynników.
Z jakiej chmury jaki śnieg?
Przede wszystkim chmura. Z niskich, jasnych chmur pada ziarnisty, sypki śnieg. Z wysokich, ciemnych, gruby i mokry. Mokry śnieg jest około cztery razy cięższy od suchego. Za to znakomicie nadaje się do lepienia kul czy bałwana.
Bałwan nie lubi mrozu
Puszysty śnieg jest lekki i utrzymuje się przy niskiej temperaturze i słabej wilgotności powietrza. Spadając z niewysokich chmur nie nabiera wilgoci, a same płatki są drobne i przypominają drobiny proszku. Taki śnieg nie nadaje się do lepienia bałwana, nie da się z niego ulepić trwałych brył. Przy dużych podmuchach wiatru, lekki śnieg unosi się i tworzą się zawieje i zamiecie.
Mokry śnieg
Z mokrym śniegiem mamy do czynienia przy temperaturze w okolicach zera. Płatki śniegu będą wówczas duże i będą spadać w bliskiej odległości od siebie. Z powodu niewielkiego mrozu i dużej wilgotności, śnieg będzie gruby i ciężki. Jeśli przy powierzchni ziemi temperatura będzie dodatnia, szybko się roztopi.
W najbliższym tygodniu temperatura będzie dodatnia, w nocy chwyci niewielki mróz. Zapowiadany śnieg będzie się więc nadawał do ulepienia bałwana. Jednak nie utrzyma się zbyt długo.
Autor: ls//aq / Źródło: accuweather.com