W Polsce pada. Sytuacja na rzekach na południu zrobiła się niebezpieczna, wiele z nich przekroczyło stany alarmowe. W kilku regionach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Interweniowali strażacy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia.
W związku z dużymi opadami, które utrzymują się od kilku dni, w wielu regionach kraju pojawiło się zagrożenie podtopieniami. W kilku miejscach ogłoszono nawet pogotowie przeciwpowodziowe. Interweniowali też strażacy. Przez cały piątek nadal padało i sytuacja była niebezpieczna.
Pogotowie przeciwpowodziowe w województwie łódzkim
Ze względu na wzrost stanów wód m.in. w zlewniach Warty i Pilicy oraz prognozowanymi opadami deszczu na terenie województwa łódzkiego, wojewoda w piątek ogłosił pogotowie w całym regionie.
Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Radosław Mielczarek, w Łódzkiem około godziny 15 stan alarmowy na rzekach został przekroczony o ok. 10 cm jedynie na Luciąży w gminie Sulejów. Stany ostrzegawcze przekroczyły natomiast m.in. Warta w powiecie zduńskowolskim, Pilica w powiecie piotrkowskim oraz Czarna Maleniecka w pow. piotrkowskim.
W związku z tym, oraz z prognozowanymi opadami deszczu, wojewoda łódzki Zbigniew Rau wprowadził do odwołania pogotowie przeciwpowodziowe w całym regionie. W najbardziej zagrożonych rejonach, m.in. w Sulejowie, przygotowano magazyny przeciwpowodziowe, na bieżąco monitorowany jest tam stan wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrotechnicznych. Osoby mieszkające na terenach zalewowych poinformowano o zagrożeniu, sposobach ewakuacji oraz sposobie zabezpieczenia dobytku.
Jak podał oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi Jędrzej Pawlak, najbardziej zagrożone były trzy powiaty: piotrkowski, radomszczański i opoczyński, gdzie znajduje się zlewnia Pilicy. Sytuacja była i jest nadal monitorowana w pow. łaskim, ale tam jest spokojniej. Na razie zalane są głównie łąki. Interwencje strażaków dotyczyły zalań piwnic oraz podwórek.
- W ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy już 19 litrów opadów na metr kwadratowy. Według synoptyków w najbliższym czasie są przewidywane dalsze opady deszczu, a ich ustanie przewidywane jest od niedzieli – poinformowała w piątek po południu dyżurna lotniskowej stacji meteorologicznej IMGW na Lublinku.
Pogotowie w województwie świętokrzyskim
Podnosi się poziom rzek w województwie świętokrzyskim. Stany alarmowe zostały przekroczone na Kamiennej i Bobrzy. Burmistrz Wąchocka ogłosił na terenie miasta i gminy stan pogotowia przeciwpowodziowego. Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Kazimierz Kasprzyk, na głównych rzekach w regionie świętokrzyskim nie ma na razie większego zagrożenia powodziowego. Burmistrz Wąchocka ogłosił na terenie miasta i gminy stan pogotowia przeciwpowodziowego.
Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w czterech miejscach: na Czarnej Włoszczowskiej (dopływ Pilicy) w Januszowicach, na Nidzie w Mniszku, na Kamiennej w Brodach Iłżeckich i w Bocheńcu na Wiernej Rzece.
Świętokrzyscy strażacy w piątek wyjeżdżali wiele razy w związku z ciągłymi opadami deszczu, głównie pompując wodę z zalanych piwnic.
- W czwartek mieliśmy sześć takich interwencji. W czterech przypadkach chodziło o lokalne podtopienia i wypompowywanie wody z piwnic, a w dwóch usuwanie wody z posesji – powiedział rzecznik Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach bryg. Paweł Ksel.
Poziom wód na rzekach województwa świętokrzyskiego może w najbliższych godzinach się podnosić, bo według prognoz deszcz będzie padał przez całą noc i w sobotę rano.
Pogotowie na Śląsku Cieszyńskim
W piątek starosta cieszyński także ogłosił w powiecie pogotowie przeciwpowodziowe. W regionie stany ostrzegawcze przekroczyły m.in. Olza w Cieszynie oraz Wisła w Wiśle, Skoczowie i Jawiszowicach oraz Soła w Żywcu i Oświęcimiu.
Na Śląsku Cieszyńskim woda wystąpiła na lokalne drogi. Policjanci poinformowali, że podtopione są szosy z Dębowca do Ochab i z Drogomyśla do Pruchnej.
W rejonie Bielska-Białej stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzece Białej i Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach. Na Żywiecczyźnie wezbrały Koszarawa i Soła.
Pogotowie przeciwpowodziowe w Oświęcimiu
Po wielogodzinnych opadach na południu województwa śląskiego i w Zachodniej Małopolsce, prezydent Oświęcimia ogłosił w czwartek w mieście pogotowie przeciwpowodziowe.
W okolicach Oświęcimia interweniowali strażacy – wynika z danych służb zarządzania kryzysowego. Miało to miejsce głównie w Brzeszczach, ale także w Chełmku i Polance Wielkiej. Strażacy wypompowali tam wodę z piwnic domów jednorodzinnych. - Zebrało się jej od kilku do 30 cm - poinformował rzecznik oświęcimskich strażaków.
Poziomy wód wciąż rosną, choć powoli. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podał, że ze względu na podwyższony stan rzek zostały zwiększone zrzuty ze zbiorników Goczałkowice. Oznacza to, że przybędzie wody w Wiśle w rejonie oświęcimskim, który znajduje się poniżej zbiorników.
Interwencje i zagrożenia na Śląsku
W wyniku intensywnych opadów i wysokich stanów wód, od czwartku na Śląsku straż pożarna również interweniowała wiele razy. Wiele rzek przekroczyło stany ostrzegawcze, dwie - alarmowe.
Od czwartku w pięciu gminach powiatu częstochowskiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, ogłoszone przez starostę częstochowskiego z powodu wysokiego stanu wody Warty. Są to: Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice i Kruszyna.
Jak podało w piątek rano Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, stan alarmowy przekroczyła Brynica w Brynicy i Pszczynka w Mizerowie-Borkach.
- Na tę chwilę nie ma zagrożenia dla ludzi i ich dobytku, starosta zdecydował jednak o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego ze względu na wysoki stan wody w Warcie, prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wód i opady - powiedziała w czwartek rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Częstochowie Grażyna Folaron.
Obecnie sytuacja w tym regionie trochę się poprawiła.
- Zagrożenie powodzią w woj. śląskim jest minimalne – ocenił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Jeśli optymistyczne prognozy się sprawdzą, stan pogotowia wkrótce zostanie odwołany.
Stan alarmowy na Brynicy
Jeszcze w czwartek o godz. 3 w nocy stan Brynicy był przekroczony tylko o 7 centymetrów. Około godziny 10 był już przekroczony o 30 cm i wynosił 230 cm.
- To oznacza, że sytuacja robi się poważna - relacjonowała z Miasteczka Śląskiego Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok.
Interwencje w Świerklańcu
W Świerklańcu intensywne opady spowodowały zalania znajdujących się w okolicy rzeki posesji, przez co strażacy musieli wypompowywać wodę z ogródków domów jednorodzinnych.
Opolszczyzna
Rośnie też stan dopływów Odry. W Branicach (woj. opolskie) wylała Opawa. Jeszcze w piątek przed godz. 10 Reporterka TVN24 Olga Bierut mówiła, że do wystąpienia rzeki z koryta brakowało około 50 cm. Obecnie zalane są okoliczne pola i lokalna droga, która stanowi granicę polsko-czeską. Droga została zamknięta, jednak jak mówią strażacy, mogą oni zacząć wypompowywać wodę dopiero, jak przestanie padać.
Wideokonferencja z wojewodami
Szefowa rządu oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak uczestniczyli w wideokonferencji z wojewodami i komendantami wojewódzkimi Państwowe Straży Pożarnej. Tematem spotkania była sytuacja hydrologiczna oraz zagrożenie powodziowe na południu Polski.
- Sytuacja pogodowa się stabilizuje, nie ma w tej chwili zagrożenia dla mieszkańców - poinformowała premier Beata Szydło po wideokonferencji z wojewodami na temat sytuacji pogodowej.
- Wydaje się, że w tej chwili stany zagrożenia na rzekach zaczynają się stabilizować. Oczywiście cały czas sytuacja jest monitorowana. Działają sztaby, działają służby. Wszystko jest pod kontrolą, jest monitorowane - powiedziała premier.
- Obecnie nie występuje zagrożenie powodziowe na dużych rzekach, natomiast na mniejszych (dopływach) mamy do czynienia z podtopieniami. Jednostki nadzorowane przez Ministra Środowiska na bieżąco jednak monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych - podał resort środowiska w swoim piątkowym komunikacie.
W Polsce w wielu regionach od czwartku nieprzerwanie pada deszcz, przez co na południu kraju zrobiło się niebezpiecznie. W związku z ryzykiem podtopień Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Na Ziemi Łódzkiej, Śląsku i Opolszczyźnie obowiązuje alert trzeciego, najwyższego stopnia.
Ze względu na sytuację pogodową obecnie wydano trzy ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia - poinformował wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Krzysztof Malesa.
- Na bieżąco monitorujemy sytuację na południu Polski, służby są gotowe do niesienia pomocy - zapewnił.
Trzeci stopień oznacza, że służby monitorują sytuację, "przejmują kontrolę nad sytuację i podejmują działania zabezpieczające".
Przekroczone stany alarmowe
W wielu regionach stany ostrzegawcze rzek zostały przekroczone. W 20 miejscach woda przekroczyła stany alarmowe. Takie stany są na rzekach:
- Opawa (woj. opolskie),
- Osobłoga (woj. opolskie),
- Bierawka (woj. opolskie),
- Stradunia (woj. opolskie),
- Warta (woj. łódzkie),
- Luciąża (woj. łódzkie),
- Czarna (Włoszczowska) (woj. świętokrzyskie),
- Kamienna (woj. świętokrzyskie),
- Bobrza (woj. świętokrzyskie),
- Brynica (woj. śląskie),
- Ruda (woj. śląskie),
- Pszczynka (woj. śląskie),
- Przemsza (woj. śląskie),
- Kłodnica (woj. śląskie),
- Wisła (woj. śląskie),
- Odra (woj. śląskie),
- Białka (woj. małopolskie),
- Pisa (woj. warmińsko-mazurskie).
Intensywne opady deszczu
IMGW ostrzega także przed ulewnym deszczem, którego będzie jeszcze więcej w piątek. Wydał alerty pierwszego stopnia dla województw:
- podlaskiego (obowiązuje do soboty do godz. 6). Spodziewamy się opadów o natężeniu umiarkowanym i silnym, po północy słabnących. Prognozowana wysokość opadów od 25 do 35 l/mkw.
- lubelskiego (obowiązuje do soboty do godz. 6). Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 25 do 35 l/mkw. Najsilniejsze opady występować będą w północnej i zachodniej części województwa, po południu i w pierwszej części nocy.
- małopolskiego (obowiązuje do soboty do godz. 6). Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana ilość opadów wyniesie od 15 do 25 l/mkw., lokalnie 30 l/mkw. Największe natężenie opadów prognozowane jest na piątek.
- śląskiego (obowiązuje do godz. 23). Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 20 do 30 l/mkw., lokalnie 35 l/mkw. Największe natężenie opadów prognozowane jest na piątek.
Autor: AP,zupi/aw / Źródło: TVN24, PAP