Niekorzystne warunki pogodowe wpłynęły na pojawienie się smogu. W poniedziałek do Polski zacznie wkraczać strefa opadów, która powinna oczyścić atmosferę. Jednak później problem smogu powróci.
Wyżowa pogoda spowodowała, że z dnia na dzień jakość powietrza w Polsce zaczęła się pogarszać. W sobotę w wielu miastach stała się bardzo zła.
Okazuje się, że z problemem smogu możemy się jeszcze zmagać w niedzielę, a także w nadchodzącym tygodniu.
- Pojawia się bezruch i dlatego stężenie zanieczyszczeń jest wysokie - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo.
Bezwietrzna pogoda jest wynikiem wyżu, który znajduje się nad Polską i powoduje wzrost zanieczyszczenia powietrza. Ponadto w wyżu pojawiają się rozpogodzenia, a w zimowych porankach oznacza to silny spadek temperatury.
Temperatura a smog
- Smog i mróz łączą się - przyznał Wasilewski.
Prezenter przyznał, że w godzinach porannych niemal wszędzie był mróz, największy w Jeleniej Górze (-16 st. C). Tym razem Suwalszczyzna okazała się najcieplejszym regionem w całej Polsce, gdzie temperatura nie spadła poniżej 0 st. C.
Wasilewski podkreślił, że na smog nie wpływa jedynie pogoda, ale również to czym ogrzewamy swoje domy podczas mrozów.
Ulga od smogu?
Z aktualnych prognoz wynika, że w poniedziałek do Polski wkroczy mały niż. Spowoduje on większy ruch w powietrzu oraz przyniesie opady. W poniedziałek spodziewamy się deszczu ze śniegiem na zachodzie, a we wtorek strefa opadów śniegu obejmie cały kraj. Jest to dobra wiadomość zważywszy na duże stężenie zanieczyszczeń w powietrzu.
- We wtorek jakość powietrza powinna się poprawić - przyznała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. - Opady oczyszczają atmosferę - dodała.
W środę poprószy jeszcze na Podkarpaciu. Poza tym zrobi się słonecznie. Oznacza to, że do kraju ponownie zacznie wkraczać wyż. Wtedy znowu możemy zmagać się ze smogiem.
Synoptycy twierdzą, że w pierwszych dniach lutego pogoda zacznie się zmieniać i powoli rozwiewać smog.
Zobacz całą rozmowę z Tomaszem Wasilewskim:
Autor: AD/rp / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN Meteo