W środę od rana nad Polską unosi się smog. W niektórych miejscowościach powietrze jest fatalnej jakości.
Stężenie pyłu PM10
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3).
Według danych z godziny 11 stan powietrza w Nowej Rudzie, Tychach i Goczałkowicach-Zdroju jest fatalny. Stacje pomiarowe odnotowały tam stężenie pyłu PM10 na poziomie kolejno 262 µg/m3, 271,65 µg/m3 i 210,53 µg/m3.
Powietrze złej jakości wykazała stacja w Zabrzu, gdzie stężenie pyłu PM10 sięgnęło 143 µg/m3.
W kilku miastach kraju, szczególnie na Śląsku i w Małopolsce powietrze miało niezdrową i średnią jakość.
Stężenie pyłu PM2,5
Pyły PM2,5 są drobniejsze i bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu od pyłów PM10, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3.
Powietrzem fatalnej jakości oddychają mieszkańcy Goczałkowic-Zdroju (198,54 µg/m3).
Na południu i w centrum Polski niektóre stacje pomiarowe wykazały powietrze niezdrowej i średniej jakości.
Jak wpływa na nas smog?
O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.
PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.
Autor: kw/rp / Źródło: GIOŚ