Sinice zagrażają naszemu zdrowiu. Przestrzegajmy zakazu kąpieli

[object Object]
Sinice mogą być dla nas groźnetvn24
wideo 2/14

Wykąpanie się w wodzie z sinicami może powodować wiele groźnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Kontakt z tymi mikroorganizmami zagraża naszemu układowi nerwowemu i skórze. Na sinice powinni uważać turyści w większości kąpielisk od Łeby po Gdańsk.

Sanepid na Pomorzu apeluje, żeby przed wybraniem się na plażę sprawdzić, czy na danym kąpielisku nie obowiązuje zakaz wejścia do wody. Najbardziej zagrożone sinicami są rejony Półwyspu Helskiego, ale zakazy mogą zostać wprowadzone na całym wybrzeżu w województwie pomorskim.

W tej chwili zamkniętych jest kilkanaście kąpielisk. Jest to pas od Łeby w kierunku Helu oraz kąpieliska w Trójmieście.

Co nam grozi?

Sinice mogą być dla nas bardzo groźne i lepiej na nie uważać.

- Grożą nam konsekwencje zdrowotne, bo te cyjanobakterie produkują szereg różnych toksyn, szczególnie przy ich rozpadzie, pod koniec własnego życia, mogą wydzielać neurotoksyny, hepatotoksyny i dermatotoksyny, czyli wpływać na ośrodkowy układ nerwowy, łącznie z porażeniami mięśni przy większej ilości i częstszym dostaniu się ich do organizmu. Hepatotoksyny mogą uszkodzić naszą wątrobę, a dermatotoksyny tylko po samym wejściu do wody mogą spowodować świąd, pokrzywkę i różne wypryski - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marek Posobkiewicz Główny Inspektor Sanitarny.

Zagrożenie dla zwierząt

Zdaniem Posobkiewicza, tylko pogoda sztormowa może oczyścić wodę z sinic. - One wegetują w różnych warunkach, ale jeżeli woda osiąga temperaturę powyżej 16-20 stopni Celsjusza, to jest to dla nich idealna pożywka - tłumaczył Posobkiewicz. Sinice można znaleźć w gorących źródłach, które mają kilkadziesiąt stopni, porastają też drzewa i ich korzenie.

- Toksyny, które powstają w wodzie, nawet po gotowaniu w niej pozostają i mogą wpływać na zdrowie. Taką wodą nie wolno poić również zwierząt - powiedział Posobkiewicz. Grozi to ich śmiercią.

Nawet wejście do wody z sinicami może być dla nas groźne. - To wszystko będzie zależało od wrażliwości osobniczej. Szczególnie dzieci i osoby z delikatniejszą skórą, które do niej wejdą, muszą liczyć się z tym, że będą mocno podrażnione, nawet już po wyjściu z wody - tłumaczył Posobkiewicz.

Nie warto panikować

W razie przypadkowego zetknięcia z wodą, na przykład u dzieci, warto jednak zachować spokój. - Nie możemy dać się zwariować, nie trzeba zaraz biec do lekarza, tylko po prostu spłukać się pod bieżącą wodą. W kąpieliskach też są takie prysznice, gdzie zawsze warto z nich skorzystać - uspokoił na koniec Posobkiewicz.

Gdzie należy uważać na sinice?Google Maps/tvn24

Zobacz rozmowę z Markiem Posobkiewiczem o sinicach.

Marek Posobkiewicz o zagrożeniach sinicami
Marek Posobkiewicz o zagrożeniach sinicamitvn24

Czym nam grozi kąpiel w wodzie, w której namnożyły się sinice?

Epidemiolodzy przypominają, że kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne - i bardzo poważne - skutki dla ludzkiego organizmu.

Dolegliwości skórne, jakie możemy odczuwać, to najczęściej:

- grudkowata lub pęcherzowa wysypka; - pokrzywka; - swędzenie skóry; - rumień skórny; - zapalenie spojówek; - zapalenie błon śluzowych.

Niebezpieczne może być też przypadkowe - na przykład podczas pływania - wypicie wody z sinicami. Możliwe objawy to:

- wymioty; - biegunka; - silne bóle brzucha; - gorączka i dreszcze; - bóle mięśniowe; - zawroty głowy; - zapalenie płuc. Znane są nawet przypadki śmierci po wypiciu wody zatrutej sinicami.

Skutki mogą ujawnić się po latach

Wpływ toksyn produkowanych przez sinice nie jest do końca zbadany, jednak podejrzewa się, że mogą one wywołać wiele groźnych chorób, ujawniających się nawet po kilku latach od kąpieli.

Możliwe długotrwałe skutki kontaktu z sinicami to:

- uszkodzenia komórek wątroby; - zaburzenia pracy serca i mięśni oraz mózgu.

Bardzo wrażliwe na toksyny sinic są psy. Jeśli zabieramy je ze sobą na plażę - a w wielu miejscach jest to dozwolone - nie dopuszczajmy ich do wody.

Zakaz na kąpielisku? Uważaj też w pobliżu

Nie wmawiajmy sobie, że skoro zakaz dotyczy kąpieliska, to jeśli odejdziemy parędziesiąt metrów, to już nic nam nie grozi.

- Zakaz kąpieli dotyczy formalnie kąpieliska. Należy jednak nasze sygnały rozszerzać na całość pasa wybrzeża - tłumaczył w rozmowie z reporterem TVN24 kierownik strzeżonego kąpieliska w Kuźnicy. Podkreślił, że czerwona flaga oznacza bezwzględny zakaz wchodzenia do wody na kąpielisku, ale to ważny sygnał także dla całej okolicy. - Jest to informacja dla osób poza kąpieliskiem, że jest jakieś zagrożenie - podkreślił ratownik.

Co powinno nas powstrzymać przed wejściem do wody? O występowaniu sinic mogą świadczyć:

- zmiana zabarwienia wody na kolor zielony, niebieskozielony lub szary; - ziemisty, trawiasty lub zatęchły zapach wody; - unoszący się na powierzchni kożuch; - piana na wodzie.

- Zabarwienie wody koloru sinego wskazuje, po bliższym przyjrzeniu się, na strzępki kolonii sinic. One w tej chwili znajdują się pod powierzchnią wody. Natomiast w okresach silnego zakwitu tworzą kożuchy. Wtedy są dużo bardziej widoczne - mówił kierownik kąpieliska.

"Nawet po zakończeniu zakwitu sinic wytwarzane przez nie toksyny pozostają przez pewien czas w wodzie" - przestrzega organizacja ekologiczna WWF Polska.

Mętna, cuchnąca zupa

Jak przypomina na swojej stronie internetowej WWF Polska, wiosenny i wczesnoletni zakwit sinic jest zjawiskiem naturalnym. Jednak - w opinii organizacji - skala tego zjawiska w wodach Bałtyku z roku na rok jest coraz większa.

Zakwit sinic sprawia, że woda staje się mętna i zaczyna przypominać cuchnącą zupę. "Może mieć brązowawy, czerwonawy, zielonawy bądź żółtawy kolor" - wyjaśniają ekolodzy.

"Kiedy sinic jest bardzo dużo, może to prowadzić do zamierania życia w Morzu Bałtyckim. Rozkład obumarłych sinic pochłania dużo tlenu. To najczęściej z jego braku giną ryby i inne organizmy występujące w morzu" podaje WWF.

Sinice wszechobecne i odporne

Sinice szczególnie obficie zakwitają w wodzie zanieczyszczonej chemikaliami. Sprzyja temu duża zawartość fosforanów i azotanów, które zwykle pochodzą z trafiających do wody odpadów gospodarczych, takich jak detergenty, ścieki czy nawozy sztuczne. Im więcej sinic, tym wyraźniejszy jest zatem sygnał, że woda jest zanieczyszczona.

Sinice - dawniej uważane za glony, dziś zaliczane do królestwa bakterii - obecne są na ziemi od dwóch-trzech miliardów lat w praktycznie niezmienionej formie. Można je spotkać w wodach słodkich i w morzach. Są bardzo odporne. Występują nawet w gorących źródłach, w których temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza.

Na świecie doliczono się ponad 2,5 tysiąca gatunków sinic. Około stu z nich produkuje toksyny szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi oraz innych organizmów. Z tego powodu cieszą się złą sławą, ale trzeba pamiętać, że mogą być także pożyteczne dla biosfery. To tak zwane organizmy pionierskie, które mogą przystosować ubogie w pożywienie ekosystemy do zasiedlenia przez inne organizmy.

Autor: anw,dd//rzw,rp / Źródło: TVN Meteo, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach w części kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Miejscami temperatura maksymalna nie przekroczy 3 stopni Celsjusza.

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek wieczorem nad częścią kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszą opady deszczu. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Wieczór głośny od grzmotów. Gdzie jest burza?

Wieczór głośny od grzmotów. Gdzie jest burza?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W poniedziałek i wtorek w części kraju spodziewane są intensywne opady deszczu, a miejscami może spaść nawet 35 litrów wody na metr kwadratowy. Obowiązuje również prognoza alertów na kolejne dni.

Kolejne godziny przyniosą ulewy. IMGW ostrzega

Kolejne godziny przyniosą ulewy. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W weekend na jednej z najdłuższych autostrad w stanie Ohio pojawili się nietypowi uczestnicy ruchu drogowego.

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Źródło:
Reuters

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 04.03 zapowiada się pochmurno, miejscami deszczowo. W części kraju wystąpią warunki sprzyjające powstawaniu burz. Na termometrach zobaczymy od 4 do 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 04.03. Niebo spowiją chmury, miejscami burzowe

Pogoda na dziś - poniedziałek 04.03. Niebo spowiją chmury, miejscami burzowe

Źródło:
tvnmeteo.pl

Żarłacz biały został wyrzucony na brzeg we wschodniej Australii. Przed wypłynięciem na ląd zwierzę od pewnego czasu krążyło w pobliżu brzegu, widocznie cierpiąc. Jak podejrzewają eksperci, rekin mógł się czymś zatruć lub być chory.

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Źródło:
ABC News, The Guardian

Para supermasywnych czarnych dziur o rekordowej masie została zmierzona przez naukowców. Obiekty te znajdują się bardzo blisko siebie, ale do połączenia się w jedność dzielą je miliardy lat świetlnych. Badania sugerują, że może to wynikać właśnie z ich niezwykłej masy.

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

Źródło:
NOIR Lab

Biegacze opanowały stan Utah. Po zimowej burzy, której towarzyszyły silne podmuchy wiatru, ulice dwóch miast wypełniły się roślinami jak z westernu, a miejscami uformowały się trzymetrowe góry charakterystycznych, kulistych kwiatostanów. W usuwaniu roślin pomóc musiały lokalne władze.

"Armagedon biegaczy" na ulicach

"Armagedon biegaczy" na ulicach

Źródło:
Reuters, The Guardian, KMYU

Wulkan La Cumbre wybuchł na wyspach Galapagos w Ekwadorze. W nocy z soboty na niedzielę zaczął on wyrzucać z siebie strumienie żarzącej się lawy. Jak przekazały władze, to największa erupcja z tego stożka, jaką udało się do tej pory zarejestrować.

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Źródło:
Reuters

Ulewy nawiedziły północną Argentynę. W mieście Corrientes nad rzeką Paraną w ciągu zaledwie kilku godzin spadło 300 litrów wody na metr kwadratowy, co spowodowało poważne podtopienia. Jak przekazały władze, była to katastrofa o niespotykanej skali.

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Źródło:
Reuters, Meteored.com.ar

Zorza polarna była widoczna zeszłej nocy nad Polską. Szczególnie dobre warunki do obserwacji zjawiska wystąpiły w północnej części kraju. Zdjęcia i nagrania zorzy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Rekordowo ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale skutkiem zmian klimatycznych zachodzących na całym świecie. Profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tłumaczył, że w walce z globalnym ociepleniem coraz trudniej będzie nam liczyć na oceany - ta naturalna "chłodnica" naszej planety sama staje się coraz cieplejsza. Naukowiec ostrzegł, że skutki zmian klimatycznych odczujemy wszyscy.

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lawiny porwały turystów na północy Japonii. Jak przekazali funkcjonariusze policji, w niedzielę doszło do dwóch niepowiązanych ze sobą wypadków. Zginęły dwie osoby.

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, NHK, The Japan News

Strażacy walczą z "potwornym" pożarem, który od prawie tygodnia szaleje w Teksasie. W wyniku żywiołu życie straciły co najmniej dwie osoby. Ogień pochłonął obszar liczący ponad 400 tysięcy hektarów, co czyni go największym pożarem odnotowanym w tym stanie.

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Źródło:
Reuters, CNN

Wulkan Popocatepetl jest drugą najwyższą górą Meksyku. W sobotę znów dał o sobie znać i wyrzucił w powietrze chmurę dymu i popiołu. Wzbiła się ona na wysokość kilku kilometrów.

Popocatepetl znowu niepokoi

Popocatepetl znowu niepokoi

Źródło:
ENEX, volcanodiscovery.com, gob.mx

Zambia i sąsiednie Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii, uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, po wielu tygodniach suszy, zamiast kaskad wody pokazują turystom skalne ściany. Prezydent Zambii ogłosił stan wyjątkowy.

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Śnieżyce nawiedziły Kalifornię. Gwałtowna aura spowodowała, że tysiące domów zostało pozbawionych prądu. Miejscami pokrywa śnieżna może przekraczać trzy metry.

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wiosna w Tatry przyszła wyjątkowo wcześnie. Po rekordowo ciepłym lutym śniegu w dolinach w większości miejsc już próżno szukać. Ten leży w wyższych partiach gór, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Brazylijski stan Acre zmaga się z powodziami. W mieście Brasielia sytuacja nigdy nie była tak trudna. Setki mieszkańców zostało bez dachu nad głową, a tysiące przesiedlono. Skutki żywiołu można zobaczyć na nagraniach z drona.

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

Źródło:
Reuters

Do Polski zbliża się ochłodzenie. Zima nie wraca, ale jak podkreślił rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, zapanuje "wczesna wiosna". Po niespotykanie ciepłym lutym pogoda zacznie pasować do kalendarza. Synoptyk przekazał również, jakiej aury możemy spodziewać się w czasie Wielkanocy i na początku kwietnia.

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śnieg pokrył w sobotę rano niektóre obszary zachodniej Anglii. Warunki do podróżowania były trudne. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie zimowych opadów w Bristolu.

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

Źródło:
BBC, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Testy systemu ostrzegania przed tsunami przeprowadzono w piątek w Lizbonie przy Placu Handlowym. Specjaliści podkreślają, że stolica Portugalii jest w znacznym stopniu narażona na trzęsienie ziemi, które może doprowadzić do powstania groźnych fal.

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Źródło:
PAP

Sycylia zmaga się z poważną suszą. Brak opadów zimą sprawił, że dostęp do słodkiej wody jest mocno ograniczony. Mieszkańcy muszą magazynować deszczówkę.

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tak ciepłego lutego w Polsce nie było od ponad 100 lat. Już na samym początku miesiąca zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki wiosny. - Właściwie można powiedzieć, że nie tyle wiosna przychodzi wcześniej, co skraca się zima - skomentował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. - To już nie będzie to, co kiedyś, gdy temperatura ujemna utrzymywała się kilkanaście czy kilkadziesiąt dni. To już się zmieniło - powiedział.

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl