Sinice zagrażają naszemu zdrowiu. Przestrzegajmy zakazu kąpieli

[object Object]
Sinice mogą być dla nas groźnetvn24
wideo 2/14

Wykąpanie się w wodzie z sinicami może powodować wiele groźnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Kontakt z tymi mikroorganizmami zagraża naszemu układowi nerwowemu i skórze. Na sinice powinni uważać turyści w większości kąpielisk od Łeby po Gdańsk.

Sanepid na Pomorzu apeluje, żeby przed wybraniem się na plażę sprawdzić, czy na danym kąpielisku nie obowiązuje zakaz wejścia do wody. Najbardziej zagrożone sinicami są rejony Półwyspu Helskiego, ale zakazy mogą zostać wprowadzone na całym wybrzeżu w województwie pomorskim.

W tej chwili zamkniętych jest kilkanaście kąpielisk. Jest to pas od Łeby w kierunku Helu oraz kąpieliska w Trójmieście.

Co nam grozi?

Sinice mogą być dla nas bardzo groźne i lepiej na nie uważać.

- Grożą nam konsekwencje zdrowotne, bo te cyjanobakterie produkują szereg różnych toksyn, szczególnie przy ich rozpadzie, pod koniec własnego życia, mogą wydzielać neurotoksyny, hepatotoksyny i dermatotoksyny, czyli wpływać na ośrodkowy układ nerwowy, łącznie z porażeniami mięśni przy większej ilości i częstszym dostaniu się ich do organizmu. Hepatotoksyny mogą uszkodzić naszą wątrobę, a dermatotoksyny tylko po samym wejściu do wody mogą spowodować świąd, pokrzywkę i różne wypryski - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marek Posobkiewicz Główny Inspektor Sanitarny.

Zagrożenie dla zwierząt

Zdaniem Posobkiewicza, tylko pogoda sztormowa może oczyścić wodę z sinic. - One wegetują w różnych warunkach, ale jeżeli woda osiąga temperaturę powyżej 16-20 stopni Celsjusza, to jest to dla nich idealna pożywka - tłumaczył Posobkiewicz. Sinice można znaleźć w gorących źródłach, które mają kilkadziesiąt stopni, porastają też drzewa i ich korzenie.

- Toksyny, które powstają w wodzie, nawet po gotowaniu w niej pozostają i mogą wpływać na zdrowie. Taką wodą nie wolno poić również zwierząt - powiedział Posobkiewicz. Grozi to ich śmiercią.

Nawet wejście do wody z sinicami może być dla nas groźne. - To wszystko będzie zależało od wrażliwości osobniczej. Szczególnie dzieci i osoby z delikatniejszą skórą, które do niej wejdą, muszą liczyć się z tym, że będą mocno podrażnione, nawet już po wyjściu z wody - tłumaczył Posobkiewicz.

Nie warto panikować

W razie przypadkowego zetknięcia z wodą, na przykład u dzieci, warto jednak zachować spokój. - Nie możemy dać się zwariować, nie trzeba zaraz biec do lekarza, tylko po prostu spłukać się pod bieżącą wodą. W kąpieliskach też są takie prysznice, gdzie zawsze warto z nich skorzystać - uspokoił na koniec Posobkiewicz.

Gdzie należy uważać na sinice?Google Maps/tvn24

Zobacz rozmowę z Markiem Posobkiewiczem o sinicach.

Marek Posobkiewicz o zagrożeniach sinicami
Marek Posobkiewicz o zagrożeniach sinicamitvn24

Czym nam grozi kąpiel w wodzie, w której namnożyły się sinice?

Epidemiolodzy przypominają, że kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne - i bardzo poważne - skutki dla ludzkiego organizmu.

Dolegliwości skórne, jakie możemy odczuwać, to najczęściej:

- grudkowata lub pęcherzowa wysypka; - pokrzywka; - swędzenie skóry; - rumień skórny; - zapalenie spojówek; - zapalenie błon śluzowych.

Niebezpieczne może być też przypadkowe - na przykład podczas pływania - wypicie wody z sinicami. Możliwe objawy to:

- wymioty; - biegunka; - silne bóle brzucha; - gorączka i dreszcze; - bóle mięśniowe; - zawroty głowy; - zapalenie płuc. Znane są nawet przypadki śmierci po wypiciu wody zatrutej sinicami.

Skutki mogą ujawnić się po latach

Wpływ toksyn produkowanych przez sinice nie jest do końca zbadany, jednak podejrzewa się, że mogą one wywołać wiele groźnych chorób, ujawniających się nawet po kilku latach od kąpieli.

Możliwe długotrwałe skutki kontaktu z sinicami to:

- uszkodzenia komórek wątroby; - zaburzenia pracy serca i mięśni oraz mózgu.

Bardzo wrażliwe na toksyny sinic są psy. Jeśli zabieramy je ze sobą na plażę - a w wielu miejscach jest to dozwolone - nie dopuszczajmy ich do wody.

Zakaz na kąpielisku? Uważaj też w pobliżu

Nie wmawiajmy sobie, że skoro zakaz dotyczy kąpieliska, to jeśli odejdziemy parędziesiąt metrów, to już nic nam nie grozi.

- Zakaz kąpieli dotyczy formalnie kąpieliska. Należy jednak nasze sygnały rozszerzać na całość pasa wybrzeża - tłumaczył w rozmowie z reporterem TVN24 kierownik strzeżonego kąpieliska w Kuźnicy. Podkreślił, że czerwona flaga oznacza bezwzględny zakaz wchodzenia do wody na kąpielisku, ale to ważny sygnał także dla całej okolicy. - Jest to informacja dla osób poza kąpieliskiem, że jest jakieś zagrożenie - podkreślił ratownik.

Co powinno nas powstrzymać przed wejściem do wody? O występowaniu sinic mogą świadczyć:

- zmiana zabarwienia wody na kolor zielony, niebieskozielony lub szary; - ziemisty, trawiasty lub zatęchły zapach wody; - unoszący się na powierzchni kożuch; - piana na wodzie.

- Zabarwienie wody koloru sinego wskazuje, po bliższym przyjrzeniu się, na strzępki kolonii sinic. One w tej chwili znajdują się pod powierzchnią wody. Natomiast w okresach silnego zakwitu tworzą kożuchy. Wtedy są dużo bardziej widoczne - mówił kierownik kąpieliska.

"Nawet po zakończeniu zakwitu sinic wytwarzane przez nie toksyny pozostają przez pewien czas w wodzie" - przestrzega organizacja ekologiczna WWF Polska.

Mętna, cuchnąca zupa

Jak przypomina na swojej stronie internetowej WWF Polska, wiosenny i wczesnoletni zakwit sinic jest zjawiskiem naturalnym. Jednak - w opinii organizacji - skala tego zjawiska w wodach Bałtyku z roku na rok jest coraz większa.

Zakwit sinic sprawia, że woda staje się mętna i zaczyna przypominać cuchnącą zupę. "Może mieć brązowawy, czerwonawy, zielonawy bądź żółtawy kolor" - wyjaśniają ekolodzy.

"Kiedy sinic jest bardzo dużo, może to prowadzić do zamierania życia w Morzu Bałtyckim. Rozkład obumarłych sinic pochłania dużo tlenu. To najczęściej z jego braku giną ryby i inne organizmy występujące w morzu" podaje WWF.

Sinice wszechobecne i odporne

Sinice szczególnie obficie zakwitają w wodzie zanieczyszczonej chemikaliami. Sprzyja temu duża zawartość fosforanów i azotanów, które zwykle pochodzą z trafiających do wody odpadów gospodarczych, takich jak detergenty, ścieki czy nawozy sztuczne. Im więcej sinic, tym wyraźniejszy jest zatem sygnał, że woda jest zanieczyszczona.

Sinice - dawniej uważane za glony, dziś zaliczane do królestwa bakterii - obecne są na ziemi od dwóch-trzech miliardów lat w praktycznie niezmienionej formie. Można je spotkać w wodach słodkich i w morzach. Są bardzo odporne. Występują nawet w gorących źródłach, w których temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza.

Na świecie doliczono się ponad 2,5 tysiąca gatunków sinic. Około stu z nich produkuje toksyny szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi oraz innych organizmów. Z tego powodu cieszą się złą sławą, ale trzeba pamiętać, że mogą być także pożyteczne dla biosfery. To tak zwane organizmy pionierskie, które mogą przystosować ubogie w pożywienie ekosystemy do zasiedlenia przez inne organizmy.

Autor: anw,dd//rzw,rp / Źródło: TVN Meteo, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią po marznących opadach deszczu. W części kraju obowiązują również alerty związane z roztopami.

Alerty IMGW w większości kraju

Alerty IMGW w większości kraju

Autor:
jdw,ps,anw
Źródło:
IMGW

Zbliża się grudniowa "noc spadających gwiazd". Już w przyszłym tygodniu nastąpi maksimum roju Geminidów. W ciągu godziny możemy zobaczyć 120 przecinających niebo meteorów.

Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy

Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl, livescience.com

Sześć osób nie żyje, a ponad 20 jest rannych po przejściu tornada przez centrum stanu Tennessee w USA. Jak poinformowały lokalne władze, wiele domów zostało zniszczonych, a dziesiątki tysięcy mieszkańców pozostaje bez prądu.

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Jadący na motocyklach żołnierze żandarmerii wojskowej w Brazylii mieli niecodziennego towarzysza. Tuż obok nich pojawiła się niebiesko-żółta papuga ara. Udało się to uwiecznić na nagraniu.

Papuga dołączyła do patrolu. Zobacz nagranie

Papuga dołączyła do patrolu. Zobacz nagranie

Autor:
ps
Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. W niedzielę 10.12 popada śnieg, śnieg z marznącym deszczem oraz sam deszcz. Na drogach będzie ślisko. Termometry wskażą od -3 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 10.12. Wędrówka strefy opadów i niekorzystny biomet

Pogoda na dziś - niedziela 10.12. Wędrówka strefy opadów i niekorzystny biomet

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podnieśli do drugiego stopnia zagrożenie lawinowe w rejonie Babiej Góry. W partiach szczytowych leży prawie metr śniegu.

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą spore zachmurzenie, miejscami zrobi się też mglisto. Poza tym pojawią się opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Z każdym dniem będzie robić się coraz cieplej.

Pogoda na pięć dni: Atlantyckie niże przyniosą odwilż. Jak długo zostanie z nami jesienna aura?

Pogoda na pięć dni: Atlantyckie niże przyniosą odwilż. Jak długo zostanie z nami jesienna aura?

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła australijski stan Nowa Południowa Walia. Temperatura przekroczyła tam 43 stopnie. Ponadto wybuchło tam 71 pożarów traw i buszu.

Ekstremalne upały, burze i ulewy. Pogoda w Australii jest jakby "na sterydach"

Ekstremalne upały, burze i ulewy. Pogoda w Australii jest jakby "na sterydach"

Aktualizacja:
Autor:
map
Źródło:
Reuters, ABC, Sydney Morning Herald

W parku rozrywki w Orlando przyszedł na świat biały aligator. Gad nie jest albinosem, cierpi na leucyzm. Pracownicy szukają teraz dla nowego podopiecznego odpowiedniego imienia.

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, CNN

Choć należą do tej samej rodziny, w otoczeniu innych ptaków wrony i sójki przejawiają diametralnie różne zachowania względem jedzenia - oceniają autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma naukowego "PLOS One".

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Autor:
jdw
Źródło:
Science Daily, TVN24.pl

W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Autor:
map
Źródło:
space.com

Dobór pompy ciepła to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Zaproponuje on urządzenie dostosowane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, na które przyszli użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia. 

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Autor:
red.
Źródło:
viessmann.pl

Uznawane w starożytnym Egipcie za wcielenie boga Thota pawiany, mimo otaczającego je kultu, za życia cierpiały z powodu nieodpowiednich warunków bytowych - wskazują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "PLOS One". W ramach pracy przeanalizowano zmumifikowane szczątki co najmniej 36 zwierząt.  

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, PLOS One

Ogromne ilości martwych ryb pokryły plażę w północnej Japonii. Władze poinformowały, że przyczyna masowej śmierci nie jest znana. Do mieszkańców zaapelowano o niejedzenie ich.

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, AP

Ukraińscy policjanci na zachodzie kraju dokonali nieoczekiwanego odkrycia po zatrzymaniu jednego z aut. Pod maską samochodu znajdował się mały kot, który przejechał w ten sposób ponad 200 kilometrów.

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, rbc.ua

Tragiczny los spotyka zwierzęta żyjące w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe. Dotkliwa susza spowodowała obniżenie wód gruntowych, z których czerpana jest woda do wodopojów. Ekolodzy informują, że padło kilkadziesiąt słoni.

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Ulewne deszcze nawiedziły Mahe, największą wyspę Seszeli. Opady doprowadziły do powodzi i osuwiska, w wyniku którego zniszczone zostały domy i budynki przemysłowe. Prezydent Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Zginęły trzy osoby.  

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy znaleźli pozostałości piekarni. Niewolnicy razem z osłami byli w niej zamykani i zmuszani do mielenia ziarna do produkcji chleba - poinformowała w piątek dyrekcja parku archeologicznego.

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Małże z gatunku przyszynka szlachetna, których liczebność w rejonie wybrzeży Chorwacji gwałtownie spadała od 2016 roku, zaskoczyły biologów morskich wzrostem swojej liczebności.

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Decydując się na montaż urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynku, takich jak pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne czy nowoczesne kotły gazowe, warto skorzystać z programów dofinansowania do ich zakupu i montażu. Wśród nich znajdziemy programy oferujące dotacje zarówno skierowane do właścicieli nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji. 

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Autor:
red.
Źródło:
viessman.pl

Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych. 

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, Science

Sygnał ostrzegający przed trzęsieniem ziemi zawył w Meksyku w czwartek po południu. Wstrząsy osiągnęły magnitudę 5,8. Były odczuwalne w stolicy kraju. Zaalarmowani mieszkańcy zebrali się na ulicach w centrum miasta. 

"Alarm wył długo". Silne trzęsienie ziemi w Meksyku

"Alarm wył długo". Silne trzęsienie ziemi w Meksyku

Autor:
ps,
jdw
Źródło:
Reuters, AP, CNN

Ulewy doprowadziły w czwartek do chaosu na drogach w Portugalii. Doszło do podtopień i wypadków. W jednym z nich, w miejscowości nieopodal Lizbony zginęły dwie osoby.

Auto wpadło w poślizg, spadło do oceanu. Nie żyją dwie osoby

Auto wpadło w poślizg, spadło do oceanu. Nie żyją dwie osoby

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Kontakt 24, meteoalarm.org

Jedno z miast w Pakistanie, Lahaur, spowiła warstwa gęstego smogu. Metropolia zajmowała w czwartek przed południem drugie miejsce w rankingu miast o najgorszej jakości powietrza. Lokalne przychodnie pediatryczne notują wzrost liczby pacjentów.

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Gdy 10-miesięczna suczka Luna zniknęła z oczu właścicieli, nikt nie spodziewał się, że należy szukać jej nie na ziemi, ale nad jej powierzchnią. Dokładnie na wysokości ośmiu metrów, na jednym z drzew, owczarka niemieckiego wypatrzył przyjaciel rodziny.

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Autor:
jdw
Źródło:
CNN, TVN24

Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters