Jaka będzie pogoda w sierpniu w tym roku? Synoptycy IMGW opracowali comiesięczną, eksperymentalną prognozę długoterminową na wspomniany miesiąc. Sprawdź, jaki będzie drugi miesiąc wakacji pod względem temperatury i wysokości opadów.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali eksperymentalną prognozę pogody na sierpień. Jak ocenili, w całym kraju średnia miesięczna temperatura przewyższy normę wieloletnią z lat 1991-2020 dla sierpnia.
Eksperci zwrócili uwagę, że w analizie wykorzystano normę średniej temperatury dla sierpnia z lat 1991-2020 (a nie jak zazwyczaj z lat 1981-2010), z troski o maksymalną aktualność danych. Jak obliczyli, wyniki z lat 1991-2020 były wyraźnie wyższe niż w czasie przesuniętym o dekadę wstecz - dolna granica normy była średnio wyższa o 0,6 stopnia Celsjusza, a górna o 0,5 st. C.
Czy sierpień będzie deszczowy?
Synoptycy prognozują, że na przeważającym obszarze opady będą podobne do normy wieloletniej. Jedynie w regionach północno-wschodnich, czyli Pomorza Gdańskiego, Warmii, Mazur, Suwalszczyzny i Podlasia spadnie mniej deszczu niż wskazuje średnia.
Co oznacza "powyżej średniej", a co "w normie"?
Synoptycy IMGW zaznaczają, że by poprawnie interpretować wstępne prognozy, warto zapoznać się ze znaczeniem norm długoletnich. Jak podają, średnią miesięczną temperaturę powietrza oraz miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej - w tym przypadku z okresu 1991-2020.
Wartości średniej miesięcznej temperatury oraz miesięcznej sumy opadów 30-letniego okresu zostały posortowane od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".
Wartości powyżej normy oznaczają, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej wilgotny od co najmniej 20 obserwowanych sierpniów z lat 1991-2020.
W przypadku komunikatu o temperaturze lub opadach poniżej normy, synoptycy informują, że dany miesiąc będzie chłodniejszy lub bardziej suchy niż co najmniej 20 obserwowanych sierpniów z lat 1991-2020.
Jeśli komunikat podaje, że wartości będą w normie, można założyć, że prognozowana temperatura czy opady będą podobne do typowych 10 obserwowanych sierpniów z lat 1991-2020.
Jak czytać wstępne prognozy IMGW?
Wartości "powyżej normy" dla sierpnia nie muszą oznaczać, że wystąpią okresy z temperaturą maksymalną przekraczającą 30 stopni Celsjusza. Z kolei komunikat "poniżej normy" nie świadczy o tym, że temperatura spadnie poniżej 5 st. C. Takie wartości mogą się jednak sporadycznie pojawić. IMGW podkreśla, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do wartości z całego miesiąca - zarówno za dnia, jak i nocy.
Podobnie jest w przypadku wartości opadów - prognoza "powyżej normy" nie oznacza codziennych burz z intensywnymi opadami. Z kolei wartości "poniżej normy" nie odrzucają możliwości pojawienia się gwałtowniejszych zjawisk. Prognozowana suma opadów to wartość ze wszystkich dni w miesiącu, bez uwzględnienia typu opadu (deszczu i śniegu).
Prognoza IMGW, choć opracowana dzięki najnowszym modelom, ma charakter eksperymentalny. Prognozy tego typu obarczone są dużym marginesem niepewności, ponieważ nie potrafią przewidzieć nagłych i często lokalnych zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzać wyniki.
Autor: kw//rzw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW