Polacy słynną z zamiłowania do ogórków. Obszary, na których je uprawiamy sięgają blisko 20 tys. hektarów. Ponad 90% ich zbiorów jest w naszym kraju przetwarzana. Jakie ogórki najlepiej się do tego nadają? Kiedy je zbierać?
Ogórki to ulubione warzywa Polaków. Nie zawierają wielu substancji odżywczych - 95 proc. to woda. Dlatego są tak nisko kaloryczne i cenione przez osoby dbające o sylwetkę. Zawierają również sporo soli mineralnych, czyli związków chemicznych, korzystnie wpływających na nasz organizm.
Historia ogórka
Znany od 4 tysięcy lat jako roślina uprawna, ogórek należy do rodziny dyniowatych.Pochodzi z północno-zachodnich Indii, z podnóża Himalajów. Roślina ma tam zapewnioną wysoką temperaturę i wilgotność. Z początku znany w Azji, w Europie początkowo w Grecji i w Rzymie, dotarł do Polski we wczesnym średniowieczu. Z początku kiszony, później zaczęto go konserwować (XVIII-XIX wiek).
"Botanicznie biorąc - to, co w ogórku jemy, jest owocem - jagodą rzekomą"- wyjaśnia kierownik katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego profesor Janina Gajc- Wolska.
Smaczny i zdrowy
Ze względu na niską kaloryczność, nie tylko jest smaczną przekąską podczas diety, ale także korzystnie wpływają na nasz organizm. Nie zawierają one wielu substancji odżywczych , jednak mają właściwości przeciwpasożytnicze i przeciwnowotworowe.
Skórki z ogórka mają także walory pielęgnacyjne. Ze jego skórek możemy wykonać maseczkę, która ukoi naszą skórę, bądź zredukuje opuchliznę z oczu. "Skórki po obieraniu ogórka używane były przez elegantki do wybielania skóry twarzy i rąk, kiedy jeszcze opalenizna nie była w modzie. " - mówi profesor Gajc- Wolska.
Ponadto, ogórki zawierają dużo związków, które odkwaszają organizm i przywracają odpowiednie pH w przewodzie pokarmowym. Takie właściwości zachowują ogórki kwaszone, ale już nie konserwowe.
Nie powinniśmy jednak przesadzać z ilością zjadanych ogórków, szczególnie na początku sezonu. Nasz organizm jest wtedy odzwyczajony od ciężkostrawnej substancji zawartej w ogórkach, co może doprowadzić do sensacji żołądkowych - przestrzega doktor Stępowska z Instytutu Ogrodnictwa.
Jakie ogórki do przetworów?
Ogórki polne są najbardziej odpowiednie do kwaszenia, a te uprawiane w szklarniach znakomite na małosolne. Jak je odróżnić? Najprostszym sposobem zidentyfikowania tych odmian jest czas zbiorów. Od maja do początku lipca oraz od końca września i w październiku - łatwiej o ogórki szklarniowe. A koniec lipca, sierpień i początek września to czas na ogórki polowe, które są tańsze w produkcji- wyjaśnia profesor Gajc- Wolska.
Azot, który jest niezbędny w procesie wytwarzania jak największej ilości zdrowych owoców, nie jest niebezpieczny dla człowieka. Powoduje jednak szybsze kwaszenie ogórków na małosolne. Ogórki pochodzące z pierwszego zbioru nie są zatem odpowiednie do przetworów- po otwarciu słoika pozbawione są kruchości i pękają. Dlatego do przetworów idealnie będą ogórki z drugiej połowy zbiorów.
Pamiętajmy również, o otwieraniu słoika, w miejscu, gdzie go przechowywaliśmy. Uchroni to przed pękaniem, które wywołane jest zmianą ciśnienia.
Kucharz Piotr Kucharski zdradził w "Dzień Dobry TVN" tajniki kiszenia i kwaszenia oraz wyjaśnił, dlaczego warto tego typu produkty, np. ogórki kiszone, jeść.
Autor: agr/rp / Źródło: PAP