Senat poparł projekt noweli, według której minimum pół procent polskiego PKB będzie przeznaczone na walkę ze smogiem. Ustawa miałaby wprowadzić szereg rozwiązań, w tym także pomoc finansową, by ograniczyć szkodliwe emisje.
Za przyjęciem projektu i tym samym za wniesieniem go do Sejmu głosowało 50 senatorów, przeciw było 46.
"By zapewnić bezpieczne dla zdrowia powietrze"
Projekt noweli Prawa ochrony środowiska był inicjatywą senatorów Koalicji Obywatelskiej. Jego celem jest zwiększenie skuteczności walki z zanieczyszczeniami powietrza.
"Projektowana ustawa ma na celu poprawę jakości powietrza na terenie kraju, przewidując wprowadzenie szeregu systemowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych (...) Ponadto proponowana nowelizacja przewiduje pomoc finansową dla gospodarstw domowych związaną z ponoszeniem wyższych kosztów ogrzewania niskoemisyjnego" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Jednym z głównych założeń jest to, że na szeroko rozumiane działania antysmogowe rocznie państwo przeznaczałoby nie mniej niż pół procent PKB. Jak zaznaczono w uzasadnieniu, "dla zapewnienia Polakom bezpiecznego dla ich zdrowia czystego powietrza konieczne są znaczące nakłady finansowe. Nie mogą one jednak zależeć od bieżącej koniunktury politycznej. Dlatego też niezbędne w tym zakresie są regulacje rangi ustawowej, które zapewnią skuteczność przyjętych rozwiązań".
Nowe przepisy zakładają międzynarodowe utworzenie Funduszu Ochrony Powietrza, który miałby działać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Krajowy Program Ochrony Powietrza
Projekt podnosi też rangę Krajowego Programu Ochrony Powietrza, który miałby być przyjmowany przez rząd. KPOP miałby też wyznaczać cele i kierunki w kwestii wymiany źródeł ciepła, w tym podłączania do sieci ciepłowniczych, zwiększenie efektywności energetycznej czy zastosowania odnawialnych źródeł energii w szczególności na poziomie obywatela.
Zgodnie z projektem załącznikiem do KPOP byłby plan finansowy, który określałby środki, jakie w danym roku płynęłyby na walkę ze smogiem.
Projekt zakłada również przekształcenie gminnych planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe w akty prawa miejscowego. Plany miałby zawierać między innymi pełną inwentaryzację źródeł ciepła z terenu gminy i docelowy stan jakości powietrza z listą koniecznych inwestycji. Nowe przepisy miałyby również wprowadzić rozwiązania wspierające osoby o niskich dochodach, które są zagrożone ubóstwem energetycznym, jeżeli podejmą działania mające na celu zastosowanie niskoemisyjnych źródeł ogrzewania.
Autor: kw/map / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock