Niektóre pustynne wydmy wydają niezwykłe dźwięki, o czym przekonało się wielu podróżników. Najnowsze badania pozwalają wytłumaczyć zjawisko "śpiewającego" piasku.
Wielu podróżników przemierzając piaszczyste pustynie doświadczyło niezwykłego zjawiska. Wydmy, w pewien sposób, po prostu... śpiewały.
Dlaczego wydmy śpiewają
Globtroterzy od zawsze zastanawiali się skąd dobiega nieziemski odgłos, który zdaje się dochodzić z wnętrza wydm. Najnowsze badania wyjaśniają przyczynę dźwięku wydawanego przez piasek.
Jak tłumaczy portal Scientific American, gdy piasek przesuwa się po powierzchni wydmy, jego suche górne warstwy zatrzymują i odbijają dźwięk o specyficznej częstotliwości w stronę wilgotniejszego piasku, znajdującego się we wnętrzu wydmy.
Muzyka na radarze
Badania wydm Kelso i Eureka na pustyni Mojave w Kalifornii rozwiązały zagadkę. Badacze oszacowali strukturę wydm za pomocą radarów i zmierzyli tworzoną przez nie "muzykę" za pomocą mikrofonów zakopanych w piasku. Jak twierdzą naukowcy, najlepszym czasem na słuchanie piosenek wyśpiewywanych przez wydmy jest upalne lato, kiedy gruba warstwa suchego piasku generuje i wzmacnia dźwięk o częstotliwości 80 Hz zupełnie jak wiolonczela.
Przekonaj się sam, jak śpiewają wydmy:
Film zamieszczony przez użytkownika meganbuck_ (@meganbuck_) 12 Cze, 2015 o 9:40 PDT
Autor: zupi/mab / Źródło: Science