Nastał czas właściwej dla marca cyrkulacji strefowej mas powietrza. Płyną teraz z zachodu na wschód „jak Pan Bóg przykazał”. W rejonie Azorów centrum swe ma Wyż Azorski, w rejonie Islandii Niż Islandzki.
Oba układy pompują w głąb Europy atlantyckie, wilgotne masy powietrza. Panuje równowaga widoczna dziś nie tylko w polu barycznym, ale również w polu temperatury.
Na mapach temperatury zarówno przy powierzchni ziemi, jak i na wysokości 850 hPa, czyli około 1,5 km, izotermy rozkładają się równoleżnikowo, typowo dla cieplejszej części roku, kiedy to chłodne masy zalegają na północy, a ciepłe na południu. W zimie w Europie rozkład ten jest bardziej południkowy, najzimniej jest na wschodzie, najcieplej na południowym-zachodzie kontynentu.
Chwilowa sytuacja buforowa
Tak buforowa sytuacja przedstawia się dla wtorku i środy. Nie potrwa jednak długo. Od czwartku widać coraz więcej „zakłóceń” przepływu strefowego, w postaci klina ciepła i zatoki chłodu, wdzierających się nad Europę odpowiednio z południa i północy. To znaczy, że po okresie panującego teraz względnego komfortu termicznego, nastąpi silne ocieplenie, a po nim ponownie ochłodzenie.
Zgodnie modele meteorologiczne jak GFS, UKMET czy ECMWF potwierdzają w czwartek i piątek silny rozwój niżu Hannelore w rejonie Wysp Brytyjskich, jego hegemonię na naszym kontynencie i związane z tym mocne zassanie znad Morza Śródziemnego bardzo ciepłego powietrza i wtłoczenie go w głąb Europy Środkowej.
Piątkowe ocieplenie
Bardzo możliwe, że w piątek 21 marca, czyli z nastaniem wiosny kalendarzowej, temperatura na Dolnym Śląsku, przy silniej wiejącym z południowego-zachodu wietrze fenowym, wzrośnie do 21 st. C. Później zaś, od soboty 22 marca, nad Europą przetaczać się ma z północnego-zachodu na wschód kontynentu zatoka chłodu.
Załączone mapy pola temperatury na wysokości około 1,5 km, wygenerowane przez świetny średnioterminowy model ECMWF, wyraźnie pokazują klin ciepła sięgający Skandynawii, i prognozują temperaturę około 10 st. C. na wysokości szczytu góry Śnieżka (dokładnie 1602 m.n.p.m) w Sudetach.
Zrobi się chłodniej
We wtorek 25 marca mapę pola temperatury na wysokości 1,5 km opanowuje już kolor niebieski i temperatura ujemna. Na Śnieżce temperatura spadnie poniżej 0 st. Niżej, w tej części troposfery, w której toczy się nasze życie codzienne, temperatura wyniesie w najcieplejszym momencie dnia tylko od 5 do 10 st. C.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: ECMWF