Zbliżające dni zapadną w pamięć źle reagującym na pyłki bylicy. Ta roślina, mająca silne właściwości uczulające, da się we znaki głównie w terenach podmiejskich. Warto odnotować, że zaczyna pylić ambrozja.
Trawy (bardzo silne właściwości uczulające) - koniec głównego sezonu pylenia
Na przeważającym obszarze kraju stężenie pyłku traw będzie już niskie. Lokalnie, głównie na północnym wschodzie kraju, wystąpić może wysokie stężenie.
Okresowy (kilka godzin w ciągu doby) wzrost stężenia pyłku traw do wartości wysokich wystąpić może w najbliższych dniach na terenie całego kraju. Osoby uczulone na alergeny pyłku traw powinny zachować szczególną ostrożność. Z uwagi na zakończenie głównego sezonu pylenia duża część chorych odstawiła już stosowane sezonowo leki. Wakacyjne podróże sprawiają, że nagle możemy znaleźć się w regionie, gdzie nadal występuje okresowa ekspozycja na wysokie stężenie pyłku traw.
Bylica (bardzo silne właściwości uczulające) - wzrost stężenia, środek sezonu
W pogodne dni stężenie pyłku bylicy będzie na obszarze kraju średnie, a lokalnie na terenach podmiejskich - wysokie.
Komosa (słabe właściwości uczulające) - środek sezonu pylenia
W szczytowym okresie pylenia jest komosa. Stężenie pyłku tych pospolitych chwastów zwykle nie osiąga wysokich stężeń. W najbliższych dniach stężenie pyłku komosy będzie na przeważającym obszarze Polski średnie, a w górach bardzo niskie.
Ambrozja (bardzo silne właściwości uczulające) - początek sezonu pylenia
Na Ziemi Lubuskiej na Pomorzu, na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce przewidywane jest niskie stężenie pyłku ambrozji, a na Lubelszczyźnie bardzo niskie.
Wzrost stężenia pyłku ambrozji przewidywany jest w połowie sierpnia.
Pokrzywa (bardzo słabe właściwości uczulające) - szczyt sezonu pylenia
W szczytowym okresie pylenia jest pokrzywa. Jednak z uwagi na niewielkie własciwosci uczulające, pomimo bardzo wysokich stężeń, pyłek pokrzywy nie stanowi większego zagrożenia dla alergików.
W Europie Południowej obecnie w szczytowym okresie pylenia jest parietaria należąca do tej samej rodziny pokrzywowatych. Alergeny pyłku parietarii są w krajach Sródziemnomorskich częstą przyczyną objawów alergicznego nieżytu nosa i spojówek.
Babka (słabe właściwości uczulające) - spadek stężenia
Stężenie pyłku babki będzie na przeważającym obszarze kraju bardzo niskie.
Szczaw (słabe właściwości uczulające) - koniec sezonu pylenia
Na przeważającym obszarze kraju przewidywane jest bardzo niskie stężenie pyłku szczawiu.
Zarodniki Cladosporium (słaby alergen) - szczyt sezonu zarodnikowania
Na terenie całego kraju przewidywane jest bardzo wysokie stężenie zarodników z rodzaju Cladosporium, jedynie w wysokich górach będzie wysokie.
Zarodniki Alternaria (silny alergen) - szczyt sezonu zarodnikowania
Stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria, będzie na przeważającym obszarze kraju bardzo wysokie.
Autor: adsz/rs / Źródło: TVN Meteo