Pszczoły miodne, podobnie jak ludzie, mogą chorować i gorzej się przy tym czuć. Jednak infekcje czy wirusy nie są pszczołom straszne. Bez względu na stan zdrowia stale szukają przestrzeni umożliwiającej im dalszą prace dla dobra swojego ula.
Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Queen Mary University of London (QMUL), pszczoły ciężko pracują nawet wtedy, gdy są bardzo chore.
- Śledziliśmy poszczególne latające pszczoły za pomocą harmonicznego systemu radarowego. Została zamocowana bardzo lekką antena na ich grzbietach, która nie wpływała na szybkość latania ani ilość zbieranego nektaru. Jest to nadal jedyna metoda uzyskania naprawdę szczegółowych danych na temat tego, gdzie latają pszczoły - tłumaczy profesor Juliet Osborne z Universytetu Exeter, współautorka badania.
Wrodzone zdolności pszczół
Obserwowano 78 pszczół, podzielonych na 6 grup. Badane pszczoły miały w sobie wirus i chorobę grzybopodobną w różnym stopniu zaawansowania. Analiza wykazała, że chore owady nie latały co prawda tak daleko i długo jak zdrowe, jednak ich poszukiwania przebiegały w ten sam sposób. Wyniki te sugerują, że metoda działania pszczół odbywa się automatycznie.
- Pszczoły miodne, które obserwowaliśmy miały nadzwyczajnie silne zdolności poszukiwania, które wskazują na to, że właśnie te wrodzone zdolności, a nie nauka, mogą determinować ich zachowanie. Czyni to pszczoły na tyle silnymi, by wytrzymać patogeny i inne ewentualne stresory, oraz pozwala im ciągle przydawać się swoim koloniom, na przykład poprzez szukanie pokarmu - tłumaczy główny autor badania, doktor Stephan Wolf ze Szkoły Nauk Biologicznych i Chemicznych QMUL.
Przeprowadzone badanie to początek drogi do lepszego zrozumienia, a potem maksymalnego ograniczenia czynników, które źle wpływają na interakcje zwierząt z ich środowiskiem naturalnym. Dotyczy to także kluczowych gatunków zapylaczy ekologicznych, takich jak właśnie pszczoły.
Praca pszczół to bardzo ważny element prawidłowego funkcjonowania środowiska. Zawdzięczamy im niemal wszystko, co trafia na nasz talerz.
Autor: mg/rp / Źródło: phys.org