Przycinanie jabłoni. Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe?

[object Object]
Sadownicy ratują jabłonie wszelkimi sposobamitvn24
wideo 2/5

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym drzew owocowych jest ich przycinanie. To dzięki niemu drzewa wydają duże plony. Podpowiadamy, jak i kiedy przycinać drzewa owocowe.

Są dwa najważniejsze terminy cięcia drzew owocowych - zimowe i letnie.

Pamiętaj, żeby przed przycinaniem zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.

Pierwsze cięcie wykonuje się po posadzeniu jabłoni.

Po co przycinać jabłonie?

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w sadzie jest cięcie jabłoni. To dzięki niemu można utrzymać równowagę między wzrostem drzew a owocowaniem. Przycinanie sprawia również, że światło słoneczne dociera każdej części korony drzewa. Podczas cięcia usuwa się też pędy porażone przez różne choroby.

Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Wyróżnia się dwa główne terminy cięcia drzew owocowych. Pierwsze cięcie to cięcie zimowe, które wykonywane jest w okresie spoczynku głębokiego (od końca lutego do początku kwietnia, kiedy nie ma już ryzyka nadejścia silnego mrozu). Drugie cięcie to cięcie letnie, które prowadzone jest w okresie aktywnego wzrostu drzew (od lipca do sierpnia). Dodatkowym, trzecim cięciem, jest cięcie wiosenne, które ma miejsce zaraz przed lub zaraz po kwitnieniu.

Kiedy przycinać jabłoń?

Cięcie jabłoni po posadzeniu

Wykonuje się je wiosną (w momencie ruszenia wegetacji), kiedy drzewko jest już posadzone na stałe miejsce. Jeżeli drzewko zostało posadzone jesienią, to pierwsze cięcie nastąpi dopiero wiosną. Jeżeli drzewko posadzono wiosną, to cięcie następuje od razu.

W przypadku drzewka, które ma jeden pęd, przycina się je na wysokości około 70-90 cm. Jeżeli posadzone zostało drzewko z pędem głównym i bocznymi pędami, zostawia się wtedy kilka (od trzech do siedmiu) pędów, a resztę się usuwa. Pozostawione pędy (łącznie z głównym) należy skrócić. Jeżeli jest taka konieczność, krzew trzeba przywiązać do palika.

Cięcie jabłoni zimą

Systematycznie, każdego roku należy prowadzić zimowe cięcie (tak zwane cięcie prześwietlające) - rozpoczyna się ono z końcem lutego i trwa do początku kwietnia. To moment, kiedy reguluje się kształt i rozmiar korony jabłoni i jej strukturę. Najczęściej jabłoń formuje się w koronę stożkową. Dzięki temu promienie słoneczne mogą dotrzeć w głąb korony.

Cięcie jabłoni latem

W drugiej połowie lata (na przełomie lipca i sierpnia) przeprowadza się drugie cięcie, uzupełniające. Wycina się wtedy silne pędy, które rosną pionowo (nazywane wilkami), a zostawia te słabsze, które wyrastają na boki lub ukośnie.

Jak przyciąć jabłoń?

Istnieją dwa główne sposoby cięcia pędów:

cięcie długie - bez skracania pędów,

cięcie krótkie - ze skracaniem pędów.

Wybór rodzaju cięcia zależy od efektu, jaki chce się osiągnąć. Jeżeli chce się rozluźnić koronę drzewa, wybiera się cięcie długie - wycina się nadmiar pędów, ale się ich nie skraca. Cięcie krótkie wykorzystuje się najczęściej w procesie formowania korony jeszcze młodego drzewa.

Do cięcia jabłoni niezbędne są również odpowiednie narzędzia. Najlepiej wykorzystać w tym celu sekator i piłę ogrodniczą.

Jak przycinać stare drzewa owocowe?

Nie zawsze da się uratować stare, zdziczałe drzewo owocowe. Czasami drzewo jest już w tak złej kondycji, że nie ma to najmniejszego sensu. Najczęstszym problemem są szkodniki kory i drzewa, które często opanowują stare drzewa owocowe. W takiej sytuacji należy takie drzewo usunąć.

Jeżeli jednak drzewo da się odratować, należy je przyciąć. W pierwszej kolejności przeprowadza się cięcie sanitarne, podczas którego usuwane są pędy noszące oznaki chorób. Następnie przechodzi się do wycinania pędów, które wrastają do środka korony i się krzyżują. Kolejnym krokiem jest pozbycie się połamanych gałęzi i przerzedzenie korony, a w ostatnim etapie - przerzedzenie pędów bocznych.

Rajska jabłoń - przycinanie

Nie jest hodowana dla owoców (które są niewielkie i kuliste, nazywane rajskimi jabłuszkami), a dla swojego wyglądu. W maju rajska jabłoń obsypana jest bowiem kwiatami - w zależności od odmiany - od białych, różowych do ciemnokarminowych. Liście tej jabłoni również przybierają różne kolory.

Znaczna część jabłoni ozdobnych nie potrzebuje cięcia. Przycinanie rajskiej jabłoni można ograniczyć do usuwania wilków i pędów, które wyrastają z podkładki. W razie potrzeby można też rozluźnić koronę. Cięcie powinno się odbywać na wiosnę, najpóźniej na początku czerwca.

Autor: aw / Źródło: portal-sadownik.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W poniedziałek w części kraju pojawią się kolejne burze - ostrzeżenia przed nimi obowiązują w siedmiu województwach. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Krowy poturbowały pielgrzymów idących słynną trasą Camino de Santiago. Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia. To nie pierwszy podobny przypadek w ciągu ostatnich tygodni - do ataku na pątników doszło także w marcu.

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Źródło:
PAP, ABC Castilla y León, hoy.es

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych powodzi w Brazylii. Jak podały lokalne władze, w samym stanie Rio Grande do Sul zginęło co najmniej 78 osób. W ponad 300 gminach ogłoszono stan klęski żywiołowej, a dziesiątki tysięcy osób musiały opuścić swoje domy.

"Zbiorowy koszmar" trwa. Nie żyje prawie 80 osób

"Zbiorowy koszmar" trwa. Nie żyje prawie 80 osób

Źródło:
Reuters, G1 Globo, CNN, Estado RS

Pogoda na dziś. Poniedziałek 6.05 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Wyładowaniom towarzyszyć będą silne porywy wiatru. Termometry pokażą od 16 do 24 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX