To nieczęste zjawisko, w dodatku przez dziesięciolecia nie wiadomo było, co odpowiada za ich powstawanie. "Lodowe włosy" Reporterce 24 udało się zaobserwować podczas porannego spaceru.
"Lodowe włosy" powstają dzięki łojówce różowawej - grzybowi z rodziny Exidiopsis effusa oraz dużej wilgotności powietrza i ujemnej temperaturze. Można spotkać je jedynie lokalnie na półkuli północnej. Woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc piękne, podłużne kryształki lodu. Lód ten, po dotknięciu, bardzo szybko się roztapia.
Lodową formację tego typu odkryto już w 1918 roku, jednak przez wiele dziesięcioleci nie przypuszczano, że za jej powstanie odpowiadają grzyby. Odkryli to dopiero w 2015 roku naukowcy z Niemiec i Szwajcarii.
Pamiątka z porannego spaceru
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska zaobserwowanego na gałęziach w rezerwacie przyrody Dolina Strzyży w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
Jak napisała Reporterka 24 o nicku gosiatomas, dostrzegła je w trakcie porannego spaceru. "Gdyby nie to, że kilka dni temu oglądałam film na tvnmeteo.pl, nie zwróciłabym uwagi na to zjawisko" - dodała. W niedzielę pokazaliśmy nagranie przedstawiające "lodowe włosy" zaobserwowane tego dnia rano w Nadbużańskim Parku Narodowym.
Autor: ps / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/gosiatomas