Informacje
 • "Lodowe włosy" z pogranicza Mazowsza i Podlasia

  27-12-2020 21:55 Film dostaliśmy na Kontakt 24
  "Lodowe włosy" w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym Foto: Kontakt 24 | Video: Kontakt 24

  Duża wilgotność, mróz i specyficzny grzyb - łojówka różowawa. To przepis na niezwykłe zjawisko zwane "lodowymi włosami". Niektórzy mieli okazję podziwiać je w niedzielę rano w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  "Lodowe włosy" można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej. Powstają dzięki łojówce różowawej - grzybowi z rodziny Exidiopsis effusa oraz dużej wilgotności powietrza i ujemnej temperaturze. Woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc piękne podłużne kryształki lodu. Lód ten, po dotknięciu, bardzo szybko się roztapia.

  Formację tego typu odkryto już w 1918 roku, jednak przez wiele dziesięcioleci nie przypuszczano, że za jej powstanie odpowiadają grzyby.

  >>> Czytaj dalej: tajemnice "lodowych włosów"

  Zaobserwowano je w Polsce

  Na Kontakt 24 dostaliśmy film nagrany w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. W niedzielę rano w podmokłym lesie bagiennym z pogranicza Mazowsza i Podlasia pojawiły się "lodowe włosy".

  "Szczęśliwy splot specyficznych warunków (przez dwie doby temperatura z 10 [stopni Celsjusza - przyp. red.] spadła do -10 stopni i to wszystko przy bardzo dużej wilgotności powietrza) spowodował, że grzybki z rodziny Exidiopsis effusa (łojówka różowawa) dzięki swym niesamowitym właściwościom, sprawiły bardzo powolne zamarzanie (krystalizowanie) cząsteczek wody, przysparzając mi niecodziennych ekstremalnych wrażeń" - napisał autor filmu KazanSky.

  Zobaczcie, jakie piękne potrafią być "lodowe włosy".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...