Prognoza pogody na dziś: miejscami deszcz od rana do wieczora

Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorek
TVN Meteo
Prognoza pogody na wtorekTVN Meteo

We wtorek w całej Polsce będzie pochmurno, a na wschodzie popada. Odczujemy chłód - tylko w jednym regionie temperatura osiągnie 20 stopni Celsjusza.

We wtorek na wschodzie Polski będzie pochmurno, wystąpią również opady deszczu rzędu do 15 l/mkw. w ciągu 12 godzin. Na zachodzie kraju pojawią się przejaśnienia, jednak tutaj też popada, do 5 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 st. C na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie do 20 st. C na Ziemi Lubuskiej. Północno-zachodni wiatr okaże się słaby i umiarkowany, a na wschodzie jego porywy osiągną prędkość do 60 km/h. Ciśnienie będzie się wahać, w południe w Warszawie barometry odnotują 1000 hPa.

Warunki biometeorologiczne

Wilgotność względna powietrza w ciągu dnia będzie bardzo wysoka, w większość kraju przekroczy 90 procent. Jedynie na południowym zachodzie spadnie poniżej tej wartości. W całej Polsce poczujemy chłód. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Warunki biometeorologiczne we wtorek
Warunki biometeorologiczne we wtorekTVN Meteo

Prognoza pogody dla wybranych miast

TRÓJMIASTO

DZIEŃ: Przelotnie popada. Termometry wskażą maksymalnie 18 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, powieje z północnego-wschodu. Ciśnienie rośnie, w południe w Gdańsku wyniesie 1013 hPa.

KRAKÓW

DZIEŃ: Będzie pochmurno, wystąpią opady deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 16 st. C. Słaby i umiarkowany wiatr powieje z północnego zachodu. Ciśnienie spada, w południe wyniesie 985 hPa.

POZNAŃ

DZIEŃ: Będzie pochmurno z przejaśnieniami. Termometry wskażą maksymalnie 18 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, powieje z północnego zachodu. Ciśnienie spada, w południe wyniesie 1004 hPa.

WARSZAWA

JUTRO: Będzie pochmurno z opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie 16°C. Północno-zachodni wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Ciśnienie waha się, w południe barometry wskażą 1000 hPa.

WROCŁAW

DZIEŃ: Będzie pochmurno z przejaśnieniami. Termometry wskażą maksymalnie 19 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, powieje z północnego zachodu. Ciśnienie spada, w południe wyniesie 1001 hPa.

Autor: ao/map, sj/ja / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

To na razie koniec słońca i wysokiej temperatury. Na pogodę w środkowej Europie, w tym w Polsce, zaczną wpływać niże i fronty niosące opady deszczu, silny wiatr, a niewykluczone, że w niektórych regionach pojawią się też burze. Czeka nas również znaczne ochłodzenie.

Nadchodzi nieprzyjemna i niebezpieczna zmiana pogody

Nadchodzi nieprzyjemna i niebezpieczna zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

W powiatach kłodzkim i nyskim, które zostały dotknięte przed powódź, prognozowany jest silny wiatr. IMGW wydał tam ostrzeżenie pierwszego stopnia. W kolejnych dniach może przybyć ostrzeżeń przed tym zagrożeniem.

W powiatach nyskim i kłodzkim mocno powieje. IMGW ostrzega

W powiatach nyskim i kłodzkim mocno powieje. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po ulewach w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek doszło do zalań i podtopień na południowym wschodzie Wielkiej Brytanii. Ogłoszono około 100 ostrzeżeń i alertów powodziowych. Na niektórych obszarach w ciągu doby spadło tyle deszczu, ile zwykle w dwa miesiące.

Ogromne opady w Anglii. Zalane domy i drogi, uwięzieni ludzie

Ogromne opady w Anglii. Zalane domy i drogi, uwięzieni ludzie

Źródło:
BBC, PAP

Pogoda na jutro. Wtorek 24.09 przyniesie zmiany w pogodzie. Od zachodu będzie przybywać deszczowych chmur. Na wschodzie Polski termometry pokażą nawet 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 24.09. Front wkroczy nad Polskę

Pogoda na jutro - wtorek 24.09. Front wkroczy nad Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala wezbraniowa na Odrze w poniedziałek dotarła do województwa lubuskiego. Poziom wody w Nowej Soli w godzinach wieczornych powinien zacząć opadać, a w nocy kulminacja jest spodziewana w Cigacicach - pokazują prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jaki będzie jej przebieg? Prognozy

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jaki będzie jej przebieg? Prognozy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP, TVN24

Zaświeciło słońce, wody powodziowe wolno ustępują. Na zachodzie Europy rozwija się jednak kolejny niż - Brigitta - który da impuls do rozwoju wtórnego niżu genueńskiego. To typowa sytuacja, bowiem cyklony te pojawiają się seriami. W nadchodzących dniach niż przyniesie ulewy do 100 litrów na metr kwadratowy w Alpach, zahaczy również o południe naszego kraju. Skąd się biorą takie zjawiska, jak jest z nimi na Starym Kontynencie w ostatnich latach i czego możemy spodziewać się w przyszłości? O tym pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Rozwija się kolejny niż genueński. Takie cyklony rzucają cień na naszą przyszłość

Rozwija się kolejny niż genueński. Takie cyklony rzucają cień na naszą przyszłość

Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły w poniedziałek Cannes na południu Francji. Ulicami miasta słynącego z festiwalu filmowego płynęły rzeki wody, która zabierała ze sobą auta. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania.

Zalało Cannes. Woda porywała samochody

Zalało Cannes. Woda porywała samochody

Źródło:
Reuters, PAP

Poziom wody w rzekach na południowym zachodzie i zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na ponad 20 stacjach hydrologicznych. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne IMGW trzeciego, najwyższego stopnia.

Ponad 20 miejsc, w których rzeki mają niebezpiecznie wysoki poziom

Ponad 20 miejsc, w których rzeki mają niebezpiecznie wysoki poziom

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nawet w słynącej z ogromnych upałów Arizonie tegoroczne lato zapisze się w historii. Stolica tego amerykańskiego stanu ma za sobą rekordowo długą serię dni, w których temperatura sięgała 100 stopni Fahrenheita lub więcej. To prawie 38 stopni Celsjusza.

Blisko 40 stopni przez 113 dni. Tak jeszcze nie było

Blisko 40 stopni przez 113 dni. Tak jeszcze nie było

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Jeszcze przez kilka dni do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze z południa. Jaki będzie początek jesieni? Co czeka nas pod koniec września i na początku października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się poważne ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się poważne ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

SpaceX chce wystrzelić pięć bezzałogowych statków kosmicznych Starship na Marsa w ciągu dwóch lat - powiadomił właściciel firmy Elon Musk. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to następne mają być misje załogowe.

Elon Musk o planach podboju Marsa. Podał harmonogram

Elon Musk o planach podboju Marsa. Podał harmonogram

Źródło:
PAP

Południowo-zachodnia część kraju zmaga się ze skutkami powodzi. Krzysztof Smolnicki, hydrogeolog i ekolog z koalicji "Czas na Odrę" mówił na antenie TVN24, że w Polsce występuje problem retencji wody w krajobrazie. - My tę wodę po prostu spuszczamy z krajobrazu - mówił ekspert.

"Drzewa są naszymi sojusznikami na wałach"

"Drzewa są naszymi sojusznikami na wałach"

Źródło:
TVN24

Fala wezbraniowa na Dunaju znajdowała się w poniedziałek rano na południu Węgier. Przed zalaniem udało się ochronić praktycznie wszystkie miasta położone wzdłuż rzeki. W górnym biegu Dunaju poziom wody szybko opada, rozpoczęto demontaż tymczasowych wałów przeciwpowodziowych.

Fala wezbraniowa na Dunaju zbliża się do południowej granicy Węgier

Fala wezbraniowa na Dunaju zbliża się do południowej granicy Węgier

Źródło:
PAP

Betonoza "ciągle ma się dobrze". Zamiast "współpracować z wodą", traktujemy ją jak wroga. Nasza gospodarka od stu lat "nastawiona jest na pozbywanie się wody z otoczenia". To niektóre wnioski wyciągane przez naukowców, których zaprosiła do swojego programu Magda Łucyan. Goście specjalnego wydania "Rozmów o końcu świata" rozmawiali o powodzi w Polsce i działaniach, jakie należy podjąć w najbliższych latach, by zapobiegać tego typu zjawiskom. 

Powódź - lista grzechów. "Gwarantuję państwu, że po prostej kresce woda przepłynie szybciej"

Powódź - lista grzechów. "Gwarantuję państwu, że po prostej kresce woda przepłynie szybciej"

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej. Kolejne dni będą już krótsze od nocy.

Rozpoczęła się kalendarzowa jesień

Rozpoczęła się kalendarzowa jesień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywne śnieżyce nawiedziły wschodnią część RPA, paraliżując ruch na drogach. Tysiące osób na wiele godzin zostało uwięzionych w autach na zasypanych jezdniach. Służby poinformowały o śmierci 39-letniej kobiety. Ekstremalne warunki pogodowe doprowadziły też do przerw w dostawie prądu i wody.

Potężny atak zimy. Kierowcy utknęli na całą noc

Potężny atak zimy. Kierowcy utknęli na całą noc

Źródło:
newscentral.africa, PAP

W sobotę na terenie województwa lubelskiego doszło do dwóch zderzeń pojazdów z łosiami. W przypadku jednego z nich zginął motocyklista. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie łosia spacerującego po drodze w Małopolsce, jednak w tym razem nikomu nic się nie stało.

Łosie wyszły na ulice, motocyklista zginął

Łosie wyszły na ulice, motocyklista zginął

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Rezerwy wody pitnej w naturalnych i sztucznych zbiornikach w ośmiomilionowej stolicy Kolumbii są coraz niższe - alarmują władze, które zapowiedziały racjonowanie wody. W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację związaną z suszą zakazano również między innymi mycia samochodów i podlewania ogrodów. Poważne problemy ma też Ekwador.

"Susza stulecia". Władze zapowiadają "ścisłe racjonowanie wody"

"Susza stulecia". Władze zapowiadają "ścisłe racjonowanie wody"

Źródło:
PAP, Reuters

Szympans w Gwinei wyrwał matce pracującej w polu ośmiomiesięczne dziecko, zawlókł je do lasu i zabił. Wściekli sąsiedzi zrozpaczonej kobiety spalili budynek instytutu badania małp w tym zachodnioafrykańskim kraju.

Szympans zabił niemowlę, wściekły tłum zaatakował

Szympans zabił niemowlę, wściekły tłum zaatakował

Źródło:
PAP, Reuters

Powódź, która dotknęła Polskę, nie oszczędza również dzikich zwierząt. Na nagraniu ze Ścinawy (województwo dolnośląskie) widać, jak wezbraną Odrą płynie sarna, a z wody wystaje jej sama głowa.

Sarna po głowę w wodzie. Poruszające nagranie ze Ścinawy

Sarna po głowę w wodzie. Poruszające nagranie ze Ścinawy

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, IMGW

W Polsce trwa walka z powodzią. Zdaniem doktor Iwony Wagner, hydrolożki z Uniwersytetu Łódzkiego, środowisko to nie ozdobnik dodany do naszego życia. - To błękitno-zielona infrastruktura, która pełni bardzo ważną funkcję, również w regulowaniu powodzi i suszy - dodała.

"W pierwszej kolejności musimy myśleć o klimacie"

"W pierwszej kolejności musimy myśleć o klimacie"

Źródło:
PAP

Przez prawie dwa miesiące Ziemia będzie miała dwa księżyce - Srebrny Glob i asteroidę 2024 PT5, określaną jako miniksiężyc.

Przez dwa miesiące Ziemia będzie miała dwa księżyce

Przez dwa miesiące Ziemia będzie miała dwa księżyce

Źródło:
PAP, space.com

Główny Geolog Kraju ostrzega przed uaktywnieniem się osuwisk na terenach powodziowych. Wysokie ryzyko pojawienia będzie się utrzymywać przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Źródło:
PAP

Włoski region Emilia-Romania zmaga się ze skutkami powodzi. Ewakuowano około tysiąca mieszkańców. Służby przeprowadziły setki akcji ratunkowych, niektóre z użyciem śmigłowców. Trwają poszukiwania osoby, która prawdopodobnie utknęła pod jednym z zawalonych domów.

Ludzie uciekali na dachy na północy Włoch

Ludzie uciekali na dachy na północy Włoch

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

Najpoważniejsze od dekad powodzie nawiedziły kraje Afryki Zachodniej. Szkoły w Nigrze rozpoczną nauczanie z prawie miesięcznym opóźnieniem.

Początek roku szkolnego przesunięty o miesiąc. Przez powódź

Początek roku szkolnego przesunięty o miesiąc. Przez powódź

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnim roku o ponad trzy metry obniżył się pokryty wielką czapą lodową południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise w Górach Skandynawskich w Szwecji. Jak twierdzą naukowcy, to największy ubytek lodu od 30 lat, a przyczyny tego zjawiska upatrują w rekordowo gorącym sierpniu.

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Źródło:
PAP, Uniwersytet w Sztokholmie

W zalanych domach w wyniku wysokiej wilgotności mogą rozwijać się niebezpieczne dla człowieka kolonie grzybów - ostrzegają eksperci. Zagrożenie pozostaje wysokie nawet po opadnięciu wody, ponieważ wilgoć utrzymuje się w ścianach przez bardzo długi czas.

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

Źródło:
PAP

- Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście, można było lepiej przygotować się do powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat - stwierdził doktor habilitowany profesor UMCS Stanisław Chmiel. Jego zdaniem należy teraz rozpocząć dyskusję dotyczącą osób mieszkających na terenach zalewowych, choć będą "to bardzo trudne decyzje".

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Źródło:
PAP

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl