Prognoza na jesień 2021 dla Europy. Przewidywania Amerykanów

[object Object]
Kolory jesieniLasy Państwowe
wideo 2/5

Amerykańscy synoptycy przygotowali wstępne przewidywania dotyczące tego, co może wydarzyć się w pogodzie podczas nadchodzącej jesieni. Sprawdź, co szykuje dla nas aura.

Jak prognozują Tyler Roys i Alan Reppert - synoptycy z amerykańskiego serwisu pogodowego AccuWeather, zjawisko La Nina rozwijające się na Pacyfiku będzie siłą napędową warunków, panujących jesienią w Europie.

Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CPC) - agenda Narodowej Służby Pogodowej (NWS) - w swoim comiesięcznym komunikacie poinformowało, że zjawisko La Nina może rozwinąć się w okresie od sierpnia do października i potrwać do zimy 2021/2022.

Czym jest La Nina? Zjawisko to występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.

Trochę ulgi po burzach w Europie Środkowej

Wraz z nasileniem się zjawiska La Nina w Europie we wrześniu, październiku i listopadzie, burzowa aura, która dotychczas dominowała nad północną częścią kontynentu, będzie stopniowo przesuwała się na południe. Przyniesie to ulgę niektórym regionom Niemiec, a także Belgii, Holandii, Luksemburgowi i północno-wschodnim stronom Francji, które w lipcu tego roku doznały ulewnego deszczu i historycznych powodzi. Według przewidywań Amerykanów jesień będzie bardziej sucha.

Mniejsza liczba burz w nadchodzących miesiącach w północno-środkowej Europie, szczególnie w drugiej połowie jesieni, ma przynieść korzystne warunki dla zbiorów od południowej Anglii po Polskę. Bardziej sucha gleba, zdaniem ekspertów, pozwoli ciężkim maszynom lepiej poruszać się po polach podczas żniw.

- Temperatura powietrza w całym regionie (Europy Środkowej - przyp. red.) będzie zbliżona do normalnej przez całą jesień. Będzie to jedna z dwóch części kontynentu, gdzie upał nie jest prognozowany - powiedział Tyler Roys. Jak dodał, średnia wysokość temperatury zazwyczaj waha się od 21 do 23 stopni Celsjusza na początku jesieni, a pod koniec sezonu wynosi od 4 do 8 st. C.

Powodzie na południu Europy Środkowej

Podczas gdy w niektórych regionach Europy Środkowej będzie spokojnie, w innych możliwe są powodzie. Synoptycy przewidują, że tej jesieni na południu mogą rozwinąć się silne burze. Taka aura sprawi, że istnieje wysokie ryzyko powstania powodzi w Alpach i północnych Włoszech. Rozwój burz nad obszarami południowymi może również prowadzić do powstawania medikanów.

Medikany pojawiają się, gdy burza pozatropikalna zasila ciepłe wody Morza Śródziemnego i nabiera cech tropikalnej. Choć często trwają one krótko, mogą przynieść obfite opady deszczu i lokalnie silne porywy wiatru w basenie Morza Śródziemnego.

Okresy obfitych opadów mogą również obejmować południowe Włochy i Bałkany, zwłaszcza pod koniec października i w listopadzie.

Przewidywania amerykańskich meteorologów na jesień 2021 (tvnmeteo.pl za AccuWeather)tvnmeteo.pl za AccuWeather

Burzowo w Europie Zachodniej

Amerykańscy synoptycy przewidują, że burze tropikalne mogą na początku jesieni wpłynąć na pogodę w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Pomimo rekordowego sezonu huraganów w 2020 roku, żaden z żywiołów nie przetrwał wędrówki przez północny Ocean Atlantycki, a wszystkie rozproszyły się przed dotarciem do Europy. Według ekspertów z AccuWeather w tym roku może być inaczej.

- Jeśli temperatura powierzchni wody będzie w tym roku o około 1-3 stopnie Celsjusza powyżej średniej, spowoduje to powstanie dużej ilości energii do podtrzymania wszelkich tropikalnych zjawisk, które pojawią się w tym regionie - tłumaczył Alan Reppert. - Dlatego oczekuje się, że w najbliższych miesiącach do Europy dotrze od jednej do trzech burz tropikalnych - powiedział Roys. Dodał, że burze tropikalne lub tropikalne ulewy mogą przetrwać podróż przez Atlantyk i dotrzeć na kontynent.

W pierwszej połowie sezonu najbardziej prawdopodobne jest, że burze tropikalne uderzą w Irlandię, Irlandię Północną, Szkocję, Walię i północną Anglię. Jednak w miarę przesuwania się toru burzowego na południe pod koniec października i w listopadzie, zagrożenie to przesunie się do północno-zachodniej Hiszpanii i Portugalii. Zjawiska te nie będą jedynym źródłem burzowej pogody w Europie Zachodniej jesienią.

Zjawisko La Nina, które nasili się jesienią i umocni zimą, przyniesie do Europy Zachodniej sezon burzowy podobny do sezonu 2020-2021. Liczba wichur podczas zeszłorocznego sezonu była zbliżona do średniej i prognozy AccuWeather przewidują, że w tym roku będzie podobnie.

Według Roysa burze w Hiszpanii pojawiają się zawsze pod koniec października i w listopadzie. Ten rok ma nie być wyjątkiem. Z powodu intensywnych opadów, które mogą wystąpić wraz z wyładowaniami, wzrośnie ryzyko powodzi. Jednak średnia temperatura będzie zbliżona do tej, która utrzymywała się w Hiszpanii w miesiącach letnich.

Ciepło od północy aż po południe

Według amerykańskich synoptyków, w regionach od Szwecji po północną Ukrainę i zachodnią Rosję, jesień zapowiada się ciepło przez większą część września, października i listopada. Temperatura ma utrzymywać się powyżej normy. Im dalej na południe tym będzie coraz goręcej. - Upał utrzyma się w południowych Włoszech i na Bałkanach szczególnie na początku jesieni - powiedział Reppert.

"Rdzeń" upałów ma utrzymać się na Bałkanach i w Grecji, gdzie fale gorąca będą możliwe głównie w pierwszej połowie jesieni.

Nadejście większych opadów deszczu przewiduje się na przełomie października i listopada.

- Zagrożenie powodzią błyskawiczną rozprzestrzeni się z Włoch na Bałkany, zwłaszcza do listopada - powiedział Roys, dodając, że ulewne deszcze mogą również stwarzać ryzyko osunięć błotnych.

Autor: anw,kw / Źródło: AccuWeather

Źródło zdjęcia głównego: AccuWeather,Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zimowa aura utrzyma się w Polsce jeszcze przez kilka dni. Nocami będzie chwytał mróz, poza tym pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Od piątku zacznie się ocieplać. W niedzielę termometry mogą pokazać ponad 20 stopni Celsjusza.

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed nocnymi opadami śniegu. W części kraju spaść może do 10 centymetrów białego puchu. Niemal w całej Polsce obowiązują także żółte alarmy przed przymrozkami.

Tutaj w nocy dosypie śniegu. IMGW wydał alarmy

Tutaj w nocy dosypie śniegu. IMGW wydał alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 08.04. Noc w całej Polsce zapowiada się pochmurno, lokalnie może prószyć śnieg i padać śnieg z deszczem. W dzień parasole przydadzą się jedynie na wschodzie, gdzie wciąż może padać deszcz ze śniegiem. Opadom towarzyszyć mogą silniejsze podmuchy wiatru.

Pogoda na jutro - wtorek 08.04. Przed nami zimna noc

Pogoda na jutro - wtorek 08.04. Przed nami zimna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół Słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Miniona noc była w części kraju mroźna, temperatura przy gruncie spadła miejscami do -9 stopni Celsjusza. To jednak nie koniec przymrozków. Kolejne noce również przyniosą spadek temperatury poniżej zera.

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 07.04 w całym kraju zapowiada się pochmurno. W prawie całym kraju chmury przyniosą opady od deszczu po mokry śnieg. Termometry pokażą od 4 do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News