Prognoza na jesień 2021 dla Europy. Przewidywania Amerykanów

[object Object]
Kolory jesieniLasy Państwowe
wideo 2/5

Amerykańscy synoptycy przygotowali wstępne przewidywania dotyczące tego, co może wydarzyć się w pogodzie podczas nadchodzącej jesieni. Sprawdź, co szykuje dla nas aura.

Jak prognozują Tyler Roys i Alan Reppert - synoptycy z amerykańskiego serwisu pogodowego AccuWeather, zjawisko La Nina rozwijające się na Pacyfiku będzie siłą napędową warunków, panujących jesienią w Europie.

Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CPC) - agenda Narodowej Służby Pogodowej (NWS) - w swoim comiesięcznym komunikacie poinformowało, że zjawisko La Nina może rozwinąć się w okresie od sierpnia do października i potrwać do zimy 2021/2022.

Czym jest La Nina? Zjawisko to występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.

Trochę ulgi po burzach w Europie Środkowej

Wraz z nasileniem się zjawiska La Nina w Europie we wrześniu, październiku i listopadzie, burzowa aura, która dotychczas dominowała nad północną częścią kontynentu, będzie stopniowo przesuwała się na południe. Przyniesie to ulgę niektórym regionom Niemiec, a także Belgii, Holandii, Luksemburgowi i północno-wschodnim stronom Francji, które w lipcu tego roku doznały ulewnego deszczu i historycznych powodzi. Według przewidywań Amerykanów jesień będzie bardziej sucha.

Mniejsza liczba burz w nadchodzących miesiącach w północno-środkowej Europie, szczególnie w drugiej połowie jesieni, ma przynieść korzystne warunki dla zbiorów od południowej Anglii po Polskę. Bardziej sucha gleba, zdaniem ekspertów, pozwoli ciężkim maszynom lepiej poruszać się po polach podczas żniw.

- Temperatura powietrza w całym regionie (Europy Środkowej - przyp. red.) będzie zbliżona do normalnej przez całą jesień. Będzie to jedna z dwóch części kontynentu, gdzie upał nie jest prognozowany - powiedział Tyler Roys. Jak dodał, średnia wysokość temperatury zazwyczaj waha się od 21 do 23 stopni Celsjusza na początku jesieni, a pod koniec sezonu wynosi od 4 do 8 st. C.

Powodzie na południu Europy Środkowej

Podczas gdy w niektórych regionach Europy Środkowej będzie spokojnie, w innych możliwe są powodzie. Synoptycy przewidują, że tej jesieni na południu mogą rozwinąć się silne burze. Taka aura sprawi, że istnieje wysokie ryzyko powstania powodzi w Alpach i północnych Włoszech. Rozwój burz nad obszarami południowymi może również prowadzić do powstawania medikanów.

Medikany pojawiają się, gdy burza pozatropikalna zasila ciepłe wody Morza Śródziemnego i nabiera cech tropikalnej. Choć często trwają one krótko, mogą przynieść obfite opady deszczu i lokalnie silne porywy wiatru w basenie Morza Śródziemnego.

Okresy obfitych opadów mogą również obejmować południowe Włochy i Bałkany, zwłaszcza pod koniec października i w listopadzie.

Przewidywania amerykańskich meteorologów na jesień 2021 (tvnmeteo.pl za AccuWeather)tvnmeteo.pl za AccuWeather

Burzowo w Europie Zachodniej

Amerykańscy synoptycy przewidują, że burze tropikalne mogą na początku jesieni wpłynąć na pogodę w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Pomimo rekordowego sezonu huraganów w 2020 roku, żaden z żywiołów nie przetrwał wędrówki przez północny Ocean Atlantycki, a wszystkie rozproszyły się przed dotarciem do Europy. Według ekspertów z AccuWeather w tym roku może być inaczej.

- Jeśli temperatura powierzchni wody będzie w tym roku o około 1-3 stopnie Celsjusza powyżej średniej, spowoduje to powstanie dużej ilości energii do podtrzymania wszelkich tropikalnych zjawisk, które pojawią się w tym regionie - tłumaczył Alan Reppert. - Dlatego oczekuje się, że w najbliższych miesiącach do Europy dotrze od jednej do trzech burz tropikalnych - powiedział Roys. Dodał, że burze tropikalne lub tropikalne ulewy mogą przetrwać podróż przez Atlantyk i dotrzeć na kontynent.

W pierwszej połowie sezonu najbardziej prawdopodobne jest, że burze tropikalne uderzą w Irlandię, Irlandię Północną, Szkocję, Walię i północną Anglię. Jednak w miarę przesuwania się toru burzowego na południe pod koniec października i w listopadzie, zagrożenie to przesunie się do północno-zachodniej Hiszpanii i Portugalii. Zjawiska te nie będą jedynym źródłem burzowej pogody w Europie Zachodniej jesienią.

Zjawisko La Nina, które nasili się jesienią i umocni zimą, przyniesie do Europy Zachodniej sezon burzowy podobny do sezonu 2020-2021. Liczba wichur podczas zeszłorocznego sezonu była zbliżona do średniej i prognozy AccuWeather przewidują, że w tym roku będzie podobnie.

Według Roysa burze w Hiszpanii pojawiają się zawsze pod koniec października i w listopadzie. Ten rok ma nie być wyjątkiem. Z powodu intensywnych opadów, które mogą wystąpić wraz z wyładowaniami, wzrośnie ryzyko powodzi. Jednak średnia temperatura będzie zbliżona do tej, która utrzymywała się w Hiszpanii w miesiącach letnich.

Ciepło od północy aż po południe

Według amerykańskich synoptyków, w regionach od Szwecji po północną Ukrainę i zachodnią Rosję, jesień zapowiada się ciepło przez większą część września, października i listopada. Temperatura ma utrzymywać się powyżej normy. Im dalej na południe tym będzie coraz goręcej. - Upał utrzyma się w południowych Włoszech i na Bałkanach szczególnie na początku jesieni - powiedział Reppert.

"Rdzeń" upałów ma utrzymać się na Bałkanach i w Grecji, gdzie fale gorąca będą możliwe głównie w pierwszej połowie jesieni.

Nadejście większych opadów deszczu przewiduje się na przełomie października i listopada.

- Zagrożenie powodzią błyskawiczną rozprzestrzeni się z Włoch na Bałkany, zwłaszcza do listopada - powiedział Roys, dodając, że ulewne deszcze mogą również stwarzać ryzyko osunięć błotnych.

Autor: anw,kw / Źródło: AccuWeather

Źródło zdjęcia głównego: AccuWeather,Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni. Wynika z niej, że w części kraju ponownie mogą pojawić się burze. Sprawdź szczegóły.

Tutaj aura może być groźna

Tutaj aura może być groźna

Źródło:
IMGW

Gwałtowne burze przeszły nad stanem Oklahoma. Jak opisywały lokalne media, zjawiskom towarzyszyły opady gradu o średnicy piłek baseballowych. Miejscami doprowadzały one do wypadków drogowych.

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

Źródło:
Reuters, News9

Pogoda na dziś. Wtorek 27.05 będzie pochmurny i ciepły. W ciągu dnia warto mieć przy sobie parasol, ponieważ w większości kraju występować będą przelotne opady deszczu. Najcieplej będzie na zachodzie i w centrum. Tam termometry pokażą do 22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 27.05. Czeka nas ciepły i momentami deszczowy dzień

Pogoda na dziś - wtorek, 27.05. Czeka nas ciepły i momentami deszczowy dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odchody pingwinów mogą hamować proces ocieplania klimatu - uważają naukowcy. Najnowsze badanie wykazało, że zawarty w nich amoniak przyczynia się do powstawania chmur odbijających światło słoneczne. Szczegóły przedstawiono na łamach czasopisma "Communications Earth & Environment".

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Źródło:
Phys.org

Najbliższe dni przyniosą pochmurną aurę z opadami deszczu. Przelotnie padać będzie niemal w całej Polsce aż do weekendu. Pojawią się też przejaśnienia, a na termometrach zobaczymy wartości powyżej 20 stopni Celsjusza.

Będzie ciepło, ale bez parasola lepiej nie wychodzić z domu

Będzie ciepło, ale bez parasola lepiej nie wychodzić z domu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pomimo stopniowego ocieplenia w części kraju w górach nadal dominują zimowe warunki. Pod koniec maja śnieg zalega nie tylko w wysokich partiach gór. Ratownicy apelują o ostrożność przy wybieraniu się na szlaki.

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mrówki kojarzą nam się z pracowitością. Jak się okazało, te małe bezkręgowce są też bardzo pomocne. Naukowcy z Polski zaobserwowali, że skłonność do ratowania u mrówek zależy od ich wieku. Starsze robotnice robią to chętniej niż młodsze - przekazali eksperci.

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

Źródło:
PAP

Reporter24 uchwycił na zdjęciu białego łosia, który wyglądem przypominał mu ducha. - Pierwszy raz widziałem takiego osobnika - powiedział pan Jacek, autor fotografii.

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpoczęła na Florydzie kwarantannę przed lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - podała firma Axiom Space. Odosobnienie ma zapewnić zdrowie załodze misji i astronautom, którzy już przebywają na orbicie.

Sławosz Uznański-Wiśniewski na kwarantannie przed lotem w kosmos

Sławosz Uznański-Wiśniewski na kwarantannie przed lotem w kosmos

Źródło:
PAP

Trwa erupcja hawajskiego wulkanu Kilauea. Na tle wypływającej z krateru lawy zapozował Konrad Piasecki, dziennikarz TVN24. - Spektakularnie wygląda jego erupcja - powiedział Radosław Mróz, prezenter TVN24, który robił zdjęcie.

Zdjęcie w studiu na tle wulkanu. Trwa erupcja

Zdjęcie w studiu na tle wulkanu. Trwa erupcja

Źródło:
Reuters, TVN24, USGS

Trąba powietrzna pojawiła się w niedzielę w chilijskim mieście Puerto Varas. Towarzyszący żywiołowi wiatr osiągał w porywach prawie 180 kilometrów na godzinę. W wyniku przejścia żywiołu kilkadziesiąt domów zostało uszkodzonych. Jak podały lokalne media, osiem osób zostało rannych.

Zniszczone domy, ranni. "Nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego"

Zniszczone domy, ranni. "Nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego"

Źródło:
Reuters, infobae.com, lanacion.com

Populacja rysia iberyjskiego, który do niedawna należał do zagrożonych wyginięciem gatunków, jest rekordowa - poinformował portugalski Instytut Ochrony Przyrody i Lasów (ICNF).

Rekordowa populacja rysia. Niedawno był zagrożony wyginięciem

Rekordowa populacja rysia. Niedawno był zagrożony wyginięciem

Źródło:
PAP

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Majowy rekord temperatury padł w niedzielę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Sweihan w centrum kraju termometry pokazały 51,6 stopnia Celsjusza. Skwarnie było w stolicy kraju, Abu Zabi, gdzie w piątek temperatura także wzrosła powyżej 50 stopni.

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Źródło:
AFP, Gulf Today

Malowniczy wschód Księżyca nad Śnieżką został uchwycony przez Reportera24. Jak opowiadał autor zdjęcia, wykonanie takiej fotografii wymaga odpowiednich przygotowań i sporo umiejętności. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Źródło:
Kontakt24

Młody daniel samotnie błąkał się w sobotę po ulicach Ustki (woj. pomorskie). Zwierzę poruszało się blisko ruchliwej drogi, co stanowiło zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Ostatecznie młody osobnik trafił do lecznicy weterynaryjnej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Źródło:
Kontakt24, Encyklopedia Leśna

Czy mumia może pachnieć? Tak - i to całkiem przyjemnie. Korzystając z szeregu technik laboratoryjnych i własnych nosów, naukowcy wyizolowali substancje zapachowe utrwalone podczas egipskich ceremonii pogrzebowych. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mogli sami doświadczyć tego zapachu.

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Źródło:
Reuters, CNN

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego niemal połowa polskiego społeczeństwa zmaga się z alergią. Skala problemu z roku na rok się powiększa, a do tego jest coraz więcej substancji wywołujących uczulenie. Jakie są rodzaje alergii i jak je rozpoznać? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Źródło:
Otrivin

W sobotę przez pakistański Pendżab przeszła burza piaskowa, po której nastąpiły ulewy. Kilka osób zginęło. Załamanie pogody przyszło po nękającej prowincję od kilku dni fali upałów.

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Źródło:
Reuters, CNN

Po raz pierwszy w materiale genetycznym komarów żyjących na terenie Wielkiej Brytanii wykryto Wirusa Zachodniego Nilu (WNV), o czym poinformowała w tym tygodniu UK Health Security Agency.

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

Źródło:
Guardian

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk

Na terenie kopalni "Bełchatów" odkryto szczątki krokodyla liczące około 17 milionów lat. Pochodzą z epoki miocenu. We wczesnym i środkowym miocenie Europa Środkowa była siedliskiem dwóch różnych rodzajów krokodyli.

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Źródło:
PAP

Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Źródło:
CNN

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine