Miejscami zaledwie 20 stopni. Czy fala upałów dotrze wszędzie? Jak długo potrwa?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowane opady w dniach 17-21.08
Prognozowane opady w dniach 17-21.08Ventusky.com
wideo 2/2
Prognozowane opady w dniach 17-21.08Ventusky.com

Środa jest gorąca, jednak nie wszędzie. Miejscami nad Bałtykiem temperatura nie dochodziła w południe do 20 stopni Celsjusza. Jak długo potrwa fala upałów? Czy dotrze także nad Pomorze Zachodnie? Czego, poza gorącem, powinniśmy spodziewać się w pogodzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w prognozie pogody na 5 dni.

Pofalowany front atmosferyczny, rozciągający się od północnej Skandynawii, przez Morze Bałtyckie i Polskę, aż po południowe Niemcy i Francję oddziela gorące masy powietrza zwrotnikowego od chłodnych mas polarnych napływających znad Atlantyku.

W związku z tym Europa podzielona jest na upalne południe i wschód oraz zdecydowanie chłodniejszą północ i częściowo zachód.

- Rozdział tych różnych mas można było wyraźnie zaobserwować w środę na naszym wybrzeżu, kiedy około południa temperatura w jego zachodniej części nie wzrosła nawet do 20 stopni Celsjusza, podczas gdy w rejonie Zatoki Gdańskiej zbliżała się już do 30 stopni - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk.

W czwartek strefa frontowa w dalszym ciągu przebiegać będzie przez nasz kraj, ale będzie układać się już bardziej równoleżnikowo, niestety odcinając Pomorze od gorących mas zwrotnikowych. Pozostała cześć kraju będzie jednak nadal znajdować się w strumieniu upalnego powietrza. Dodatkowo znad Morza Czarnego napłynie do nas dawka wilgoci, która sprzyjać będzie rozwojowi chmur burzowych - głównie we wschodniej i południowej części kraju.

Prognoza pogody na czwartek 17.08 i piątek 18.08

W czwartek zachmurzenie będzie zmienne. Na Pomorzu i Ziemi Gorzowskiej popada przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze kraju, lokalnie, mogą występować burze z opadem sięgającym 10-30 l/mkw. i porywami wiatru dochodzącymi do 60-80 km/h. Jak ciepło będzie? Przewidujemy od 24 st. C w rejonie Zatoki Gdańskiej do 32 st. C na Mazowszu. Wiatr, wiejący z kierunków wschodnich, będzie przeważnie słaby i umiarkowany.

W piątek w południowo-zachodnich regionach kraju oraz na Podlasiu będzie pogodnie. Poza tym prognozujemy przelotny deszcz, a także burze z opadami rzędu 10-30 l/mkw. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia sięgnie od 26 st. C na Pomorzu Gdańskim do 32 st. C na Podlasiu. Wiatr wschodni, na ogół słaby i umiarkowany, tylko w burzach powieje silniej, bo z prędkością do 80 km/h.

Prognoza pogody na piątek i sobotętvnmeteo.pl
W tych miejscach niewykluczone są burze
W tych miejscach niewykluczone są burzeventusky.com

Prognoza pogody na weekend 19-20.08

W sobotę zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, jednak na Podkarpaciu możliwe są burze. W całym kraju zrobi się upalnie. Prognozujemy od 30 st. C na Pomorzu do 33 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr, południowo-wschodni, na ogół powieje słabo i umiarkowanie, tylko w burzach porywy będą silniejsze.

Niedziela zapowiada się pogodnie - na ogół zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Więcej chmur, z których może przelotnie popadać, okresami da się zauważyć w regionach północnych. Uwaga: na Suwalszczyźnie możliwe są burze, podczas których powieje z prędkością do 80 km/h. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 26 st. C na Nizinie Szczecińskiej do 31 st. C na Podkarpaciu. Wiatr, nadciągający ze zmieniających się kierunków, będzie słaby i umiarkowany.

Prognozowana temperatura w dniach 17-21.08
Prognozowana temperatura w dniach 17-21.08Ventusky.com

Możliwy koniec fali upałów

W poniedziałek na wschodzie Polski zachmurzenie będzie duże, z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Na pozostałym obszarze kraju aura dopisze. Wiele wskazuje na to, że upały opuszczą Polskę. Termometry w najcieplejszym momencie dnia powinny pokazać od 25 st. C na Pomorzu do 28 st. C na Podkarpaciu. Wiatr, północno- zachodni, na ogół słaby i umiarkowany, nasili się.

Prognoza pogody na niedzielę i poniedziałek tvnmeteo.pl

Autorka/Autor:map

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Marzec w tym roku może okazać się zdecydowanie mniej wiosenny niż luty. Modele meteorologiczne wskazują, że nad Europę zawitają zatoki chłodu, jednak wciąż nie są zgodne co do tego, z jak dramatycznym spadkiem temperatury będziemy mieli do czynienia. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła, jak rysują się prognozy na kolejne tygodnie.

Powtórki z lutego nie będzie. W marcu jeszcze liźnie nas jęzor zimna

Powtórki z lutego nie będzie. W marcu jeszcze liźnie nas jęzor zimna

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed oblodzeniem. W nocy z wtorku na środę chodniki w trzech województwach staną się śliskie. Sprawdź, gdzie aura będzie niebezpieczna.

Uwaga, zrobi się ślisko. Gdzie należy uważać

Uwaga, zrobi się ślisko. Gdzie należy uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Zjawisko El Nino, które obecnie trwa na Pacyfiku, jest jedne z najsilniejszych w historii. Jak przekazała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), chociaż anomalia słabnie, jej oznaki będą widoczne w pogodzie na świecie przez kolejnych kilka miesięcy.

Przez El Nino będzie goręcej, ale to nie jedyny winowajca

Przez El Nino będzie goręcej, ale to nie jedyny winowajca

Źródło:
PAP, WMO

Brytyjskim naukowcom udało się rozwiązać zagadkę wieku jednej z największych wydm na świecie, marokańskiej Lala Lallii. Należy ona do wydm gwiaździstych - choć dziś występują one na wielu kontynentach, są prawie nieobecne w zapisie skalnym.

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Źródło:
Reuters, Aberystwyth University

Mieszkańcy Boliwii borykają się z powodziami, które dotknęły kraj po serii intensywnych opadów i burz. Jak poinformowały władze, żywioł pochłonął życie co najmniej 43 osób, a tysiące mieszkańców kraju pozostały bez dachu nad głową. Meteorolodzy ostrzegają, że ulewy jeszcze się nie zakończyły.

W powodziach i osuwiskach zginęły 43 osoby. "Woda podeszła pod sam sufit"

W powodziach i osuwiskach zginęły 43 osoby. "Woda podeszła pod sam sufit"

Źródło:
Reuters, Pagina 12

Pogoda na dziś. Wtorek 5.03 przyniesie opady deszczu, a także deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W całym kraju odczujemy zimno, a warunki biometeo okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - wtorek, 5.03. Zrobi się zimno, spadnie deszcz i śnieg

Pogoda na dziś - wtorek, 5.03. Zrobi się zimno, spadnie deszcz i śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach w części kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Miejscami temperatura maksymalna nie przekroczy 3 stopni Celsjusza.

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend na jednej z najdłuższych autostrad w stanie Ohio pojawili się nietypowi uczestnicy ruchu drogowego.

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Źródło:
Reuters

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Żarłacz biały został wyrzucony na brzeg we wschodniej Australii. Przed wypłynięciem na ląd zwierzę od pewnego czasu krążyło w pobliżu brzegu, widocznie cierpiąc. Jak podejrzewają eksperci, rekin mógł się czymś zatruć lub być chory.

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Źródło:
ABC News, The Guardian

Para supermasywnych czarnych dziur o rekordowej masie została zmierzona przez naukowców. Obiekty te znajdują się bardzo blisko siebie, ale do połączenia się w jedność dzielą je miliardy lat świetlnych. Badania sugerują, że może to wynikać właśnie z ich niezwykłej masy.

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

Źródło:
NOIR Lab

Biegacze opanowały stan Utah. Po zimowej burzy, której towarzyszyły silne podmuchy wiatru, ulice dwóch miast wypełniły się roślinami jak z westernu, a miejscami uformowały się trzymetrowe góry charakterystycznych, kulistych kwiatostanów. W usuwaniu roślin pomóc musiały lokalne władze.

"Armagedon biegaczy" na ulicach

"Armagedon biegaczy" na ulicach

Źródło:
Reuters, The Guardian, KMYU

Wulkan La Cumbre wybuchł na wyspach Galapagos w Ekwadorze. W nocy z soboty na niedzielę zaczął on wyrzucać z siebie strumienie żarzącej się lawy. Jak przekazały władze, to największa erupcja z tego stożka, jaką udało się do tej pory zarejestrować.

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Źródło:
Reuters

Ulewy nawiedziły północną Argentynę. W mieście Corrientes nad rzeką Paraną w ciągu zaledwie kilku godzin spadło 300 litrów wody na metr kwadratowy, co spowodowało poważne podtopienia. Jak przekazały władze, była to katastrofa o niespotykanej skali.

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Źródło:
Reuters, Meteored.com.ar

Zorza polarna była widoczna zeszłej nocy nad Polską. Szczególnie dobre warunki do obserwacji zjawiska wystąpiły w północnej części kraju. Zdjęcia i nagrania zorzy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Rekordowo ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale skutkiem zmian klimatycznych zachodzących na całym świecie. Profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tłumaczył, że w walce z globalnym ociepleniem coraz trudniej będzie nam liczyć na oceany - ta naturalna "chłodnica" naszej planety sama staje się coraz cieplejsza. Naukowiec ostrzegł, że skutki zmian klimatycznych odczujemy wszyscy.

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lawiny porwały turystów na północy Japonii. Jak przekazali funkcjonariusze policji, w niedzielę doszło do dwóch niepowiązanych ze sobą wypadków. Zginęły dwie osoby.

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, NHK, The Japan News

Strażacy walczą z "potwornym" pożarem, który od prawie tygodnia szaleje w Teksasie. W wyniku żywiołu życie straciły co najmniej dwie osoby. Ogień pochłonął obszar liczący ponad 400 tysięcy hektarów, co czyni go największym pożarem odnotowanym w tym stanie.

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Źródło:
Reuters, CNN

Wulkan Popocatepetl jest drugą najwyższą górą Meksyku. W sobotę znów dał o sobie znać i wyrzucił w powietrze chmurę dymu i popiołu. Wzbiła się ona na wysokość kilku kilometrów.

Popocatepetl znowu niepokoi

Popocatepetl znowu niepokoi

Źródło:
ENEX, volcanodiscovery.com, gob.mx

Zambia i sąsiednie Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii, uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, po wielu tygodniach suszy, zamiast kaskad wody pokazują turystom skalne ściany. Prezydent Zambii ogłosił stan wyjątkowy.

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Śnieżyce nawiedziły Kalifornię. Gwałtowna aura spowodowała, że tysiące domów zostało pozbawionych prądu. Miejscami pokrywa śnieżna może przekraczać trzy metry.

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wiosna w Tatry przyszła wyjątkowo wcześnie. Po rekordowo ciepłym lutym śniegu w dolinach w większości miejsc już próżno szukać. Ten leży w wyższych partiach gór, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Brazylijski stan Acre zmaga się z powodziami. W mieście Brasielia sytuacja nigdy nie była tak trudna. Setki mieszkańców zostało bez dachu nad głową, a tysiące przesiedlono. Skutki żywiołu można zobaczyć na nagraniach z drona.

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

Źródło:
Reuters

Do Polski zbliża się ochłodzenie. Zima nie wraca, ale jak podkreślił rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, zapanuje "wczesna wiosna". Po niespotykanie ciepłym lutym pogoda zacznie pasować do kalendarza. Synoptyk przekazał również, jakiej aury możemy spodziewać się w czasie Wielkanocy i na początku kwietnia.

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl