Zdaniem wirusologa profesora Włodzimierza Guta, sytuacja epidemiczna w Polsce jest lepsza niż u naszych niektórych sąsiadów. Ekspert przypisuje to działaniu obostrzeń i wysokiej liczbie ozdrowieńców. Dlatego, jak dodał, warto jeszcze utrzymać restrykcje w życiu społecznym.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego poświęconym narodowej strategii szczepień, że będzie rekomendował przedłużenie obecnie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią co najmniej do 17 stycznia, by uniknąć trzeciej fali koronawirusa.
- Nie lubię mówić o falach, bo my jesteśmy cały czas w trakcie pierwszej, ale zgadzam się, że wzrosty zakażeń są oczywiście możliwe. Na miejscu ministra zrobiłbym coś podobnego, trzymałbym reżim na podobnym do dzisiejszego poziomie do momentu szczepień i przynajmniej zaszczepienia najważniejszych grup ryzyka - podkreślił wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
"Musimy nadal uważać"
Wirusolog ocenił, że wzrosty i spadki wynikają z przestrzegania zasad lub nieprzestrzegania. Potwierdził słowa ministra w sprawie możliwych wzrostów z obserwowanej obecnie średniej dziennej nowych zakażeń na poziomie około 10 tysięcy.
- Gdyby znów zaczęły się wzrosty, to z 10 tysięcy szybko zrobi się 20, a potem 40 czy nawet 80 tysięcy. Na to nie możemy sobie pozwolić. Na szczęście jesteśmy w tej chwili w lepszej sytuacji niż nasi sąsiedzi - Niemcy czy Litwini, którzy zaostrzają obostrzenia, bo u nas spada liczba aktywnych przypadków, bo dziennie zdrowieje 20, a nawet 30 tysięcy osób, a nowych infekcji jest mniej. Musimy jednak nadal uważać - stwierdził prof. Gut.
Dodał jednak, że nieracjonalnym zachowaniem lub szybkim luzowaniem obostrzeń można bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji, w której nowych zakażeń znów będzie przybywać szybciej niż ozdrowieńców.
- Szczepienia pomogą nam walczyć skutecznie z tą epidemią. Jeżeli zaszczepimy grupy ryzyka - będzie znacznie prościej decydować o obostrzeniach i otwieraniu kolejnych gałęzi gospodarki, a tak spacerujemy cały czas nad przepaścią - mówił prof. Gut.
Autor: kw / Źródło: PAP