Najbardziej aktywny wulkan Telica w Nikaragui znowu o sobie przypomniał. Sejsmolodzy zarejestrowali niemal 50 wybuchów gazów i popiołu oraz siedem niewielkich trzęsień ziemi.
- Aktywny wulkan Telica wybuchał 46 razy. Odnotowano również siedem niewielkich drgań, poniżej magnitudy 3.8 w skali Richtera - poinformowała lokalne media pierwsza dama Nikaragui Rosario Murillo.
Pierwszą erupcję sejsmolodzy z Instytutu Studiów Terytorialnych zarejestrowali w niedzielną noc 10 maja. Wydobywający się z wnętrza wulkanu żarzący popiół spadł na pobliską roślinność, powodując pożary.
Jednak Telica najwyraźniej jest znacznie "pobudzona". Od tego czasu odnotowano jeszcze niemal 50 wybuchów. Za każdym razem z wnętrza wulkanu wydobywał się gaz i popiół. Okoliczne obszary rolnicze i domy zostały pokryte pyłem i sadzą.
Eskalacja aktywności
Na razie nie ma doniesień o ofiarach bądź rannych, jednak naukowcy nie wykluczają eskalacji aktywności wulkanicznej. Lokalne władze przygotowują się do ewentualnej ewakuacji mieszkańców wiejskiej prowincji Leon. W pobliżu Telicy mieszka około 2500 osób.
- Opracowaliśmy plan awaryjny dla ludzi, ich własności i ich zwierząt. Pracujemy nad tym, by zagwarantować bezpieczeństwo mieszkańcom żyjącym w pobliżu wulkanu - powiedział szef policji Omar Espinoza.
Jak informuje portal ticotimes.com stworzono trzy centra ewakuacyjne w pobliskich miejscowościach.
Aktywny wulkan
Ostatnia poważna erupcja wulkanu miała miejsce w 1948 roku, choć jak podkreślają sejsmolodzy, Telica wybucha co kilka lat. Wulkan znajduje się w odległości około 112 km na północny zachód od stolicy Nikaragui - Managui.
Autor: PW/mk / Źródło: ticotimes. com, ReutersTV