Najnowsze

Poznań - co zobaczyć? Co można zwiedzić? Jakie są atrakcje turystyczne?

Najnowsze

Ogródki preriowy i angielski (odc. 745 / HGTV odc. 7 seria 2020)
Ogródki preriowy i angielski (odc. 745 / HGTV odc. 7 seria 2020)

Spacer po Starym Mieście w Poznaniu może zająć kilka godzin, a to dopiero początek zwiedzania tego miasta. Trudno się dziwić, ponieważ Poznań ma wiele ciekawych miejsc, które trzeba odwiedzić. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Poznaniu.

Najstarszą częścią Poznania jest Ostrów Tumski.

Po zwiedzaniu miasta chwilę wytchnienia znajdziesz nad Jeziorem Maltańskim lub w Parku Cytadela.

Pamiętaj, żeby w samo południe zobaczyć na Starym Rynku trykające się koziołki.

Co zobaczyć w Poznaniu? Stare Miasto

Jednym z najciekawszych miejscem Poznania jest Stary Rynek. Jedną z dróg, która do niego prowadzi, jest ulica Wielka. To właśnie tą ulicą dawniej wjeżdżali najważniejsi goście. Stary Rynek został wytyczony w 1253 roku na planie kwadratu o boku 141 metrów.

SPRAWDŹ: Co warto zobaczyć w województwie wielkopolskim?

Na Starym Rynku najważniejszym zabytkiem jest renesansowy ratusz. Jego początki sięgają drugiej połowy XIII wieku. W XVI wieku miał jednak miejsce pożar, po którym trzeba było odbudować ratusz. W tym celu do miasta sprowadzono włoskiego architekta – Jana Baptystę Quadro. To dzięki niemu ratusz ma piękny, renesansowy kształt. To wtedy również wraz z zegarem zainstalowane zostały sławne trykające się koziołki. Są one obecnie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych. Równo w południe w wieżyczce nad zegarem otwierają się drzwiczki i zobaczyć można dwa blaszane koziołki, które trykają się rogami 12 razy. Oglądając koziołki usłyszysz również grany z ratuszowej wieży hejnał.

Po obejrzeniu koziołków zwróć uwagę na kolorowe domki, które ustawione są tuż obok ratusza. To domki budnicze. W ich podcieniach dawniej handlowano rybami, świecami i solą. Ich obecny wygląd pochodzi z XVI wieku. Warto spojrzeć na elewację kamienicy nr 17. Znajduje się na niej godło cechu budników - śledź i trzy palmy. Co ciekawe – za kamienicami przejść się możesz najkrótszą uliczką w Poznaniu - ulicą Kurzanoga. Przed samym ratuszem ustawiony jest pręgierz.

Idąc dalej, dotrzesz do kamienicy przy Starym Rynku nr 50. Nazywana jest kamienicą “Pod daszkiem”. Według legendy podczas jednej z uczt bawił się tam król August II Mocny. Bawił się tak dobrze, że wypadł przez okno i upadł na daszek, co ocaliło mu życie. Przed wejściem do kamienicy wmurowana jest również tabliczka, która pokazuje poziom wody z 1736 roku, kiedy miasto nawiedziła wielka powódź. To właśnie przed powodzią ma strzec miasto Jan Nepomucen. Jego pomnik również znajduje się na Starym Rynku.

W czterech rogach rynku zobaczysz cztery fontanny. W tym miejscu znajdowały się studnie, z których średniowieczni mieszkańcy miasta czerpali wodę. Fontanna znajdująca przed budynkiem ratusza przedstawia mitologiczną scenę porwania Prozerpiny przez Plutona i powstała w latach 1758-66. Trzy pozostałe fontanny powstały już współcześnie: fontanny Apollina, Neptuna i Marsa.

Ciekawym miejscem na Starym Rynku jest Studzienka Bamberki. Znajduje się na niej figurka przedstawiająca kobietę w stroju bamberskim z nosidłami i konwiami.

PoznańShutterstock

Fara Poznańska

Odchodząc ulicą Świętosławską od rynku, dotrzesz do Fary Poznańskiej. Jej efektowną fasadę zobaczysz już od samego początku ulicy. Budowa Fary rozpoczęła się w 1651 roku i trwała ponad pół wieku.

Ostrów Tumski

Po zwiedzeniu Starego Miasta warto udać się na Ostrów Tumski, który otoczony jest rozlewiskami Warty i Cybiny. To miejsce, gdzie na przełomie VIII i IX wieku powstał gród obronny. W X wieku był jednym z najważniejszych ośrodków państwa Piastów. To miejsce, w którym odbył się chrzest Polski. Tam też zbudowana została katedra, w której pochowani są władcy Polski z dynastii Piastów (trzej królowie i pięciu książąt). Warto przejść się po Ostrowie Tumskim, ponieważ jest to miejsce dogłębnie przesiąknięte historią Polski.

Śródka

Podróż po Ostrowie warto zakończyć na Moście Biskupa Jordana, który prowadzi na teren Śródki. Była to dawniej osada książęca. Po przejściu mostu można odbić w lewo i zwiedzić Bramę Poznania ICHOT, czyli muzeum multimedialne opowiadające o dziejach Ostrowa Tumskiego.

Centralnym punktem dzielnicy jest Rynek Śródecki. Duża jego część została zniszczona podczas wojny. Zachował się jednak między innymi gotycki kościół św. Małgorzaty z XVI wieku i klasztor filipinów z XVIII wieku.

Również przy Rynku Śródeckim znajduje się ogromny mural wykonany w technice 3D. Jego tytuł to “Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”.

CZYTAJ WIĘCEJ O ŚRÓDECKIM MURALU

Mural "Opowieść Śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" w Poznaniu (autor: Kontakt 24/ROBERT DOLICHER)Kontakt 24/ROBERT DOLICHER

ZOBACZ TEŻ: Polskie murale okiem Reporterów 24

Po obejrzeniu muralu możesz skierować się w stronę Ronda Śródka. Za nim zobaczysz kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami. Pochodzi z przełomu XII i XIII wieku. Jest jedną z najstarszych budowli ceglanych w Polsce.

Zamek Carski

Kolejnym interesującym miejscem w Poznaniu jest Zamek Carski, czyli najmłodsza rezydencja monarsza w Europie. Powstawał w latach 1905-1910. Po I wojnie światowej w zamku była siedziba Uniwersytetu Poznańskiego. Działał tam między innymi Wydział Matematyczny, którego absolwenci złamali w latach 30. XX wieku kod Enigmy. W zamkowym ogrodzie znajduje się pomnik ofiar Katynia, a na Dziedzińcu Różanym oglądać można fontannę lwów.

Okrąglak

Symbolem poznańskiego modernizmu jest natomiast Okrąglak. Znajdziesz go u zbiegu ulic 27 Grudnia z Mielżyńskiego. Nie da się go przeoczyć - ma charakterystyczny kształt walca. Tuż obok niego znajduje się Kwadraciak, który zbudowany jest w identycznym jak Okrąglak stylu.

Poznań - atrakcje turystyczne - Jezioro Maltańskie

W 1952 roku po spiętrzeniu wód w Cybinie na powierzchni 64 hektarów powstało Jezioro Maltańskie. Odbywają się na nim regaty kajakarskie i wioślarskie. Jednak jest to miejsce, w którym można spędzić czas nie tylko na wodzie. Warte zobaczenia są między innymi: fontanna, Kolejka Parkowa Maltanka czy kopiec Wolności.

Poznań - co warto zobaczyć? Park Cytadela

Największym parkiem miejskim Poznania jest zajmujący powierzchnię około 100 hektarów Park Cytadela. Powstał na terenie Fortu Winiary, który zbudowany został w latach 1828-39. Fort był elementem twierdzy pruskiej, jaką był w tamtym czasie Poznań.

Park to oczywiście ogromne połacie zieleni, alejki, ścieżki i polany. Są tam jednak również ważne historycznie obiekty: cmentarze, muzea, obiekty forteczne.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości