Poznań - co zobaczyć? Co można zwiedzić? Jakie są atrakcje turystyczne?

Ogródki preriowy i angielski (odc. 745 / HGTV odc. 7 seria 2020)
Ogródki preriowy i angielski (odc. 745 / HGTV odc. 7 seria 2020)
Ogródki preriowy i angielski (odc. 745 / HGTV odc. 7 seria 2020)

Spacer po Starym Mieście w Poznaniu może zająć kilka godzin, a to dopiero początek zwiedzania tego miasta. Trudno się dziwić, ponieważ Poznań ma wiele ciekawych miejsc, które trzeba odwiedzić. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Poznaniu.

Najstarszą częścią Poznania jest Ostrów Tumski.

Po zwiedzaniu miasta chwilę wytchnienia znajdziesz nad Jeziorem Maltańskim lub w Parku Cytadela.

Pamiętaj, żeby w samo południe zobaczyć na Starym Rynku trykające się koziołki.

Co zobaczyć w Poznaniu? Stare Miasto

Jednym z najciekawszych miejscem Poznania jest Stary Rynek. Jedną z dróg, która do niego prowadzi, jest ulica Wielka. To właśnie tą ulicą dawniej wjeżdżali najważniejsi goście. Stary Rynek został wytyczony w 1253 roku na planie kwadratu o boku 141 metrów.

SPRAWDŹ: Co warto zobaczyć w województwie wielkopolskim?

Na Starym Rynku najważniejszym zabytkiem jest renesansowy ratusz. Jego początki sięgają drugiej połowy XIII wieku. W XVI wieku miał jednak miejsce pożar, po którym trzeba było odbudować ratusz. W tym celu do miasta sprowadzono włoskiego architekta – Jana Baptystę Quadro. To dzięki niemu ratusz ma piękny, renesansowy kształt. To wtedy również wraz z zegarem zainstalowane zostały sławne trykające się koziołki. Są one obecnie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych. Równo w południe w wieżyczce nad zegarem otwierają się drzwiczki i zobaczyć można dwa blaszane koziołki, które trykają się rogami 12 razy. Oglądając koziołki usłyszysz również grany z ratuszowej wieży hejnał.

Po obejrzeniu koziołków zwróć uwagę na kolorowe domki, które ustawione są tuż obok ratusza. To domki budnicze. W ich podcieniach dawniej handlowano rybami, świecami i solą. Ich obecny wygląd pochodzi z XVI wieku. Warto spojrzeć na elewację kamienicy nr 17. Znajduje się na niej godło cechu budników - śledź i trzy palmy. Co ciekawe – za kamienicami przejść się możesz najkrótszą uliczką w Poznaniu - ulicą Kurzanoga. Przed samym ratuszem ustawiony jest pręgierz.

Idąc dalej, dotrzesz do kamienicy przy Starym Rynku nr 50. Nazywana jest kamienicą “Pod daszkiem”. Według legendy podczas jednej z uczt bawił się tam król August II Mocny. Bawił się tak dobrze, że wypadł przez okno i upadł na daszek, co ocaliło mu życie. Przed wejściem do kamienicy wmurowana jest również tabliczka, która pokazuje poziom wody z 1736 roku, kiedy miasto nawiedziła wielka powódź. To właśnie przed powodzią ma strzec miasto Jan Nepomucen. Jego pomnik również znajduje się na Starym Rynku.

W czterech rogach rynku zobaczysz cztery fontanny. W tym miejscu znajdowały się studnie, z których średniowieczni mieszkańcy miasta czerpali wodę. Fontanna znajdująca przed budynkiem ratusza przedstawia mitologiczną scenę porwania Prozerpiny przez Plutona i powstała w latach 1758-66. Trzy pozostałe fontanny powstały już współcześnie: fontanny Apollina, Neptuna i Marsa.

Ciekawym miejscem na Starym Rynku jest Studzienka Bamberki. Znajduje się na niej figurka przedstawiająca kobietę w stroju bamberskim z nosidłami i konwiami.

PoznańShutterstock

Fara Poznańska

Odchodząc ulicą Świętosławską od rynku, dotrzesz do Fary Poznańskiej. Jej efektowną fasadę zobaczysz już od samego początku ulicy. Budowa Fary rozpoczęła się w 1651 roku i trwała ponad pół wieku.

Ostrów Tumski

Po zwiedzeniu Starego Miasta warto udać się na Ostrów Tumski, który otoczony jest rozlewiskami Warty i Cybiny. To miejsce, gdzie na przełomie VIII i IX wieku powstał gród obronny. W X wieku był jednym z najważniejszych ośrodków państwa Piastów. To miejsce, w którym odbył się chrzest Polski. Tam też zbudowana została katedra, w której pochowani są władcy Polski z dynastii Piastów (trzej królowie i pięciu książąt). Warto przejść się po Ostrowie Tumskim, ponieważ jest to miejsce dogłębnie przesiąknięte historią Polski.

Śródka

Podróż po Ostrowie warto zakończyć na Moście Biskupa Jordana, który prowadzi na teren Śródki. Była to dawniej osada książęca. Po przejściu mostu można odbić w lewo i zwiedzić Bramę Poznania ICHOT, czyli muzeum multimedialne opowiadające o dziejach Ostrowa Tumskiego.

Centralnym punktem dzielnicy jest Rynek Śródecki. Duża jego część została zniszczona podczas wojny. Zachował się jednak między innymi gotycki kościół św. Małgorzaty z XVI wieku i klasztor filipinów z XVIII wieku.

Również przy Rynku Śródeckim znajduje się ogromny mural wykonany w technice 3D. Jego tytuł to “Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”.

CZYTAJ WIĘCEJ O ŚRÓDECKIM MURALU

Mural "Opowieść Śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" w Poznaniu (autor: Kontakt 24/ROBERT DOLICHER)Kontakt 24/ROBERT DOLICHER

ZOBACZ TEŻ: Polskie murale okiem Reporterów 24

Po obejrzeniu muralu możesz skierować się w stronę Ronda Śródka. Za nim zobaczysz kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami. Pochodzi z przełomu XII i XIII wieku. Jest jedną z najstarszych budowli ceglanych w Polsce.

Zamek Cesarski

Kolejnym interesującym miejscem w Poznaniu jest Zamek Cesarski, czyli najmłodsza rezydencja monarsza w Europie. Powstawał w latach 1905-1910. Po I wojnie światowej w zamku była siedziba Uniwersytetu Poznańskiego. Działał tam między innymi Wydział Matematyczny, którego absolwenci złamali w latach 30. XX wieku kod Enigmy. W zamkowym ogrodzie znajduje się pomnik ofiar Katynia, a na Dziedzińcu Różanym oglądać można fontannę lwów.

Okrąglak

Symbolem poznańskiego modernizmu jest natomiast Okrąglak. Znajdziesz go u zbiegu ulic 27 Grudnia z Mielżyńskiego. Nie da się go przeoczyć - ma charakterystyczny kształt walca. Tuż obok niego znajduje się Kwadraciak, który zbudowany jest w identycznym jak Okrąglak stylu.

Poznań - atrakcje turystyczne - Jezioro Maltańskie

W 1952 roku po spiętrzeniu wód w Cybinie na powierzchni 64 hektarów powstało Jezioro Maltańskie. Odbywają się na nim regaty kajakarskie i wioślarskie. Jednak jest to miejsce, w którym można spędzić czas nie tylko na wodzie. Warte zobaczenia są między innymi: fontanna, Kolejka Parkowa Maltanka czy kopiec Wolności.

Poznań - co warto zobaczyć? Park Cytadela

Największym parkiem miejskim Poznania jest zajmujący powierzchnię około 100 hektarów Park Cytadela. Powstał na terenie Fortu Winiary, który zbudowany został w latach 1828-39. Fort był elementem twierdzy pruskiej, jaką był w tamtym czasie Poznań.

Park to oczywiście ogromne połacie zieleni, alejki, ścieżki i polany. Są tam jednak również ważne historycznie obiekty: cmentarze, muzea, obiekty forteczne.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i przymrozkami. Po południu w części kraju spodziewane są także burze. Zjawiskom może towarzyszyć silny wiatr, dosyć ulewne opady deszczu, a nawet grad. Sprawdź, gdzie aura w czwartek 25.04 będzie groźna.

Rano przymrozki i ślisko, po południu pojawi się nowe zagrożenie. IMGW ostrzega

Rano przymrozki i ślisko, po południu pojawi się nowe zagrożenie. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Czwartek 25.04 upłynie pod znakiem pochmurnej aury i przelotnych opadów deszczu. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Wstępne prognozy pokazują, że wolne dni przyniosą nam sporo słońca i temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP