Poznań - co zobaczyć? Co można zwiedzić? Jakie są atrakcje turystyczne?

Ogródki preriowy i angielski (odc. 745 / HGTV odc. 7 seria 2020)
Ogródki preriowy i angielski (odc. 745 / HGTV odc. 7 seria 2020)
Ogródki preriowy i angielski (odc. 745 / HGTV odc. 7 seria 2020)

Spacer po Starym Mieście w Poznaniu może zająć kilka godzin, a to dopiero początek zwiedzania tego miasta. Trudno się dziwić, ponieważ Poznań ma wiele ciekawych miejsc, które trzeba odwiedzić. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Poznaniu.

Najstarszą częścią Poznania jest Ostrów Tumski.

Po zwiedzaniu miasta chwilę wytchnienia znajdziesz nad Jeziorem Maltańskim lub w Parku Cytadela.

Pamiętaj, żeby w samo południe zobaczyć na Starym Rynku trykające się koziołki.

Co zobaczyć w Poznaniu? Stare Miasto

Jednym z najciekawszych miejscem Poznania jest Stary Rynek. Jedną z dróg, która do niego prowadzi, jest ulica Wielka. To właśnie tą ulicą dawniej wjeżdżali najważniejsi goście. Stary Rynek został wytyczony w 1253 roku na planie kwadratu o boku 141 metrów.

SPRAWDŹ: Co warto zobaczyć w województwie wielkopolskim?

Na Starym Rynku najważniejszym zabytkiem jest renesansowy ratusz. Jego początki sięgają drugiej połowy XIII wieku. W XVI wieku miał jednak miejsce pożar, po którym trzeba było odbudować ratusz. W tym celu do miasta sprowadzono włoskiego architekta – Jana Baptystę Quadro. To dzięki niemu ratusz ma piękny, renesansowy kształt. To wtedy również wraz z zegarem zainstalowane zostały sławne trykające się koziołki. Są one obecnie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych. Równo w południe w wieżyczce nad zegarem otwierają się drzwiczki i zobaczyć można dwa blaszane koziołki, które trykają się rogami 12 razy. Oglądając koziołki usłyszysz również grany z ratuszowej wieży hejnał.

Po obejrzeniu koziołków zwróć uwagę na kolorowe domki, które ustawione są tuż obok ratusza. To domki budnicze. W ich podcieniach dawniej handlowano rybami, świecami i solą. Ich obecny wygląd pochodzi z XVI wieku. Warto spojrzeć na elewację kamienicy nr 17. Znajduje się na niej godło cechu budników - śledź i trzy palmy. Co ciekawe – za kamienicami przejść się możesz najkrótszą uliczką w Poznaniu - ulicą Kurzanoga. Przed samym ratuszem ustawiony jest pręgierz.

Idąc dalej, dotrzesz do kamienicy przy Starym Rynku nr 50. Nazywana jest kamienicą “Pod daszkiem”. Według legendy podczas jednej z uczt bawił się tam król August II Mocny. Bawił się tak dobrze, że wypadł przez okno i upadł na daszek, co ocaliło mu życie. Przed wejściem do kamienicy wmurowana jest również tabliczka, która pokazuje poziom wody z 1736 roku, kiedy miasto nawiedziła wielka powódź. To właśnie przed powodzią ma strzec miasto Jan Nepomucen. Jego pomnik również znajduje się na Starym Rynku.

W czterech rogach rynku zobaczysz cztery fontanny. W tym miejscu znajdowały się studnie, z których średniowieczni mieszkańcy miasta czerpali wodę. Fontanna znajdująca przed budynkiem ratusza przedstawia mitologiczną scenę porwania Prozerpiny przez Plutona i powstała w latach 1758-66. Trzy pozostałe fontanny powstały już współcześnie: fontanny Apollina, Neptuna i Marsa.

Ciekawym miejscem na Starym Rynku jest Studzienka Bamberki. Znajduje się na niej figurka przedstawiająca kobietę w stroju bamberskim z nosidłami i konwiami.

PoznańShutterstock

Fara Poznańska

Odchodząc ulicą Świętosławską od rynku, dotrzesz do Fary Poznańskiej. Jej efektowną fasadę zobaczysz już od samego początku ulicy. Budowa Fary rozpoczęła się w 1651 roku i trwała ponad pół wieku.

Ostrów Tumski

Po zwiedzeniu Starego Miasta warto udać się na Ostrów Tumski, który otoczony jest rozlewiskami Warty i Cybiny. To miejsce, gdzie na przełomie VIII i IX wieku powstał gród obronny. W X wieku był jednym z najważniejszych ośrodków państwa Piastów. To miejsce, w którym odbył się chrzest Polski. Tam też zbudowana została katedra, w której pochowani są władcy Polski z dynastii Piastów (trzej królowie i pięciu książąt). Warto przejść się po Ostrowie Tumskim, ponieważ jest to miejsce dogłębnie przesiąknięte historią Polski.

Śródka

Podróż po Ostrowie warto zakończyć na Moście Biskupa Jordana, który prowadzi na teren Śródki. Była to dawniej osada książęca. Po przejściu mostu można odbić w lewo i zwiedzić Bramę Poznania ICHOT, czyli muzeum multimedialne opowiadające o dziejach Ostrowa Tumskiego.

Centralnym punktem dzielnicy jest Rynek Śródecki. Duża jego część została zniszczona podczas wojny. Zachował się jednak między innymi gotycki kościół św. Małgorzaty z XVI wieku i klasztor filipinów z XVIII wieku.

Również przy Rynku Śródeckim znajduje się ogromny mural wykonany w technice 3D. Jego tytuł to “Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”.

CZYTAJ WIĘCEJ O ŚRÓDECKIM MURALU

Mural "Opowieść Śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" w Poznaniu (autor: Kontakt 24/ROBERT DOLICHER)Kontakt 24/ROBERT DOLICHER

ZOBACZ TEŻ: Polskie murale okiem Reporterów 24

Po obejrzeniu muralu możesz skierować się w stronę Ronda Śródka. Za nim zobaczysz kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami. Pochodzi z przełomu XII i XIII wieku. Jest jedną z najstarszych budowli ceglanych w Polsce.

Zamek Cesarski

Kolejnym interesującym miejscem w Poznaniu jest Zamek Cesarski, czyli najmłodsza rezydencja monarsza w Europie. Powstawał w latach 1905-1910. Po I wojnie światowej w zamku była siedziba Uniwersytetu Poznańskiego. Działał tam między innymi Wydział Matematyczny, którego absolwenci złamali w latach 30. XX wieku kod Enigmy. W zamkowym ogrodzie znajduje się pomnik ofiar Katynia, a na Dziedzińcu Różanym oglądać można fontannę lwów.

Okrąglak

Symbolem poznańskiego modernizmu jest natomiast Okrąglak. Znajdziesz go u zbiegu ulic 27 Grudnia z Mielżyńskiego. Nie da się go przeoczyć - ma charakterystyczny kształt walca. Tuż obok niego znajduje się Kwadraciak, który zbudowany jest w identycznym jak Okrąglak stylu.

Poznań - atrakcje turystyczne - Jezioro Maltańskie

W 1952 roku po spiętrzeniu wód w Cybinie na powierzchni 64 hektarów powstało Jezioro Maltańskie. Odbywają się na nim regaty kajakarskie i wioślarskie. Jednak jest to miejsce, w którym można spędzić czas nie tylko na wodzie. Warte zobaczenia są między innymi: fontanna, Kolejka Parkowa Maltanka czy kopiec Wolności.

Poznań - co warto zobaczyć? Park Cytadela

Największym parkiem miejskim Poznania jest zajmujący powierzchnię około 100 hektarów Park Cytadela. Powstał na terenie Fortu Winiary, który zbudowany został w latach 1828-39. Fort był elementem twierdzy pruskiej, jaką był w tamtym czasie Poznań.

Park to oczywiście ogromne połacie zieleni, alejki, ścieżki i polany. Są tam jednak również ważne historycznie obiekty: cmentarze, muzea, obiekty forteczne.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na wybory prezydenckie 2025. Niedziela, 1 czerwca, przyniesie bardzo ciepłą, ale też dynamiczną aurę. Prognozy pokazują, że nad dużą częścią kraju mogą pojawić się linie nawałnic, niosących silny wiatr oraz obfite opady. O szczegółach mówi synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na niedzielę wyborczą

Pogoda na niedzielę wyborczą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro - piątek, 30.05. Nadchodząca noc na ogół będzie pogodna, ale na zachodzie kraju mogą pojawić się niewielkie opady. W ciągu dnia dominować będzie pochmurna i deszczowa aura. Niewykluczone jest także pojawienie się burz.

Pogoda na jutro - piątek, 30.05. W nocy tylko w części kraju może popadać

Pogoda na jutro - piątek, 30.05. W nocy tylko w części kraju może popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiński parolotniarz niemal otarł się o śmierć podczas rutynowego lotu. W jego trakcie prąd wstępujący wyniósł go na wysokość ponad 8500 metrów, gdzie temperatura powietrza wynosiła -35 stopni Celsjusza. Kilka dni po zdarzeniu mężczyzna udostępnił zapierające dech w piersiach nagranie.

Nagle znalazł się osiem kilometrów nad ziemią. Paralotniarz udostępnił nagranie

Nagle znalazł się osiem kilometrów nad ziemią. Paralotniarz udostępnił nagranie

Źródło:
Reuters, The Guardian

Szwajcarskie służby przerwały poszukiwania 64-letniego mężczyzny, który został przysypany przez lawinę w miejscowości Blatten. Do katastrofy doszło po oderwaniu się fragmentu lodowca. Skalę zniszczeń oddają zdjęcia satelitarne.

Szwajcarska katastrofa. Zdjęcia pokazują skalę

Szwajcarska katastrofa. Zdjęcia pokazują skalę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AP News

Na horyzoncie widać odpoczynek od chłodu. Piątek, za sprawą wyżu kierującego nad Europę afrykańskie gorąco, przyniesie nam napływ ciepła. W niedzielę na termometrach możemy zobaczyć nawet 30 stopni Celsjusza, ale wysokie temperatury będą szły w parze z typowymi dla lata pogodowymi zagrożeniami.

30 stopni i nawałnice. Pogoda będzie "typowa dla lata"

30 stopni i nawałnice. Pogoda będzie "typowa dla lata"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwa leje kondensacyjne zaobserwowano w środę po południu w gminie Trzcianka w Wielkopolsce. Groźnie wyglądające zalążki trąby powietrznej zostały uchwycone na zdjęciach. W regionie uszkodzone zostały dwa dachy.

Uszkodzone dachy. Leje kondensacyjne w Wielkopolsce

Uszkodzone dachy. Leje kondensacyjne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz, Burzowe Czarnkowsko-Trzcianeckie

Kleszcze zagrażają północnoamerykańskim łosiom. Naukowcy alarmują, że populacja pajęczaków z gatunku Dermacentor albipictus niebezpiecznie powiększyła się wskutek ciepłych, łagodnych zim. Ich celem często stają się młode osobniki - kleszcze potrafią wypić tak dużo ich krwi, że zwierzęta umierają.

Łosie "stają się prawie jak zombie i umierają"

Łosie "stają się prawie jak zombie i umierają"

Źródło:
New Hampshire Bulletin, USGS

Moment zejścia lawiny, która pogrzebała w środę wioskę Blatten w Szwajcarii, został uchwycony na nagraniu. W czwartek w rejonie katastrofy nadal trwają prace poszukiwawcze, a mieszkańcy opowiadają o gigantycznych zniszczeniach.

W mgnieniu oka stracili cały dobytek. Moment zejścia lawiny

W mgnieniu oka stracili cały dobytek. Moment zejścia lawiny

Źródło:
Reuters, 20 Minuten, tvnmeteo.pl

Środowe zejście lawiny w szwajcarskich Alpach mogło być powiązane z osłabieniem warstwy wieloletniej zmarzliny, która "trzyma w ryzach" lodowce. Jak wyjaśnił ekspert, Bartłomiej Luks z Polskiej Akademii Nauk, degradacja tej warstwy skorupy ziemskiej obserwowana jest nie tylko w Alpach, lecz także na całym świecie.

Jak zmiany klimatu mogły doprowadzić do zniszczenia alpejskiej wioski

Jak zmiany klimatu mogły doprowadzić do zniszczenia alpejskiej wioski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po raz pierwszy w historii w całości zaprojektowana i zbudowana w Polsce technologia znalazła się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. LeopardISS to kompaktowy komputer przetwarzający dane, który ma szansę zostać na ISS na stałe.

"To historyczny moment". Polskie urządzenie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

"To historyczny moment". Polskie urządzenie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Hiszpania i Portugalia przygotowują się na falę ekstremalnych upałów. W centralnej części Półwyspu Iberyjskiego temperatura w czwartek może sięgnąć 39 stopni Celsjusza, a to dopiero początek - w weekend termometry mogą pokazać nawet 42 stopnie.

Takiej końcówki maja nie było od ponad pół wieku

Takiej końcówki maja nie było od ponad pół wieku

Źródło:
PAP, El Confidencial, tvnmeteo.pl

Alergia to jedno z najczęściej występujących schorzeń dzisiejszych czasów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 30-40 procent populacji zmaga się z różnymi formami alergii. W Polsce jest to blisko połowa społeczeństwa. Odpowiednia diagnostyka i rozpoznanie objawów są kluczowe, by skutecznie radzić sobie z tą przypadłością i zapobiegać powikłaniom. 

Czy to alergia, czy może przeziębienie? Sprawdź, jak rozpoznać problem po objawach 

Czy to alergia, czy może przeziębienie? Sprawdź, jak rozpoznać problem po objawach 

Źródło:
Otrivin

Pogoda na dziś. Czwartek 29.05 przyniesie wielu regionom kraju deszczową aurę. Lokalnie mogą pojawić się też burze. Termometry pokażą maksymalnie od 16 do 20 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 29.05. Wiele deszczowych miejsc

Pogoda na dziś - czwartek 29.05. Wiele deszczowych miejsc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższym czasie w Polsce nie zabraknie opadów deszczu. Najbardziej intensywnych spodziewamy się w niedzielę, kiedy to pojawią się pierwsze letnie burze. Z każdym dniem będzie coraz cieplej.

Przed nami pierwsze letnie burze. Mogą być gwałtowne

Przed nami pierwsze letnie burze. Mogą być gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chińska Agencja Meteorologiczna (CMA) wydała ostrzeżenia przed ulewami i powodziami dla południowych regionów kraju. Według ekspertów w te rejony nadciąga najsilniejsza jak dotąd burza w tym roku.

Szykują się na największą burzę w tym roku

Szykują się na największą burzę w tym roku

Źródło:
Reuters

Co najmniej jeden rok w najbliższych pięciu latach okaże się rekordowo ciepły - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Światową Agencję Meteorologiczną (WMO). Prawdopodobieństwo tego, że tak się stanie, eksperci szacują aż na 80 procent.

Meteorolodzy o najbliższych latach. Padnie niepokojący rekord?

Meteorolodzy o najbliższych latach. Padnie niepokojący rekord?

Źródło:
Reuters, WMO, UN News, Insight EU Monitoring

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego niemal połowa polskiego społeczeństwa zmaga się z alergią. Skala problemu z roku na rok się powiększa, a do tego jest coraz więcej substancji wywołujących uczulenie. Jakie są rodzaje alergii i jak je rozpoznać? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Źródło:
Otrivin

14-letni Benjamin Stong z Iowa City w USA złowił imponującego rozmiarami suma ważącego około 32 kilogramów. Młody wędkarz samodzielnie wyciągnął olbrzymią rybę z rzeki Iowa, spełniając tym samym marzenie wielu miłośników wędkarstwa.

14-latek złowił wielkiego suma. "Mam siostrę w takim rozmiarze"

14-latek złowił wielkiego suma. "Mam siostrę w takim rozmiarze"

Źródło:
tvnmeteo

Polski pasjonat astronomii, Mateusz Kalisz, nagrał moment ponownego wejścia drugiego stopnia Starshipa w ziemską atmosferę. W nocy z wtorku na środę polskiego czasu odbył się dziewiąty lot testowy megarakiety firmy SpaceX. Maszyna poleciała dalej niż podczas poprzednich prób, ale inżynierowie stracili nad nią kontrolę po kilkudziesięciu minutach od startu.

Na własne oczy widział, jak Starship wpada w atmosferę. "Szok"

Na własne oczy widział, jak Starship wpada w atmosferę. "Szok"

Źródło:
AstroLife, Reuters, PAP

Mieszkańcy argentyńskiego miasta Vera walczą ze skutkami potężnej powodzi. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu, które doprowadziły do uszkodzenia systemu kanalizacyjnego. Z powodu kryzysu lokalne władze odwołały zajęcia w szkołach.

Małe miasto zalane przez wielką wodę. "Najsmutniejsza noc w historii"

Małe miasto zalane przez wielką wodę. "Najsmutniejsza noc w historii"

Źródło:
La Nacion, Reuters, Cadena3

Starship, statek kosmiczny firmy SpaceX, odbył dziewiątą bezzałogową próbę. Choć megarakieta poleciała dalej niż podczas poprzednich lotów, inżynierowie stracili kontrolę nad statkiem, który "doświadczył nieplanowanego demontażu" podczas ponownego wejścia w atmosferę.

Starship "doświadczył nieplanowanego demontażu"

Starship "doświadczył nieplanowanego demontażu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Władze amerykańskiego hrabstwa Clark ostrzegają ludzi i właścicieli czworonogów przed toksycznym zakwitem glonów bentonicznych, które pojawiły się w rzece Kolumbia oraz innych lokalnych ciekach wodnych. Przez nie w październiku ubiegłego roku zmarł pies.

Pies zmarł po kontakcie z toksycznymi glonami

Pies zmarł po kontakcie z toksycznymi glonami

Źródło:
CNN, katu.com, 1011now.com

Mirunga, potocznie nazywana słoniem morskim pojawiła się we wtorek w mieście portowym Gordon's Bay w Republice Południowej Afryki. Niespodziewanego gościa uchwycono na nagraniu.

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Źródło:
Reuters, Independent Online, news24.com

Brazylijscy terapeuci nauczyli półrocznego jaguara instynktu drapieżnika. Młode zwierzę zostało wykradzione matce przez jednego z mieszkańców stanu Roraima na północy kraju. Zdaniem ekspertów, całkowita terapia będzie czasochłonna i może potrwać nawet dwa lata.

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Źródło:
PAP

Bombaj nawiedziły obfite opady deszczu związane z nadejściem monsunu. Doprowadziły do powstania gwałtownej powodzi w ponad 12-milionowym mieście. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Zdaniem ekspertów, tak mocno nie padało w tym rejonie od ponad wieku.

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Źródło:
CNN, Times of India, Hindustan Times

Start misji Axiom-4 zaplanowany jest na 8 czerwca. Na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, znajdzie się doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polski astronauta opowiedział TVN24+ o tym, jak wyglądają ostatnie przygotowania do lotu na orbitę, jakie momenty najbardziej zapadły mu w pamięć podczas szkolenia, i tym, co usłyszał od legendy amerykańskiej astronautyki.

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

Źródło:
TVN24+

Doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski odbywa kwarantannę przed zbliżającym się lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To oznacza, że nie będzie mógł oddać głosu w nadchodzącej drugiej turze wyborów prezydenckich. W rozmowie z Hubertem Kijkiem z TVN24 BiS polski astronauta zachęcił jednak wszystkich do wzięcia udziału w niedzielnym głosowaniu.

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii liczą straty po powodzi, jaka nawiedziła ten region w ubiegłym tygodniu. Zdaniem premiera Anthony'ego Albanese, całkowita odbudowa po katastrofie może zająć wiele miesięcy. Wielka woda zalała tysiące posiadłości i odebrała życie co najmniej pięciu osobom.

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

Źródło:
Reuters

Gwałtowne burze przeszły nad stanem Oklahoma. Jak opisywały lokalne media, zjawiskom towarzyszyły opady gradu o średnicy piłek baseballowych. Miejscami doprowadzały one do wypadków drogowych.

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

Źródło:
Reuters, News9

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl