Różowe diamenty są niezwykle rzadkie. Kopalnia Argyle w Australii, obecnie zamknięta, stanowiła źródło wydobycia 90 procent tych kamieni szlachetnych. Australijscy naukowcy odkryli, że to miejsce nabrało niezwykłych właściwości dzięki rozpadowi starożytnego superkontynentu.
Australijscy naukowcy, badający złoże diamentów Argyle w Australii Zachodniej stwierdzili, że ostatnie analizy pozwoliły lepiej zrozumieć warunki geologiczne niezbędne do powstania różowych diamentów i innych odmian kolorystycznych tych minerałów. Artykuł na ten temat został opublikowany we wtorek w czasopiśmie "Nature Communications". Wykorzystując lasery do analizowania skał wydobytych ze złoża Argyle, badacze odkryli, że miejsce bogate w różowe diamenty powstało podczas rozpadu najstarszego znanego superkontynentu Kolumbia, zwanego Nuna.
- Obszar, na którym znajduje się kopalnia Argyle, został "rozciągnięty. W wyniku tego w skorupie ziemskiej powstały luki, przez które magma wystrzeliła na powierzchnię, przynosząc ze sobą różowe diamenty - powiedział główny autor badania doktor Hugo Olierook z instytutu badawczego John de Laeter Centre w Australii.
Odkrywanie różowych diamentów
Złoża diamentów znajdywane są w skałach wulkanicznych, które podczas ruchu płyt wydobywają się z głębi Ziemi na jej powierzchnię. Żeby minerały te zmieniły kolor na różowy lub czerwony, muszą zostać poddane siłom zderzających się płyt tektonicznych, które wyginają ich sieci krystaliczne. W Argyle proces ten miał miejsce około 1,8 miliarda lat temu, kiedy Australia Zachodnia i Australia Północna zderzyły się, zmieniając niegdyś bezbarwne diamenty na różowe. W jaki sposób te kolorowe minerały przedostały się na powierzchnię Ziemi? Zespół badawczy odkrył, że złoża Argyle mają 1,3 miliarda lat i pochodzą z czasów, gdy starożytny superkontynent Kolumbia rozpadał się na fragmenty.
- Używając wiązek laserowych o średnicy mniejszej niż średnica ludzkiego włosa odkryliśmy, że Argyle ma 1,3 miliarda lat, czyli 100 milionów lat więcej niż wcześniej sądzono, co oznacza, że prawdopodobnie powstał w wyniku rozpadu starożytnego superkontynentu - powiedział Olierook.
Autorzy badań napisali, że rozpad Kolumbii mógł ponownie otworzyć "stare połączenie", które pozostawiły po sobie zderzające się kontynenty. Umożliwiły one diamentonośnym skałom stworzenie dużego złoża diamentów.
Źródło: CNN, nature.com
Źródło zdjęcia głównego: Diamon jewelry/AdobeStock