Do potężnego rozbłysku słonecznego doszło wieczorem w piątek. Kilka dni wcześniej na dziennej gwieździe występowały burze słoneczne.
Rozbłysk słoneczny według pomiarów został zaklasyfikowany jako X 1,8, jest to jeden z najpotężniejszych rozbłysków jaki został zarejestrowany przez Obserwatorium Dynamiki Słońca w NASA. Zdarzenie wpłynęło na fale radiowe na Ziemi, zgodnie z przewidywaniami Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej.
Burze słoneczne
Rozbłysk nastąpił z obszaru aktywnej plamy słonecznej określonej symbolem 2242. Przewiduje się, że pojawią się kolejne burze słoneczne.
Piątkowy rozbłysk słoneczny był ostatnim jaki zarejestrowano w mijającym tygodniu. Wcześniej z obszaru AR 2441 doszło do dwóch rozbłysków, jeden miał miejsce we wtorek (M 8,7), a drugi w czwartek (M 6,9).
Skutki rozbłysków
Rozbłyski klasy X są najsilniejszymi, jakie powstają na słońcu. Jeśli wyrzucają masę w stronę naszej planety, może to skutkować zakłóceniem komunikacji, systemów nawigacji GPS, a nawet stanowić zagrożenie dla satelitów i astronautów w przestrzeni kosmicznej.
Rozbłyski klasy M są jedną dziesiątą rozbłysków klasy X, a na Ziemi mogą wywołać spektakularne zorze polarne.
Autor: mab/rp / Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA