Sprawdź, czym grozi trafienie piorunem, jak się przed nim uchronić i jak pomóc osobie, która została porażona przez piorun.
Pioruny to wyładowania elektryczne o bardzo dużym natężeniu.
Porażenie piorunem może doprowadzić do śmierci człowieka.
Bardzo ważne jest szybkie wezwanie pogotowia i udzielenie pierwszej pomocy osobie, która została porażona piorunem.
Dotykanie osoby porażonej przez piorun nie jest niebezpieczne.
Najlepszą metodą uniknięcia porażenia piorunem jest nie wychodzenie w góry i nie wyruszanie w rejsy statkiem, gdy meteorolodzy przewidują burze w danym regionie.
Człowiek po uderzeniu pioruna – objawy
Człowiek porażony piorunem często traci przytomność lub jest otumaniony – traci na chwilę wzrok i słuch, jest blady i ma przyspieszone tętno, które staje się niewyczuwalne na kończynach. Często w miejscu porażenia pojawiają się na skórze oparzenia przypominające kształtem gałęzie drzew w kolorze sino-brunatnym (tzw. piorunowe figury Lichtenberga). Skutki uderzenia piorunem mogą być bardzo poważne, jednak nieprawdą jest, że nie można dotykać osoby która doznała porażenia, a wręcz przeciwnie, należy jej jak najszybciej pomóc.
Piorun to wyładowanie elektryczne o natężeniu od 10 tys. do 200 tys. Amperów, natomiast temperatura wewnątrz pioruna (w jego rdzeniu) osiąga nawet 8 tys. st. Celsjusza.
Poza oparzeniami, oszołomieniem i utratą przytomności, skutkami porażenia mogą być:
- złamania kości, - uszkodzenie kręgosłupa, mózgu i całego układu nerwowego, - paraliż kończyn, - zaburzenia rytmu pracy serca, - zatrzymanie krążenia, - ostra rozstrzeń żołądka, - niewydolność nerek, - drgawki.
Porażenie piorunem – pierwsza pomoc
W przypadku porażenia przez piorun, pierwsza pomoc jest niezwykle istotna. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest wezwanie pogotowia i wyjaśnienie dyspozytorowi w jakim stanie jest osoba poszkodowana. Trzeba sprawdzić stan świadomości porażonej osoby i wymienić wszelkie zaobserwowane symptomy. W dalszej kolejności powinno się:
- ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej (jeśli jest przytomny) i stale kontrolować czynności oddechowe oraz puls,
- schłodzić oparzone miejsca zimną wodą przez pięć minut i przyłożyć opatrunek z jałowej gazy, gdy doszło do złamania kończyny należy ją unieruchomić,
- jeśli poszkodowany nie oddycha należy udrożnić drogi oddechowe i wykonać resuscytację – w tym celu należy ułożyć poszkodowanego na wznak na twardym podłożu i uciskać klatkę piersiową 30 razy (na środku klatki piersiowej ułożyć splecione dłonie i naciskać miarowo na głębokość od pięciu do sześciu cm). Następnie należy wykonać dwa wdechy w jamę ustną reanimowanej osoby i wykonać kolejne 30 uciśnięć klatki piersiowej.
Podczas udzielania pierwszej pomocy przy porażeniu piorunem kluczowe jest zachowanie spokoju i niepopadanie w panikę. Bardzo pomocne bywa także stałe nawiązywanie kontaktu z osobą poszkodowaną, dodawanie jej otuchy i uspokajanie do czasu przyjazdu karetki pogotowia.
Jak uniknąć porażenia piorunem?
Przede wszystkim, przed wyruszeniem w góry lub w rejs, konieczne jest sprawdzenie prognozy pogody i w przypadku wystąpienia ostrzeżeń burzowych, powinno się zmienić plany. Jeżeli mimo zachowania wszelkich środków ostrożności trafisz na burzę, pamiętaj aby:
- nie szukać schronienia pod wysokimi drzewami, ani w pobliżu masztów, anten i linii telekomunikacyjnych,
- na otwartej przestrzeni kucnąć lub położyć się w zagłębieniu terenu,
- będąc na wodzie jak najszybciej dopłynąć do brzegu,
- na górskiej wyprawie zejść ze szczytu,
- nie trzymać w dłoniach metalowych przedmiotów i telefonu komórkowego,
- schronić się w samochodzie (jeśli to możliwe) – samochód, mimo że metalowy, stanowi tzw. klatkę Faradaya (metalowy ekran chroniący przed polem elektrostatycznym); należy jednak pamiętać o nie włączaniu radia samochodowego,
- będąc w domu, wyłączyć z gniazdek sprzęt RTV i zamknąć okna.
Autor: red. / Źródło: gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock