Pozostałości chińskiej rakiety Długi Marsz 5B wejdą w weekend w ziemską atmosferę. Naukowcy próbują przewidzieć, gdzie mogą spaść jej fragmenty. Organizacje monitorujące lot obiektu przekazały najnowsze wyliczenia na temat czasu, kiedy może do tego dojść.
Zdaniem ekspertów z NASA fragmenty chińskiej rakiety Długi Marsz 5B mogą wejść w atmosferę ziemską w sobotę w nocy lub w niedzielę rano. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin przekazało w piątek, że większość jej szczątków spali się w atmosferze i jest bardzo mało prawdopodobne, aby spowodowały one jakiekolwiek szkody. Jeżeli spadną na Ziemię, to najprawdopodobniej trafią do oceanu.
Kiedy i gdzie
Według najnowszych przewidywań europejskiej organizacji Space Surveillance and Tracking rakieta prawdopodobnie wejdzie w atmosferę w niedzielę o godzinie 4.32 czasu polskiego. Margines błędu to 139 minut w obie strony.
W sobotę po południu amerykańska organizacja Aerospace Corporation podała, że do wejścia w atmosferę może dojść w niedzielę około godz. 5.30 naszego czasu. Margines błędu to cztery godziny w obie strony. Aerospace Corp. podkreśliła, że ryzyko uderzenia części rakiety w zaludnione obszary Ziemi jest "niskie", ale niekontrolowana "natura" obiektu powoduje, że żadne prognozy nie są pewne.
Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło w piątek, że większa cześć orbitującego fragmentu rakiety spali się przy ponownym wejściu w ziemską atmosferę i jest bardzo mało prawdopodobne, by szczątki spowodowały jakiekolwiek szkody na Ziemi.
Jak zaznaczył Jonathan McDowell, astrofizyk, przeloty, które mogą poskutkować widowiskowym ponownym wejściem rakiety w atmosferę, mogą odbyć się nad Indiami, Azją Południowo-Wschodnią, Australią, Nową Zelandią, Meksykiem, Ameryką Środkową, Ameryką Północną, południowa Europą, północną i wschodnią Afryką, Bliskim Wschodem, Kaukazem. To obszar położony między 41,5 stopniem szerokości geograficznej północnej i 41,5 stopniem szerokości południowej.
Czy zobaczymy części rakiety z Polski?
Ważący od 17 do 22 ton i liczący około 30 metrów obiekt jest głównym członem rakiety Długi Marsz 5B, która została wystrzelona z chińskiego kosmodronu 29 kwietnia, by wynieść na orbitę jeden z kluczowych modułów przyszłej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, co oznacza Niebieski Pałac.
Zazwyczaj pierwszy człon rakiety kosmicznej odpada niedługo po starcie i od razu spada na ziemię. W wypadku Długiego Marszu 5B ta część odłączyła się od reszty pojazdu już po wyniesieniu go na ziemską orbitę, przez co element rakiety jeszcze przez kilka dni krążył wokół Ziemi, wytracając swoją prędkość i teraz w niekontrolowany sposób na nią wróci - wyjaśnia na swoich stronach Aerospace Corp.
To drugi lot rakiety Długi Marsz 5B. Po pierwszym starcie w maju 2020 roku fragmenty pojazdu spadły na tereny Wybrzeża Kości Słoniowej, niszcząc kilka budynków, ale nie powodując ofiar.
Our latest prediction for #LongMarch5B CZ-5B rocket body reentry is 🚀 09 May 2021 03:30 UTC ± 4 hours along the ground track shown here. Follow this page for updates: https://t.co/p2AU9zVEpA pic.twitter.com/4zvj8LL7K6
— The Aerospace Corporation (@AerospaceCorp) May 8, 2021
Autor: anw,ps / Źródło: Reuters, space.com, PAP, tvnmeteo.pl