Skóra niektórych gatunków krokodyli żyjących w Parku Narodowym Chitwan w Nepalu zabarwiła się na pomarańczowo. Skąd się wzięła "opalenizna" na ich ciele? Naukowczyni tłumaczy, dlaczego tak się stało.
Krokodyle o zabarwionej na pomarańczowo skórze zostały zaobserwowane pod koniec maja w Parku Narodowym Chitwan u podnóża Himalajów w Nepalu.
"Czy te krokodyle spożyły za dużo witaminy D? A może zjadły za dużo chrupek Cheetos? " - zażartowała na Twitterze Phoebe Griffith, biolożka.
Skąd pomarańczowy kolor skóry?
Jak pisze portal livescience.com, poziom żelaza w niektórych rzekach i strumieniach w parku jest wyjątkowo wysoki. To właśnie on powoduje, że skóra niektórych krokodyli błotnych i gawiali gangesowych zmieniła kolor na pomarańczowy.
"W niektórych regionach Parku Narodowego Chitwan poziom żelaza w wodzie jest bardzo wysoki, a żelazo reaguje z tlenem, tworząc pomarańczowy tlenek żelaza" - dodała Griffith. Jak wiadomo, krokodyle większą część swojego dnia spędzają w wodzie, dlatego żelazo zabarwiło ich skórę.
Gawiale gangesowe (Gavialis gangeticus) to krytycznie zagrożone krokodyle słodkowodne. Posiadają długi, wąski pysk zakończony bulwiastą naroślą. Samce mogą osiągać do około 5 metrów długości i ważyć do 250 kilogramów. Według Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (Zoological Society of London), populacja gawiali od lat czterdziestych XX wieku spadła w Nepalu o 98 procent. Było to spowodowane polowaniami. Większość z 200 pozostałych osobników żyje w Parku Narodowym Chitwan, gdzie stoją w obliczu dodatkowych zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem czy spadkiem populacji ryb.
Krokodyle błotne (Crocodylus palustris) są bardziej rozpowszechnione na świecie, zamieszkują tereny bagniste i szlaki wodne rozciągające się od południowego Iranu po subkontynent indyjski. Krokodyle te mają szerokie pyski i są podobne wielkością do gawaili, ale mogą ważyć dwa razy więcej.
Źródło: livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: Leroy Burnell/The Post And Courier/Associated Press