Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali wstępną prognozę pogody na maj. Jak wskazali, mogą pojawić się regiony, gdzie temperatura i suma opadów będą większe, niż wskazuje średnia wieloletnia z lat 1981-2010.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że średnia miesięczna temperatura powietrza w maju w prawie całej Polsce powinna mieścić się w normie wieloletniej z lat 1981-2010. Na północy kraju - Pomorzu Gdańskim i Środkowym, Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie - prognozowana średnia temperatura może kształtować się powyżej normy.
W przypadku opadów atmosferycznych może być podobnie - miesięczna suma na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w granicach normy wieloletniej. W centrum kraju, a więc na Mazowszu, Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej, Kujawach i Lubelszczyźnie suma opadów może sięgnąć ponad normę.
Co oznacza "powyżej średniej", a co "w normie"?
Synoptycy IMGW zaznaczają, że by poprawnie interpretować wstępne prognozy, warto zapoznać się ze znaczeniem norm długoletnich. Jak podają, średnią miesięczną temperaturę powietrza oraz miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1981-2010.
Wartości średniej miesięcznej temperatury oraz miesięcznej sumy opadów 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".
Wartości powyżej normy oznaczają, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej wilgotny od co najmniej 20 obserwowanych majów z lat 1981-2010.
Jeśli komunikat podaje, że wartości będą w normie, można założyć, że prognozowana temperatura czy opady będą podobne do typowych 10 obserwowanych majów z lat 1981-2010.
Jak czytać wstępne prognozy IMGW?
Warto pamiętać, że wartości "powyżej normy" nie oznaczają, że wystąpią okresy z temperaturą powyżej 25 stopni Celsjusza lub intensywne opady deszczu czy burze. Z kolei komunikat "poniżej normy" nie świadczy o tym, że temperatura spadnie do 0 st. C, a w przypadku opadów o ich całkowitym braku.
IMGW podkreśla, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do wartości z całego miesiąca - zarówno za dnia, jak i nocy. Podobnie z sumą opadów - nie jest określany ich rodzaj (deszcz lub śnieg).
Wato pamiętać, że prognoza IMGW, choć opracowana dzięki najnowszym modelom, jest całkowicie orientacyjna i ma charakter eksperymentalny.
Autor: kw/map / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW