Pobił rekord nurkowania w Rowie Mariańskim. Na dnie znalazł plastikowe śmieci

[object Object]
Naukowcy ożywili mikroorganizmy sprzed 100 milionów latYuki Morono, Motoo Ito, Tatsuhiko Hoshino, Takeshi Terada, Tomoyuki Hori, Minoru Ikehara, Steven D’Hondt, Fumio Inagaki
wideo 2/5

Victor Vescovo zanurzył się w batyskafie na prawie 11 kilometrów w Rów Mariański, najgłębsze miejsce na świecie. Na dnie znalazł plastikową torebkę i kilka opakowań po słodyczach.

Amerykanin Victor Vescovo opuścił się na dno Rowu Mariańskiego - najgłębszego znanego rowu oceanicznego, które jest miejscem ścierania się dwóch płyt tektonicznych, pacyficznej i filipińskiej. Osiągając głębokość 10 927 metrów, pobił światowy rekord.

Vescovo w czasie wyprawy Five Deeps Mariana Trench Dive kilkakrotnie zanurzał się na prawie 11 kilometrów w głąb Rowu Mariańskiego, jedno z tych zanurzeń trwało cztery godziny.

Rekordowe nurkowania w Rowie Mariańskim

To trzeci raz, kiedy człowiek dotarł do tak ekstremalnych głębin oceanu.

Wcześniej najgłębszego nurkowania w Rowie Mariańskim dokonano w 1960 roku. Amerykański oceanograf, porucznik marynarki wojennej Don Walsh i szwajcarski inżynier Jacques Piccard zanurzyli się wówczas batyskafem Trieste na głębokość 10 912 metrów.

W 2012 roku reżyser filmowy James Cameron zszedł na głębokość 10 898 metrów, co do tej pory uważano za rekordowe osiągnięcie solowego nurka.

"Prawie nie do opisania"

- Jest prawie nie do opisana, jak wszyscy jesteśmy podekscytowani tym, co właśnie zrobiliśmy - cieszył się Vescovo, 53-letni nurek, na co dzień finansista. - Ten statek podwodny i jego statek macierzysty wraz z niezwykle utalentowanym zespołem ekspedycyjnym przeniosły technologię morską na nowy wyższy poziom, pozwalając na szybkie i wielokrotne nurkowanie w najgłębsze i najtrudniejsze obszaru oceanu - powiedział w rozmowie z BBC News.

- Podejmowanie ekstremalnych wyzwań to, jak sądzę, naturalne dążenie człowieka - tłumaczył Amerykanin w wywiadzie dla CNN. - Myślę, że cudowne w naturze ludzkiej jest to, iż każe nam przekraczać granice, co doprowadziło nasz gatunek w miejsce, w którym teraz jesteśmy - dodał.

Z powierzchni Pacyfiku wydarzenie śledził Don Walsh.

- Sześć dekad temu jako pierwsi odwiedziliśmy najgłębsze miejsce na świecie. Teraz, w zimie mojego życia, wielkim zaszczytem było zostać zaproszonym na wyprawę do jednego z miejsc mojej młodości - podsumował 87-letni Walsh.

Dobre i złe odkrycia

Jak twierdzi zespół badaczy, w czasie wyprawy odkryto cztery nowe gatunki obunogów - niewielkich, bocznie spłaszczonych skorupiaków. Ponadto na głębokości siedmiu kilometrów dostrzeżono zwierzę z gromady szczetnic - dwubocznie spłaszczonych bezkręgowców z wtórną jamą ciała. Kilometr niżej znaleziono rybę z rodziny dennikowatych Paraliparis rosaceus, zwaną "pink snailfish".

Według raportu z badań, odkryto także kolorowe skalne wychodnie (miejsca, w których skała wychodzi z podłoża) na dnie morskim. Zespół pobrał próbki z każdego znaleziska.

Jednak i na dnie Rowu Mariańskiego widać niechlubne ślady ludzkiego wpływu na stan naszej planety. Jak ogłosili badacze, w głębinie znaleźli plastikowe śmiecie - torebkę i kilka opakowań po słodyczach.

Naukowcy planują teraz zbadać, czy zebrane podczas nurkowania próbki zawierają mikroplastik, czyli cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy poniżej pięciu milimetrów.

Jeden z pięciu punktów

Nurkowanie w Rowie Mariańskim stanowiło część projektu Five Deeps, który na celu ma dotarcie do najgłębszych punktów każdego oceanu na świecie.

Przed zapuszczeniem się w głębiny Rowu Mariańskiego, Vescovo badał już Rów Portorykański (8605 m) na Atlantyku, Rów Sandwichu Południowego (7235 m) na Oceanie Południowym oraz Rów Sundajski (7258 m) na Oceanie Indyjskim. Ostatni ma być Ocean Arktyczny - dno Basenu Amundsena (4665 m), gdzie Vescovo zamierza dotrzeć w sierpniu tego roku.

Wyprawę sfinansował sam Vescovo, który zanim zaczął eksplorację najgłębszych miejsc planety, wspiął się na najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów.

Niezawodny Limiting Factor

Wykorzystywany podczas wyprawy statek podwodny (DSV - Deep Submergence Vehicle) o długości 4,6 metra nazwany został Limiting Factor na cześć statku kosmicznego o tej samej nazwie z cyklu powieści fantastycznonaukowych "Kultura" autorstwa szkockiego pisarza Iaina M. Banksa. Jak wyjaśnili organizatorzy wyprawy, Vescovo jest wielkim miłośnikiem tych książek i chciał w ten sposób oddać hołd ich zmarłemu w 2013 roku autorowi.

Statek został zbudowany tak, by mógł nurkować wielokrotnie i niezawodnie działać w środowisku pozbawionym światła słonecznego i w bardzo niskiej temperaturze. Jego tytanowy kadłub może zmieścić dwie osoby.

Po zakończeniu wyprawy Five Deeps, jeszcze w tym roku, zespół planuje przekazać statek Limiting Factor instytucjom naukowym, aby mógł nadal służyć badaczom.

Autor: kw//rzw / Źródło: BBC, CNN, fivedeeps.com

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem wydano alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr