Pigmejki karłowate to najmniejsze małpki na świecie. Niedawno urodzone maleństwa, zostały pupilami brytyjskiego zoo. Przez swoją zachwycającą i niespotykaną urodę, małpki te są niestety cennym łupem dla handlarzy zwierząt.
Trzeciego stycznia w ogrodzie zoologicznym w Chester Wielka Brytania) urodziły się pigmejki karłowate. Jest to najmniejszy gatunek małp na świecie. Maluchy, gdy się urodziły, były praktycznie niewidoczne dla odwiedzających zoo. Dopiero po dwóch miesiącach urosły na tyle, żeby ludzie mogli je dostrzec.
Niewielka masa
Długość ciała dorosłego osobnika wynosi zwykle 14-16 cm. Co ciekawe, ogon może być dłuższy od ciała i osiągać do 20 cm. Masa tych zwierząt wynosi średnio 85-100 gramów. Dla porównania, waga goryli osiąga 200 kilogramów, czyli 2000 razy więcej!
Futro pigmejek jest zielonożółte z odcieniami ciemnobrązowymi. Doskonale wspinają się po drzewach dzięki przystosowanym do tego celu pazurom. Żywią się owadami, owocami oraz sokiem z drzew.
W małym ciele donośny głos
Mimo małego ciałka potrafią wydobywać z siebie bardzo wysokie dźwięki. Ich piski i gwizdy rozchodzą się donośnie w lasach deszczowych Brazylii, Ekwadoru i Peru, gdzie żyją w naturalnych warunkach.
Ich siedliska są jednak zagrożone, ponieważ często łapane są przez miejscową ludność, aby móc nimi handlować. Świetnie sprzedają się bowiem jako cenni domowi pupile.
Autor: AD/jap / Źródło: zooborns.com, Chester Zoo
Źródło zdjęcia głównego: Chester Zoo