Pierwszy dzień jesieni już niebawem. W tym tygodniu pożegnamy lato i powitamy nową porę roku. Kiedy przypada początek jesieni kalendarzowej, a kiedy rozpoczyna się jesień astronomiczna? Podajemy dokładne daty.
Pogoda w Polsce jest jesienna już od kilki dni. Wkrótce powitamy także jesień kalendarzową i astronomiczną. Dni stają się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe, dlatego że Słońce zachodzi coraz wcześniej i wschodzi coraz później.
Równonoc jesienna 2021. Jesień astronomiczna. Data
Kiedy w tym roku wypada pierwszy dzień jesieni astronomicznej? Za astronomiczną jesień na naszej półkuli uznaje się okres trwający od momentu równonocy jesiennej do przesilenia zimowego. Równonoc jesienna następuje, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Ziemia przekracza wtedy punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są jednocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach.
Moment równonocy jesiennej przypada zwykle na 22 lub 23 września. W 2021 roku będzie to środa 22 września o godzinie 21.21.
Jesień kalendarzowa 2021. Data
Początek kalendarzowych pór roku zawsze wypada w jednym konkretnym dniu. Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej jesieni 2021 przypada na 23 września. Potrwa do 21 grudnia - wtedy rozpocznie się kalendarzowa zima.
Jesień meteorologiczna 2021
Oprócz jesieni kalendarzowej i astronomicznej, znamy też pojęcie jesieni meteorologicznej. Jesień meteorologiczna przypada zawsze na ten sam okres. Rozpoczyna się 1 września i kończy 30 listopada. To pojęcie wprowadzono na potrzeby meteorologów i klimatologów. Służy, by przy porównywaniu danych statystycznych bądź klimatycznych odwoływać się zawsze do tego samego okresu, bo pory astronomiczne i termiczne mają daty "ruchome".
Pory roku. Z czego wynikają
Z czego wynikają pory roku na Ziemi? Nie ze zmian odległości naszej planety od Słońca, która zmienia się w niewielkim stopniu, ale z połączenia dwóch czynników: nachylenia osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny orbity oraz ruchu obiegowego wokół Słońca. Dlatego w różnych okresach roku na danej półkuli zmieniają się warunki oświetlenia.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock