Najnowsze

Zmiana czasu na zimowy już wkrótce. Kiedy będziemy przestawiać zegarki?

Najnowsze

Autor:
dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24 Biznes
Jak zmiana czasu wpływa na problemy ze snem
Jak zmiana czasu wpływa na problemy ze snemtvn24
wideo 2/21
Zmiana czasu

Zbliżająca się jesień to sygnał, że wkrótce czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Będziemy mogli pospać dłużej czy krócej? Czy to ostatnia zmiana czasu w Polsce? Sprawdź, kiedy dokładnie przestawić zegarki.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. Obejmuje ono zmiany czasu na letni i zimowy od 2016 do 2021 roku włącznie. Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej – w ostatnią niedzielę września. Z zimowego na letni przechodzono podobnie – w ostatnią niedzielę marca.

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy 2021?

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. O godzinie 3.00 przestawimy zegarki o godzinę do tyłu, czyli ustawimy je na godzinę 2.00.

Jesienna zmiana czasu 2021 - będziemy spać dłużej czy krócej?

Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy zegarki cofamy o godzinę, więc w nocy będziemy mogli liczyć na dodatkowe 60 minut snu.

Czy to ostatnia zmiana czasu w Polsce?

W 2019 roku Parlament Europejski przyjął projekt nowelizacji dyrektywy, który przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby miejsce w 2021 roku. Projekt stał się mandatem do negocjacji z Radą Unii Europejskiej (krajami członkowskimi) nad ostatecznym kształtem regulacji.

- Jak wiadomo, Komisja zaproponowała rezygnację z sezonowych zmian czasu we wrześniu 2018 roku. Propozycja ta została sformułowana na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych. Komisja Europejska także doszła wówczas do wniosku, że to państwa członkowskie powinny zdecydować, jaki czas ma obowiązywać na stałe: zimowy czy letni. Piłka jest zatem po stronie państw członkowskich, to do nich należy znalezienie wspólnego stanowiska w Radzie UE - oświadczył w marcu tego roku Stefan de Keersmaecker.

Prace nad projektem nowelizacji utkwiły jednak w miejscu. Przez ostatnie miesiące nie zapadły żadne wiążące decyzje na ten temat. Jako jedna z przyczyn podawana była pandemia COVID-19.

Zmiana czasu na świecieMałgorzata Latos , Maciej Zieliński/PAP/EPA

Autor:dd

Źródło: tvnmeteo.pl, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości