Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Aktualizacja:
[object Object]
Gdzie mogłyby powstać nowe parki narodowe w Polsce?tvn24
wideo 2/3

Dzięki parkom narodowym w Polsce możesz poznać niezwykłe miejsca w kraju. Wyróżniają się one walorami przyrodniczymi i krajoznawczymi. Zobacz mapę parków narodowych w Polsce.

W Polsce znajdują się 23 parki narodowe.

Najstarszy park narodowy w Polsce to Białowieski Park Narodowy.

Największy park narodowy w Polsce to Biebrzański Park Narodowy.

Ochrona przyrody w Polsce

Parki narodowe obejmują jeden procent powierzchni Polski i są najważniejszym elementem systemu ochrony dziedzictwa przyrodniczego kraju. Ile jest parków narodowych w Polsce? Na terenie Polski utworzone są 23 parki narodowe.

Według Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 hektarów, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe.

Najstarszy park narodowy w Polsce: Białowieski Park Narodowy utworzony w grudniu 1921 roku.

Najmłodszy park narodowy w Polsce: Park Narodowy „Ujście Warty” utworzony 1 lipca 2001 roku.

Największy park narodowy w Polsce: Biebrzański Park Narodowy o powierzchni 592,23 km2.

Najmniejszy park narodowy w Polsce: Ojcowski Park Narodowy o powierzchni 21,46 km2.

Parki narodowe w Polsce - mapa

Parki Narodowe w Polsce PAP

Parki narodowe w Polsce - lista

Babiogórski Park Narodowy

Znajduje się w województwie małopolskim, przy granicy ze Słowacją i utworzony został 30 października 1954 roku. Obejmuje północną i południową stronę masywu Babiej Góry, a jego łączna powierzchnia to 33,9 km2. Symbol i logo parku to dwa szczyty górskie i roślina o nazwie okrzyn jeleni, która w Polsce występuje tylko w dwóch miejscach - właśnie na Babiej Górze i na Malinowej Skale w Beskidzie Śląskim.

Na terenie parku wyznaczono 11 szlaków turystycznych i osiem ścieżek edukacyjnych. Przez park przebiega między innymi Główny Szlak Beskidzki (oznaczony na czerwono) i jeden z najciekawszych i najtrudniejszych szlaków w polskich Beskidach - Perć Akademików (oznaczony na żółto), który prowadzi na Diablak - najwyższy szczyt masywu Babiej Góry.

Białowieski Park Narodowy

Znajduje się w województwie podlaskim, w centralnej części Puszczy Białowieskiej. Za początek jego istnienia przyjmuje się 1921 rok, co sprawia, że jest to najstarszy park narodowy w Polsce. Powierzchnia parku to 32,24 km2, a jego symbol to żubr.

Żubry mieszkają w Puszczy Białowieskiej, jednak można je zobaczyć również w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, który położony jest przy trasie Hajnówka-Białowieża. Ciekawym miejscem jest też Muzeum Przyrodniczo-Leśne, które znajduje się w Parku Pałacowym w Białowieży. Park Pałacowy sam w sobie jest ciekawym miejscem do odwiedzenia. Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego wyznaczono wiele pieszych szlaków turystycznych i ścieżek edukacyjnych.

Biebrzański Park Narodowy

Znajduje się w województwie podlaskim i założony został w 1993 roku. Jest to największy park narodowy w Polsce - 592,23 km2. Symbolem parku jest batalion, czyli gatunek ptaka z rodziny bekasowatych.

Na terenie parku wyznaczonych jest ponad 450 km szlaków - kajakowych, rowerowych, pieszych, konnych i ścieżek edukacyjnych. Skorzystać można z licznych wież i platform widokowych oraz kładek turystycznych.

Bieszczadzki Park Narodowy

Znajduje się w województwie podkarpackim, a założono go w 1973 roku. Rozciąga się na powierzchni 292 km2, w polskiej części Bieszczadów Zachodnich. Symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest ryś.

Park można zwiedzać dzięki sieci szlaków o długości 130 km - pieszo, rowerem lub konno. Jedną z atrakcji turystycznych jest historyczna kolejka bieszczadzka.

Drawieński Park Narodowy

Został utworzony w 1990 roku i znajduje się na pograniczu województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Jego powierzchnia to 113,4 km2. Charakterystyczne dla tego parku są łąki, torfowiska i jeziora. Symbolem Drawieńskiego Parku Narodowego jest wydra europejska.

Przez park płynie też rzeka Drawa, więc turystyka wodna to jedna z atrakcji tego miejsca. Na terenie parku wytyczono około 90 km pieszych szlaków, są również szlaki rowerowe i konne.

Gorczański Park Narodowy

W 1981 roku w województwie małopolskim utworzony został Gorczański Park Narodowy. Zajmuje powierzchnię ponad 70 km2 i obejmuje centralną część Gorców - m.in. masywy Turbacza i Gorca. Symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego jest salamandra plamista.

Stanowczą większość obszaru parku stanowi las - aż 95 proc. Charakterystyczne dla tego miejsca są też polany gorczańskie, z których rozciąga się wspaniały widok, a wiosną pokrywają się dywanem fioletowych krokusów. Do dyspozycji turystów przygotowane są ścieżki edukacyjne i szlaki piesze, rowerowe i konne.

Kampinoski Park Narodowy

Obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej i znajduje się w województwie mazowieckim. Park został utworzony w 1959 roku, a obecnie rozciąga się na obszarze 385,4 km2. Większość parku stanowią lasy, są tam również wydmy i bagna. Symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego jest łoś. W parku można korzystać z licznych szlaków turystycznych pieszych, rowerowych oraz ze ścieżek dydaktycznych.

Karkonoski Park Narodowy

Położony jest w województwie dolnośląskim przy granicy z Czechami. Powstał w 1959 roku i zajmuje obszar 130,93 km2. W logo Karkonoskiego Parku Narodowego znajduje się motyw Śnieżki i dwa gatunki karkonoskich roślin - goryczka trojeściowa i dzwonek karkonoski.

Karkonoski Park NarodowyShutterstock

Na terenie parku wytyczonych zostało niemal 120 km szlaków pieszych i ścieżek edukacyjnych. Najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie jedną z największych atrakcji regionu jest Śnieżka. Warto zobaczyć również Wodospad Szklarki, Śnieżne Kotły, Wodospad Kamieńczyka, Pielgrzymy, Szrenicę, Czarny Kocioł Jagniątkowski czy Dolinę Łomniczki.

Magurski Park Narodowy

Powołany do życia został pod koniec 1994 roku, a działalność rozpoczął z początkiem 1995 roku. Znajduje się w Karpatach, na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego, na obszarze 194,4 km2. Symbolem Magurskiego Parku Narodowego jest orlik krzykliwy. Turystom udostępniono 10 szlaków pieszych o łącznej długości około 94 km. Są także cztery ścieżki przyrodnicze i szlaki rowerowe oraz konne.

Narwiański Park Narodowy

W województwie podlaskim, na zachód od Białegostoku, na powierzchni 73,5 km2 rozciąga się Narwiański Park Narodowy. Założony został w 1996 roku, a jego symbolem jest błotniak stawowy. Park ma unikatowy charakter - mozaikowy układ rozlewisk Narwi, siedliska lądowe i bagienne. Park najlepiej jest poznawać z perspektywy wody, dlatego udostępniono dwa szlaki wodne, dzięki którym można zobaczyć park „od środka”. Na obrzeżach parku ciągną się również szlaki rowerowe. W samym parku nie ma też szlaków pieszych, znakowane trasy wiodą przez otulinę parku.

Ojcowski Park Narodowy

Znajduje się w województwie małopolskim, w odległości około 16 km od Krakowa, na obszarze 21,46 km2. Park położony jest w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje doliny dwóch rzek - Prądnika i Sąspówki. Symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego jest nietoperz. Największymi atrakcjami turystycznymi Ojcowskiego Parku Narodowego są zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale oraz dwie jaskinie - Łokietka i Ciemna.

Przez park wiodą też szlaki turystyczne o łącznej długości ponad 37 km. Po większości szlaków pieszych można poruszać się również rowerem.

Park Narodowy „Bory Tucholskie” Na północy Polski, w województwie pomorskim znajduje się Park Narodowy „Bory Tucholskie”, który zajmuje obszar o powierzchni 46,13 km2. Park powstał w 1996 roku i zajmuje północno-zachodnią część kompleksu leśnego „Bory Tucholskie”. Symbolem parku jest fragment dwóch sosen i głuszec siedzący na konarze.

Turyści mogą skorzystać z ponad 45 km wytyczonych szlaków pieszych i ponad 25 km szlaków rowerowych. Znajdują się tam też ścieżki dydaktyczne, a z punktu widokowego można zobaczyć panoramę Jeziora Charzykowskiego.

Park Narodowy Gór Stołowych

Znajduje się w województwie dolnośląskim, na terenie Sudetów Środkowych, na obszarze 63,4 km2. Utworzony został w 1993 roku. Symbolem Parku Narodowego Gór Stołowych jest „Wielbłąd”, czyli jedna z form skalnych, które znajdują się na Szczelińcu Wielkim - najwyższym szczycie Gór Stołowych.

Na terenie parku wyznaczono około 100 km szlaków pieszych i rowerowych. To, co warto zobaczyć, to przede wszystkim „skalne miasto” na Szczelińcu Wielkim, skalne labirynty Błędnych Skał w masywie Skalniaka, Skalne Grzyby i Radkowskie Skały, Skały Puchacza i Łężyckie Skałki.

Park Narodowy „Ujście Warty”

Znajduje się w województwie lubuskim, na terenie 80,4 km2. Powstał w 2001 roku i jest to najmłodszy park narodowy w Polsce. Symbolem Parku Narodowego „Ujście Warty” jest gęś tundrowa.

Na terenie parku znajdują się ścieżki przyrodnicze i spacerowe. Są tam również punkty widokowe i nieoznakowane trasy. Odwiedzić warto też Przyrodniczy Ogród Zmysłów, w którym ulokowano 12 przystanków edukacyjnych.

Pieniński Park Narodowy

Powstał w 1932 roku.Znajduje się na terenie województwa małopolskiego i rozciąga się na obszarze 23,5 km2. Symbolem Pienińskiego Parku Narodowego są Trzy Korony, czyli charakterystyczne szczyty.

Największą atrakcją turystyczną parku jest spływ przełomem Dunajca. Poza tym warto też zobaczyć Zamek Czorsztyn i Zamek Niedzica. Ciekawym pomysłem na spacer jest przejście się ścieżką dendrologiczną. Ponadto w całym parku znajduje się wiele kilometrów szlaków pieszych i rowerowych.

Poleski Park Narodowy

W województwie lubelskim, na bagnach, torfowiskach i jeziorach krasowych, na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej znajduje się Poleski Park Narodowy. Zajmuje obszar o powierzchni 97,6 km2. Symbolem parku jest żuraw.

Na terenie parku wytyczono 114 km szlaków i cztery ścieżki przyrodnicze, ścieżkę rowerową i dwie krótkie ścieżki dla dzieci. Do dyspozycji turystów są również wieże widokowe.

Roztoczański Park Narodowy

Znajduje się w województwie lubelskim i zajmuje obszar o powierzchni 84,8 km 2. Park powstał w 1974 roku i objął najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza Tomaszowskiego. Symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego jest konik polski.

W parku udostępniono ponad 64,5 km szlaków pieszych, ścieżek poznawczych i tras rowerowych. Warto zobaczyć Zwierzyniec, kościółek na wodzie, Stawy Echo czy Floriankę.

Słowiński Park Narodowy

Położony jest w województwie pomorskim i zajmuje obszar o powierzchni 327,4 km2. Założony został w 1967 roku. Głównym chronionym obiektem jest Mierzeja Łebska i unikatowe w Europie wydmy ruchome. Symbolem Słowińskiego Parku Narodowego jest mewa srebrzysta.

Słowiński Park NarodowyShutterstock

Na terenie parku wytyczone zostały szlaki piesze, kajakowe oraz szlak rowerowy. Częściowo przez park przebiega również Pomorski Szlak św. Jakuba.

Świętokrzyski Park Narodowy

Znajduje się w województwie świętokrzyskim i zajmuje obszar o powierzchni 76,3 km2. Utworzony został w 1950 roku w centralnej części Gór Świętokrzyskich. Symbolem Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest jeleń z krzyżem o dwóch poziomach ramion między rogami.

Na terenie parku poprowadzone zostały szlaki piesze. Po części z nich można jeździć rowerami. Będąc na Łysej Górze warto zwrócić uwagę na Wał kultowy.

Tatrzański Park Narodowy

W województwie małopolskim, w Tatrach, na powierzchni 211,6 km2 rozciąga się ten najpopularniejszy park narodowy w Polsce. Utworzony został w 1954 roku. Symbolem Tatrzańskiego Parku Narodowego jest kozica. W parku do dyspozycji turystów oddano 275 km znakowanych szlaków turystycznych. Do zwiedzania udostępnione są też jaskinie - mniej lub bardziej wymagające, a odpocząć można w licznych schroniskach.

Wielkopolski Park Narodowy

Znajduje się w województwie wielkopolskim, nad Wartą i zajmuje obszar o powierzchni 75,8 km2. Park utworzony został w 1957 roku. Symbolem Wielkopolskiego Parku Narodowego jest puszczyk.

Przez park biegnie pięć pieszych szlaków o łącznej długości 85 km, szlaki rowerowe o długości 100 km i 30 km szlaków konnych.

Wigierski Park Narodowy

Założony został w 1989 roku. Znajduje się w województwie podlaskim na terenie o powierzchni 150,9 km2. Park rozciąga się na Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim, w północno-zachodniej części Puszczy Augustowskiej. Symbolem Wigierskiego Parku Narodowego jest bóbr europejski.

Dla turystów przeznaczono około 250 km oznakowanych szlaków turystycznych - pieszych i rowerowych, sześć ścieżek edukacyjnych i wiele miejsc przeznaczonych do wypoczynku. Możliwe są tam również spływy kajakowe, rejsy statkiem po jeziorze Wigry i przejazd Wigierską Kolejką Wąskotorową.

Woliński Park Narodowy

W województwie zachodniopomorskim na powierzchni 109,4 km2 znajduje się Woliński Park Narodowy. Utworzony został w 1960 roku i obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy - Wolin. Symbolem Wolińskiego Parku Narodowego jest bielik.

Na terenie parku wyznaczono szlaki turystyczne. Są tam też punkty widokowe, Zagroda Pokazowa Żubrów, Muzeum Przyrodnicze. Warto obejrzeć również głazy narzutowe i głazowiska.

Autor: aw / Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Polskie Parki Narodowe

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę drogi mogą być śliskie po marznących opadach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią na południu i południowym wschodzie Polski. Groźny ma być także silny wiatr.

Niebezpieczna gołoledź na drogach. IMGW ostrzega

Niebezpieczna gołoledź na drogach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące komarów tygrysich, które przenoszą groźne zakaźne choroby tropikalne. W popularnych wśród turystów regionach wzrosła obecność tych owadów - poinformowały miejscowe media.

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Źródło:
PAP, SIC Notícias, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 24.11 będzie pochmurna z opadami deszczu, śniegu i śniegu z deszczem. Lokalnie możliwe są też niebezpieczne opady marznące. Odczujemy chłód, a neutralny biomet ma przechodzić w niekorzystny.

Pogoda na dziś - niedziela 24.11. Chłód i opady marznące

Pogoda na dziś - niedziela 24.11. Chłód i opady marznące

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Trąba wodna uformowała się w sobotę rano w rejonie Darłowa na Pomorzu Zachodnim. Wirujący nad Bałtykiem lej został uchwycony na zdjęciu. - Tego typu zjawisko jest bardzo lokalne i krótkotrwałe - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Wirujący lej nad Bałtykiem

Wirujący lej nad Bałtykiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Nowego Delhi, stolicy Indii, mierzą się ze spowijającym miasto smogiem. W sobotę jakość powietrza była tam znacznie poniżej normy. Lokalni aktywiści klimatyczni podkreślają, że walka z zanieczyszczeniami nie powinna trwać jedynie w sezonie smogowym.

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

Źródło:
Reuters, The Guardian, tvnmeteo.pl

Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięty został w sobotę szlak czerwony przez Kocioł pod Śnieżką - przekazali przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego. Po ostatnich opadach śniegu pogorszyły się warunki turystyczne w polskich górach. Lawinową jedynkę wprowadzono w tym tygodniu również w Tatrach, trudne warunki na szlakach są też w Beskidach.

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zaginiony morski gatunek od dekad ukrywał się na zdjęciach innych zwierząt. Jak przekazali naukowcy, do ponownego odkrycia niepozornego Haplosyllis anthogorgicola doszło przez przypadek. Dokładna analiza fotografii innych zwierząt zamieszkujących ten sam ekosystem pozwoliła ustalić, że morskie robaki nie zniknęły, a po prostu świetnie się maskowały.

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Źródło:
The Royal Society, Science X Network

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Naukowcy stworzyli najcieńsze spaghetti świata - pojedyncza nitka jest 200 razy cieńsza niż ludzki włos. Do jego przygotowania wykorzystano mąkę, kwas mrówkowy oraz... sprzęt laboratoryjny. Makaron nie jest przeznaczony do spożycia - powstał, by przetestować technikę wytwarzania skrobiowych nanowłókien mających zastosowanie w medycynie.

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Źródło:
UCL, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały utrudnienia komunikacyjne na Cyprze. W nocy z czwartku na piątek w rejonie miasta Limassol doszło do podtopień i osuwisk, których skutki były sprzątane cały dzień. W weekend meteorolodzy prognozują kolejne intensywne opady deszczu.

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Źródło:
KNEWS Kathimerini, Cyprus Mail

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Zima zawitała także na Węgry. Biało zrobiło się w prawie całym kraju, a miejscami spadło ponad 20 centymetrów śniegu. W nocy z czwartku na piątek w części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Od rana występowały poważne utrudnienia komunikacyjne.

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

Źródło:
Daily News Hungary, index.hu

Pingwin cesarski Gus, który na początku miesiąca przypłynął do Australii, wrócił na wolność. Ptak znalazł się ponad 3000 kilometrów od domu - na wolności gatunek ten występuje jedynie na Antarktydzie. Wyczerpane i niedożywione zwierzę odzyskało siły pod okiem specjalistów.

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Źródło:
ABC News Australia, DBCA

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience