Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Aktualizacja:
[object Object]
Gdzie mogłyby powstać nowe parki narodowe w Polsce?tvn24
wideo 2/3

Dzięki parkom narodowym w Polsce możesz poznać niezwykłe miejsca w kraju. Wyróżniają się one walorami przyrodniczymi i krajoznawczymi. Zobacz mapę parków narodowych w Polsce.

W Polsce znajdują się 23 parki narodowe.

Najstarszy park narodowy w Polsce to Białowieski Park Narodowy.

Największy park narodowy w Polsce to Biebrzański Park Narodowy.

Ochrona przyrody w Polsce

Parki narodowe obejmują jeden procent powierzchni Polski i są najważniejszym elementem systemu ochrony dziedzictwa przyrodniczego kraju. Ile jest parków narodowych w Polsce? Na terenie Polski utworzone są 23 parki narodowe.

Według Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 hektarów, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe.

Najstarszy park narodowy w Polsce: Białowieski Park Narodowy utworzony w grudniu 1921 roku.

Najmłodszy park narodowy w Polsce: Park Narodowy „Ujście Warty” utworzony 1 lipca 2001 roku.

Największy park narodowy w Polsce: Biebrzański Park Narodowy o powierzchni 592,23 km2.

Najmniejszy park narodowy w Polsce: Ojcowski Park Narodowy o powierzchni 21,46 km2.

Parki narodowe w Polsce - mapa

Parki Narodowe w Polsce PAP

Parki narodowe w Polsce - lista

Babiogórski Park Narodowy

Znajduje się w województwie małopolskim, przy granicy ze Słowacją i utworzony został 30 października 1954 roku. Obejmuje północną i południową stronę masywu Babiej Góry, a jego łączna powierzchnia to 33,9 km2. Symbol i logo parku to dwa szczyty górskie i roślina o nazwie okrzyn jeleni, która w Polsce występuje tylko w dwóch miejscach - właśnie na Babiej Górze i na Malinowej Skale w Beskidzie Śląskim.

Na terenie parku wyznaczono 11 szlaków turystycznych i osiem ścieżek edukacyjnych. Przez park przebiega między innymi Główny Szlak Beskidzki (oznaczony na czerwono) i jeden z najciekawszych i najtrudniejszych szlaków w polskich Beskidach - Perć Akademików (oznaczony na żółto), który prowadzi na Diablak - najwyższy szczyt masywu Babiej Góry.

Białowieski Park Narodowy

Znajduje się w województwie podlaskim, w centralnej części Puszczy Białowieskiej. Za początek jego istnienia przyjmuje się 1921 rok, co sprawia, że jest to najstarszy park narodowy w Polsce. Powierzchnia parku to 32,24 km2, a jego symbol to żubr.

Żubry mieszkają w Puszczy Białowieskiej, jednak można je zobaczyć również w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, który położony jest przy trasie Hajnówka-Białowieża. Ciekawym miejscem jest też Muzeum Przyrodniczo-Leśne, które znajduje się w Parku Pałacowym w Białowieży. Park Pałacowy sam w sobie jest ciekawym miejscem do odwiedzenia. Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego wyznaczono wiele pieszych szlaków turystycznych i ścieżek edukacyjnych.

Biebrzański Park Narodowy

Znajduje się w województwie podlaskim i założony został w 1993 roku. Jest to największy park narodowy w Polsce - 592,23 km2. Symbolem parku jest batalion, czyli gatunek ptaka z rodziny bekasowatych.

Na terenie parku wyznaczonych jest ponad 450 km szlaków - kajakowych, rowerowych, pieszych, konnych i ścieżek edukacyjnych. Skorzystać można z licznych wież i platform widokowych oraz kładek turystycznych.

Bieszczadzki Park Narodowy

Znajduje się w województwie podkarpackim, a założono go w 1973 roku. Rozciąga się na powierzchni 292 km2, w polskiej części Bieszczadów Zachodnich. Symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest ryś.

Park można zwiedzać dzięki sieci szlaków o długości 130 km - pieszo, rowerem lub konno. Jedną z atrakcji turystycznych jest historyczna kolejka bieszczadzka.

Drawieński Park Narodowy

Został utworzony w 1990 roku i znajduje się na pograniczu województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Jego powierzchnia to 113,4 km2. Charakterystyczne dla tego parku są łąki, torfowiska i jeziora. Symbolem Drawieńskiego Parku Narodowego jest wydra europejska.

Przez park płynie też rzeka Drawa, więc turystyka wodna to jedna z atrakcji tego miejsca. Na terenie parku wytyczono około 90 km pieszych szlaków, są również szlaki rowerowe i konne.

Gorczański Park Narodowy

W 1981 roku w województwie małopolskim utworzony został Gorczański Park Narodowy. Zajmuje powierzchnię ponad 70 km2 i obejmuje centralną część Gorców - m.in. masywy Turbacza i Gorca. Symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego jest salamandra plamista.

Stanowczą większość obszaru parku stanowi las - aż 95 proc. Charakterystyczne dla tego miejsca są też polany gorczańskie, z których rozciąga się wspaniały widok, a wiosną pokrywają się dywanem fioletowych krokusów. Do dyspozycji turystów przygotowane są ścieżki edukacyjne i szlaki piesze, rowerowe i konne.

Kampinoski Park Narodowy

Obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej i znajduje się w województwie mazowieckim. Park został utworzony w 1959 roku, a obecnie rozciąga się na obszarze 385,4 km2. Większość parku stanowią lasy, są tam również wydmy i bagna. Symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego jest łoś. W parku można korzystać z licznych szlaków turystycznych pieszych, rowerowych oraz ze ścieżek dydaktycznych.

Karkonoski Park Narodowy

Położony jest w województwie dolnośląskim przy granicy z Czechami. Powstał w 1959 roku i zajmuje obszar 130,93 km2. W logo Karkonoskiego Parku Narodowego znajduje się motyw Śnieżki i dwa gatunki karkonoskich roślin - goryczka trojeściowa i dzwonek karkonoski.

Karkonoski Park NarodowyShutterstock

Na terenie parku wytyczonych zostało niemal 120 km szlaków pieszych i ścieżek edukacyjnych. Najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie jedną z największych atrakcji regionu jest Śnieżka. Warto zobaczyć również Wodospad Szklarki, Śnieżne Kotły, Wodospad Kamieńczyka, Pielgrzymy, Szrenicę, Czarny Kocioł Jagniątkowski czy Dolinę Łomniczki.

Magurski Park Narodowy

Powołany do życia został pod koniec 1994 roku, a działalność rozpoczął z początkiem 1995 roku. Znajduje się w Karpatach, na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego, na obszarze 194,4 km2. Symbolem Magurskiego Parku Narodowego jest orlik krzykliwy. Turystom udostępniono 10 szlaków pieszych o łącznej długości około 94 km. Są także cztery ścieżki przyrodnicze i szlaki rowerowe oraz konne.

Narwiański Park Narodowy

W województwie podlaskim, na zachód od Białegostoku, na powierzchni 73,5 km2 rozciąga się Narwiański Park Narodowy. Założony został w 1996 roku, a jego symbolem jest błotniak stawowy. Park ma unikatowy charakter - mozaikowy układ rozlewisk Narwi, siedliska lądowe i bagienne. Park najlepiej jest poznawać z perspektywy wody, dlatego udostępniono dwa szlaki wodne, dzięki którym można zobaczyć park „od środka”. Na obrzeżach parku ciągną się również szlaki rowerowe. W samym parku nie ma też szlaków pieszych, znakowane trasy wiodą przez otulinę parku.

Ojcowski Park Narodowy

Znajduje się w województwie małopolskim, w odległości około 16 km od Krakowa, na obszarze 21,46 km2. Park położony jest w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje doliny dwóch rzek - Prądnika i Sąspówki. Symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego jest nietoperz. Największymi atrakcjami turystycznymi Ojcowskiego Parku Narodowego są zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale oraz dwie jaskinie - Łokietka i Ciemna.

Przez park wiodą też szlaki turystyczne o łącznej długości ponad 37 km. Po większości szlaków pieszych można poruszać się również rowerem.

Park Narodowy „Bory Tucholskie” Na północy Polski, w województwie pomorskim znajduje się Park Narodowy „Bory Tucholskie”, który zajmuje obszar o powierzchni 46,13 km2. Park powstał w 1996 roku i zajmuje północno-zachodnią część kompleksu leśnego „Bory Tucholskie”. Symbolem parku jest fragment dwóch sosen i głuszec siedzący na konarze.

Turyści mogą skorzystać z ponad 45 km wytyczonych szlaków pieszych i ponad 25 km szlaków rowerowych. Znajdują się tam też ścieżki dydaktyczne, a z punktu widokowego można zobaczyć panoramę Jeziora Charzykowskiego.

Park Narodowy Gór Stołowych

Znajduje się w województwie dolnośląskim, na terenie Sudetów Środkowych, na obszarze 63,4 km2. Utworzony został w 1993 roku. Symbolem Parku Narodowego Gór Stołowych jest „Wielbłąd”, czyli jedna z form skalnych, które znajdują się na Szczelińcu Wielkim - najwyższym szczycie Gór Stołowych.

Na terenie parku wyznaczono około 100 km szlaków pieszych i rowerowych. To, co warto zobaczyć, to przede wszystkim „skalne miasto” na Szczelińcu Wielkim, skalne labirynty Błędnych Skał w masywie Skalniaka, Skalne Grzyby i Radkowskie Skały, Skały Puchacza i Łężyckie Skałki.

Park Narodowy „Ujście Warty”

Znajduje się w województwie lubuskim, na terenie 80,4 km2. Powstał w 2001 roku i jest to najmłodszy park narodowy w Polsce. Symbolem Parku Narodowego „Ujście Warty” jest gęś tundrowa.

Na terenie parku znajdują się ścieżki przyrodnicze i spacerowe. Są tam również punkty widokowe i nieoznakowane trasy. Odwiedzić warto też Przyrodniczy Ogród Zmysłów, w którym ulokowano 12 przystanków edukacyjnych.

Pieniński Park Narodowy

Powstał w 1932 roku.Znajduje się na terenie województwa małopolskiego i rozciąga się na obszarze 23,5 km2. Symbolem Pienińskiego Parku Narodowego są Trzy Korony, czyli charakterystyczne szczyty.

Największą atrakcją turystyczną parku jest spływ przełomem Dunajca. Poza tym warto też zobaczyć Zamek Czorsztyn i Zamek Niedzica. Ciekawym pomysłem na spacer jest przejście się ścieżką dendrologiczną. Ponadto w całym parku znajduje się wiele kilometrów szlaków pieszych i rowerowych.

Poleski Park Narodowy

W województwie lubelskim, na bagnach, torfowiskach i jeziorach krasowych, na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej znajduje się Poleski Park Narodowy. Zajmuje obszar o powierzchni 97,6 km2. Symbolem parku jest żuraw.

Na terenie parku wytyczono 114 km szlaków i cztery ścieżki przyrodnicze, ścieżkę rowerową i dwie krótkie ścieżki dla dzieci. Do dyspozycji turystów są również wieże widokowe.

Roztoczański Park Narodowy

Znajduje się w województwie lubelskim i zajmuje obszar o powierzchni 84,8 km 2. Park powstał w 1974 roku i objął najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza Tomaszowskiego. Symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego jest konik polski.

W parku udostępniono ponad 64,5 km szlaków pieszych, ścieżek poznawczych i tras rowerowych. Warto zobaczyć Zwierzyniec, kościółek na wodzie, Stawy Echo czy Floriankę.

Słowiński Park Narodowy

Położony jest w województwie pomorskim i zajmuje obszar o powierzchni 327,4 km2. Założony został w 1967 roku. Głównym chronionym obiektem jest Mierzeja Łebska i unikatowe w Europie wydmy ruchome. Symbolem Słowińskiego Parku Narodowego jest mewa srebrzysta.

Słowiński Park NarodowyShutterstock

Na terenie parku wytyczone zostały szlaki piesze, kajakowe oraz szlak rowerowy. Częściowo przez park przebiega również Pomorski Szlak św. Jakuba.

Świętokrzyski Park Narodowy

Znajduje się w województwie świętokrzyskim i zajmuje obszar o powierzchni 76,3 km2. Utworzony został w 1950 roku w centralnej części Gór Świętokrzyskich. Symbolem Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest jeleń z krzyżem o dwóch poziomach ramion między rogami.

Na terenie parku poprowadzone zostały szlaki piesze. Po części z nich można jeździć rowerami. Będąc na Łysej Górze warto zwrócić uwagę na Wał kultowy.

Tatrzański Park Narodowy

W województwie małopolskim, w Tatrach, na powierzchni 211,6 km2 rozciąga się ten najpopularniejszy park narodowy w Polsce. Utworzony został w 1954 roku. Symbolem Tatrzańskiego Parku Narodowego jest kozica. W parku do dyspozycji turystów oddano 275 km znakowanych szlaków turystycznych. Do zwiedzania udostępnione są też jaskinie - mniej lub bardziej wymagające, a odpocząć można w licznych schroniskach.

Wielkopolski Park Narodowy

Znajduje się w województwie wielkopolskim, nad Wartą i zajmuje obszar o powierzchni 75,8 km2. Park utworzony został w 1957 roku. Symbolem Wielkopolskiego Parku Narodowego jest puszczyk.

Przez park biegnie pięć pieszych szlaków o łącznej długości 85 km, szlaki rowerowe o długości 100 km i 30 km szlaków konnych.

Wigierski Park Narodowy

Założony został w 1989 roku. Znajduje się w województwie podlaskim na terenie o powierzchni 150,9 km2. Park rozciąga się na Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim, w północno-zachodniej części Puszczy Augustowskiej. Symbolem Wigierskiego Parku Narodowego jest bóbr europejski.

Dla turystów przeznaczono około 250 km oznakowanych szlaków turystycznych - pieszych i rowerowych, sześć ścieżek edukacyjnych i wiele miejsc przeznaczonych do wypoczynku. Możliwe są tam również spływy kajakowe, rejsy statkiem po jeziorze Wigry i przejazd Wigierską Kolejką Wąskotorową.

Woliński Park Narodowy

W województwie zachodniopomorskim na powierzchni 109,4 km2 znajduje się Woliński Park Narodowy. Utworzony został w 1960 roku i obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy - Wolin. Symbolem Wolińskiego Parku Narodowego jest bielik.

Na terenie parku wyznaczono szlaki turystyczne. Są tam też punkty widokowe, Zagroda Pokazowa Żubrów, Muzeum Przyrodnicze. Warto obejrzeć również głazy narzutowe i głazowiska.

Autor: aw / Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Polskie Parki Narodowe

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zimowa aura utrzyma się w Polsce jeszcze przez kilka dni. Nocami będzie chwytał mróz, poza tym pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Od piątku zacznie się ocieplać. W niedzielę termometry mogą pokazać ponad 20 stopni Celsjusza.

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed nocnymi opadami śniegu. W części kraju spaść może do 10 centymetrów białego puchu. Niemal w całej Polsce obowiązują także żółte alarmy przed przymrozkami.

Tutaj w nocy dosypie śniegu. IMGW wydał alarmy

Tutaj w nocy dosypie śniegu. IMGW wydał alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 08.04. Noc w całej Polsce zapowiada się pochmurno, lokalnie może prószyć śnieg i padać śnieg z deszczem. W dzień parasole przydadzą się jedynie na wschodzie, gdzie wciąż może padać deszcz ze śniegiem. Opadom towarzyszyć mogą silniejsze podmuchy wiatru.

Pogoda na jutro - wtorek 08.04. Przed nami zimna noc

Pogoda na jutro - wtorek 08.04. Przed nami zimna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół Słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Miniona noc była w części kraju mroźna, temperatura przy gruncie spadła miejscami do -9 stopni Celsjusza. To jednak nie koniec przymrozków. Kolejne noce również przyniosą spadek temperatury poniżej zera.

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 07.04 w całym kraju zapowiada się pochmurno. W prawie całym kraju chmury przyniosą opady od deszczu po mokry śnieg. Termometry pokażą od 4 do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News