Argentyńscy paleontolodzy odkryli niemal kompletne szczątki nowego gatunku dinozaura. Wydobyte skamieliny są dowodem na to, że historia ewolucji rodziny tego gada jest starsza niż dotychczas przypuszczano.
Eoabelisaurus mefi przemierzał tereny dzisiejszej Patagonii na początku środkowej jury, około 170 mln lat temu. Gad jest starszy o ponad 40 mln lat od najstarszego dotychczas znanego przedstawiciela jego rodziny - abelizuarów, które żyły w okresie kredy (130 mln lat temu).
Odkrycie argentyńskich paleontologów jest o tyle ciekawe, że skamieliny pochodzą właśnie z wcześniejszego okresu – jury.
Mały T-rex?
Szczątki dinozaura przypominają innego gada występującego w tamtym okresie - tyranozaura. Skamieliny oabelizaura wskazują, że gad był dość dużym zwierzęciem mięsożernym, osiągającym 6-6,5 m długości. Podobnie jak jego późniejsi krewni, miał bardzo krótkie kończyny przednie, choć występuje w nich niespotykana mieszanka cech odziedziczonych po przodkach, jak niezredukowana kość ramienna, oraz zaawansowanych, jak krótkie i masywne kości śródręcza.
Skamieniałości dinozaura odkryto na wzgórzu Condor, w południowej prowincji Patagonii - Chubut na południowy zachód od Buenos Aires.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: Reuter