Wieczorem warto spojrzeć w niebo. Macie szanse dostrzec rzadkie zjawisko - obłoki srebrzyste. Eksperci zawiadamiają, że na półkuli północnej właśnie zbliża się sezon, kiedy możemy je dostrzec wysoko na niebie.
Niezwykłych obłoków srebrzystych w umiarkowanych szerokościach geograficznych na półkuli północnej najlepiej wypatrywać od połowy maja do końca sierpnia. Obejrzyj powyższy film, a przekonasz się, że warto przyglądać się wieczornemu niebu, aby nie przegapić pięknych i niepowtarzalnych widoków.
Najwyższe chmury
Obłoki srebrzyste (z angielskiego noctilucent clouds – NLC) to polarne chmury mezosferyczne. Są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi. Znajdują się ponad 70 km wyżej od chmur, które obserwujemy nad naszymi głowami na co dzień. Ich wysokość określa się na około 75-85 km ponad powierzchnią Ziemi.
Obserwuj w półzmroku
Są rzadko obserwowanymi chmurami widzianymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50 st. i 70 st. północnej i południowej szerokości geograficznej.
Jeśli będziesz świadkiem tego rzadkiego zjawiska, chwyć za aparat, nagraj film, zrób zdjęcie i prześlij na Kontakt 24.
Zagadkowe powstanie
Z badań przeprowadzonych w 2012 roku wynika, że obłoki mezosferyczne są to okruchy spalających się w ziemskiej atmosferze meteoroidów. Podobnie jak niektóre typowe chmury w naszej atmosferze na wysokości od 5 do 13 kilometrów, tak i obłoki mezosferyczne zbudowane są z drobnych kryształków lodu.
Odkryte w XIX wieku
Obłoki srebrzyste odkrył Witold Ceraski, rosyjski astronom polskiego pochodzenia. Zaobserwował je 13 czerwca 1885 roku, dwa lata po wybuchu wulkanu Krakatau, z którym początkowo wiązano powstanie tajemniczych obłoków.
Badania od XXI wieku
Dopiero w XXI wieku rozpoczęto specjalistyczne badania nad tymi chmurami. 25 kwietnia 2007, w celu zbadania zmienności tych chmur i ich ewentualnego związku z globalnymi zmianami klimatu, wystrzelony został Satelita AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere). Misja była początkowo planowana na dwa lata, jednak została później przedłużona do 2012 roku.
Autor: AD/mk / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA