Powszechnie uważa się, że rolnictwo rozwinęło się około 10 tys. lat temu. W dużej mierze przez tysiące lat pozostało niezmienne, co potwierdzili ostatnio naukowcy z Oksfordu. Przebadali glebę i odkryli, że dzisiejsi rolnicy stosują te same metody do użyźnienia gleby, co ich prehistoryczni odpowiednicy.
Obornik na polach rozrzucano już blisko 8 tys. lat temu, ogłosili naukowcy. Sam w sobie rozkłada się przez kilka lat, więc żeby uzyskać odpowiednie efekty, należało uzbroić się w cierpliwość.
Ziarna sprzed tysięcy lat
Badanie opiera się na analizie 124 próbek upraw jęczmienia, pszenicy, soczewicy, grochu, oraz około 2500 ziaren lub nasion, które datuje się na 6 tys. do 2,4 tys lat p. n. e, które zebrano podczas wykopalisk archeologicznych na terenie Europy.
Dzięki badaniom naukowcy lepiej poznali także dietę ówczesnych ludzi. Dotychczas zakładano, że głównym źródłem wartości odzywczych było mięso, zaś pola uprawiano pod zwierzęta. Wyniki wykazały, że ich dieta była jednak zróżnicowana i bogata w warzywa oraz owoce.
Rolnik prehistoryczny dziś
Naukowcy doszli do wniosku, że prehistoryczni rolnicy starannie dobierali rośliny, jakie chcieli uprawiać. Uprawy były względnie uporządkowane, zaś zwierzęta trzymane blisko tej części pola, która wymagała najwięcej nawozu.
- To rzuca zupełnie nowe światło na życie ludzi, ich rozwój - powiedziała prowadząca badania dr Amy Bogaard z wydziału archeologii na Oksfordzie. - To udowodniło nam, że nasza wiedza jest wciąż niepełna, a my musimy zadawac jak najwięcej pytań, by dowiedzieć się więcej - dodała.
Autor: mb\mtom / Źródło: science daily