Trwa sezon na obłoki srebrzyste. Te wysokie chmury pojawiają się rzadko na niebie, ale w nocy z soboty na niedzielę udało się je zaobserwować Reporterowi 24.
Reporter 24 MasterBodzio zrobił zdjęcia obłoków mezosferycznych nad Bałtykiem. Zobaczył je kiedy w sobotę spacerował po plaży w Niechorzu (woj. zachodniopomorskie).
Obłoki srebrzyste (chmury mezosferyczne, z ang. noctilucent clouds - NLC) to najwyższe chmury obserwowane z powierzchni Ziemi. Wznoszą się ponad 70 km nad chmurami, które obserwujemy na co dzień. Ich wysokość określa się na około 75-85 km ponad powierzchnią Ziemi.
Sezon na wysokie obłoki
Na półkuli północnej od maja do końca sierpnia trwa sezon na obłoki srebrzyste. W tym czasie pojawiają się na niebie najczęściej. Bądźcie czujni, obserwujcie niebo po zmroku i może także Wam uda się zobaczyć to rzadkie zjawisko. Jeśli będziesz świadkiem tego rzadkiego zjawiska, chwyć za aparat, nagraj film, zrób zdjęcie i prześlij na Kontakt 24.
Kiedy najlepiej je obserwować? Najłatwiej dostrzec je na niebie w półzmroku, przy zmierzchu lub o świcie, kiedy słońce znajduje się 6-16 stopni poniżej horyzontu.
Zobacz wyjątkowy time lapse obłoków srebrzystych nad Poznaniem z lipca 2014 roku:
Autor: AD/rp / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/MasterBodzio