W czasie pandemii COVID-19 wielu seniorów skarży się na problemy z dotarciem do lekarzy i samotność. Zdaniem profesora Tomasza Targowskiego, najlepszym rozwiązaniem dla starszych pacjentów jest przełamywanie oporów przed hospitalizacją w przypadku problemów zdrowotnych, a także szczepienie się na COVID-19 najszybciej, jak to możliwe.
Jak mówił na antenie TVN24 profesor doktor nauk medycznych Tomasz Targowski, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii, obecnie seniorzy najbardziej skarżą się na utrudnienia w dostępie do opieki zdrowotnej. Poradnie funkcjonują przede wszystkim na zasadzie teleporad, dużo mniej jest wizyt domowych.
- Seniorzy dobrze sobie radzą z e-receptami, natomiast w przypadku wystąpienia ostrego zachorowania, zgłaszają, że mają problem z dotarciem do lekarza - mówił ekspert.
Zauważył, że wielu seniorów skarży się także na samotność związaną z brakiem kontaktów społecznych. Zdaniem profesora, nie wynika to jedynie z panujących obostrzeń, ale także obaw przed ryzykiem zakażenia i potencjalnym trafieniem do szpitala - własnej osoby, ale też swoich bliskich.
Nie bać się szpitali
Zdaniem Targowskiego, by pomóc seniorom, można byłoby część oddziałów covidowych przemienić na oddziały specjalistyczne. Jednak seniorzy obawiają się, że w szpitalach mogą zakazić się koronawirusem.
- Chciałbym się tutaj zwrócić z apelem do seniorów, że środowisko szpitalne jest bezpieczniejszym środowiskiem, zwłaszcza tam, gdzie nie ma w pobliżu oddziałów covidowych, niż środowisko, w którym przebywa na co dzień. Łatwiej wydaje się zakazić wirusem SARS, korzystając z supermarketu niż w szpitalu, [...] gdzie zwraca się uwagę na to, w jakim stanie pacjent jest przyjmowany do szpitala, gdzie coraz częściej wykonuje się chociażby szybkie testy antygenowe [...] i gdzie wprowadzone są obostrzenia sanitarne - przekonywał.
Seniorzy, zaszczepcie się!
Dlatego pierwszym sposobem na pomoc powinno być przełamanie strachu przed hospitalizacją. Drugą sprawą powinno być jak najszybsze wyszczepienie seniorów, a także pracowników służby zdrowia.
- Zwróćmy uwagę na fakt, że to dzięki szczepieniom dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego, dzięki szczepieniom przestały umierać nasze dzieci, zwalczyliśmy tak straszne choroby jak ospa prawdziwa, zapanowaliśmy nad gruźlicą, zwalczyliśmy tyfus plamisty, który zbierał śmiertelne żniwo w czasie II wojny światowej. Szczepimy nasze dzieci przeciwko krztuściowi, błonicy, tężcowi - te choroby są obecnie incydentalne. Więc jeżeli mamy tak straszną chorobę, wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2, która zabija nawet 10 procent populacji, tej najstarszej populacji [...], a więc co tu dużo się zastanawiać. Jeśli senior ma do wyboru zgon, a zaszczepienie się i uniknięcie potencjalnie ciężkiej choroby, no to wybór wydaje się tutaj oczywisty i jakaś obawa przed ewentualnymi powikłaniami nie powinna przesłaniać korzyści wynikających z tego, że się zaszczepimy - mówił.
Ekspert zaapelował, by z każdymi niepokojącymi dolegliwościami nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Nie powinno się odkładać także wizyt w poradniach onkologicznych, ponieważ im wcześniej trafimy do lekarza, tym większe szanse na wyzdrowienie.
Całość rozmowy z ekspertem zobaczysz tutaj:
Autor: kw/dd / Źródło: tvn24