Angielsko-niemiecki zespół odkrył nową planetę, która może być drugą Ziemią. Zdaniem astronomów to najbliższe ciało niebieskie aż do tego stopnia przypominające Niebieską Planetę. Znajduje się jedynie 44 lata świetlne od nas.
Planeta o nazwie HD 40307g jest częścią układu oddalonego od nas o 44 lata świetlne, o którym sądzono dotąd, że posiada tylko trzy planety - wszystkie krążące zbyt blisko gwiazdy, by mogła na nich występować ciekła woda.
Angielsko-niemiecki zespół badaczy odkrył trzy nowe planety, z których jedna - HD 40307g - znajduje się w tzw. strefie zamieszkiwalnej (ekosferze) swojego słońca. To strefa, w której nie jest ani zbyt gorąco, ani zbyt zimno, by mogła istnieć woda w ciekłej postaci.
Siedem razy cięższa od Ziemi
- Gwiazda, wokół której krąży HD 40307, jest idealnie spokojnym starym karłem, więc nie ma powodu, dla którego taka planeta nie miałaby mieć klimatu podobnego do ziemskiego - powiedział Guillem Angla-Escude z Uniwersytetu w Getyndze, który razem z Mikko Tuomi prowadził badania nad tym układem na brytyjskim Uniwersytecie Hertfordshire.
Nowo odkryta planeta ma masę co najmniej siedmiokrotnie większą od ziemskiej. Okrąża swoją gwiazdę w odległości zbliżonej do dystansu między Ziemią a Słońcem, co oznacza, że otrzymuje podobną ilość energii słonecznej jak nasza planeta.
Ma podobną orbitę i wiruje
Pierwszą planetę poza granicami naszego Układu Słonecznego odkryto na początku lat 90. Od tego czasu przybyło ich ponad 800, ale tylko niewielka ilość z nich znajduje się w strefie zamieszkiwalnej. Jeszcze mniej kręci się w taki sposób, który umożliwia powstanie rytmu dzienno-nocnego, a tym samym stworzenie środowiska podobnego do ziemskiego.
- To jest najbliższa Ziemi planeta znajdująca się w strefie zamieszkiwalnej, która nie rotuje synchronicznie wokół swojej gwiazdy - podkreślił astronom Hugh Jones z Uniwersytetu w Herfordshire. Większość odkrytych do tej pory planet ma okres obrotu wokół własnej osi równy okresowi obiegu wokół gwiazdy, przez co jedna strona planety jest stale wystawiona w kierunku źródła światła, a druga cały czas zacieniona. Podobnie kręci się nasz Księżyc.
Tymczasem HD 40307g, podobnie jak Ziemia, kręci się w ten sposób, że jest na niej dzień i noc. - Ona i księżyce, które posiada, leżą w orbicie porównywalnej do ziemskiej, co zwiększa prawdopodobieństwo, że może być zamieszkana - dodaje Jones.
Badali zmiany światła gwiazdy
Odkrycia badacze dokonali, analizując dane ze spektografu HARPS dołączonego do teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego, znajdującego się w La Silla na pustyni Atacama w Chile. Swoje wnioski opublikowali w czasopiśmie "Astronomy & Astrophysics".
HARPS odbiera drobne zmiany barwy światła gwiazdy powstające pod wpływem grawitacyjnego wpływu jej planety. Badacze wykorzystali nową technikę pozwalającą odfiltrować sygnały pochodzące od samej gwiazdy. - To znacznie zwiększyło czułość i pozwoliło nam odkryć trzy nowe planety wokół gwiazdy - powiedział Mikko Tuomi.
Autor: js/rs / Źródło: Reuters