Nie jest łatwo wytrwać w noworocznych postanowieniach. Statystyki mówią, że aż 92 proc. ludzi poddaje się, najpóźniej po pół roku bardziej lub mniej usilnych starań, aby zmienić coś w swoim życiu. Jak znaleźć się w tej szczęśliwej grupie 8 proc., której udaje zrealizować się założone cele?
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓWWiele na ten temat potrafią powiedzieć psycholodzy, którzy od lat badają temat ludzkiej woli, motywacji, wytrwałości itp. Poniżej zebraliśmy sześć psychologicznych trików, które pomogą wam rozpocząć zmiany i w nich wytrwać. 1. Zapytaj Zamiast mówić: rzucę palenie, schudnę 5 kg, zmienię pracę, zacznij zadawać sobie pytania: czy rzucić palenie, czy schudnąć 5 kg, czy zmienić pracę? Okazuje się, że ludzie, którzy pytają, mają o 14 proc. więcej szans na realizację swoich postanowień.To dlatego, że zadając sobie pytanie, szukamy jednocześnie odpowiedzi no to, co nam taka życiowa reforma da. A zysków ze zmiany negatywnych nawyków jest zawsze więcej niż strat. Metoda będzie skuteczniejsza, kiedy takie pytanie napiszemy na kartce i zawiesimy w dobrze widocznym miejscu.2. Przestań rozważać ewentualne przeszkody To, co najbardziej przeszkadza w realizacji celów, to przewidywanie przeszkód, na jakie będziemy narażeni, twierdzi psycholog Gabrielle Oettingen z Uniersytetu Nowojorskiego.Najczęściej są to przeszkody, które sami sobie budujemy, w celu usprawiedliwienia ewentualnego niepowodzenia. Np. nie będę mieć czasu na ćwiczenia, będę musiał zainwestować pieniądze, które odkładam na czarną godzinę, znów będę zaczynać od nowa itp.Zamiast szukać przeszkód na zewnątrz, poszukamy ich w sobie - rozwiążmy je, radzi Oettingen. Czyli pomyślmy w ten sposób: jak zawalczyć moje lenistwo, strach, jak rozbudzić w sobie chęć działania? 3. Zyskaj wewnętrzną motywację Motywacja wewnętrzna jest jednym z kluczowych czynników decydujących o powodzeniu w realizacji celu, mówią badania opublikowane w styczniowym numerze czasopisma psychologicznego " Journal of Clinical Psychology" - Wyznaczając sobie cel, pomyśl o wewnętrznych pobudkach - radzi prof. Emily Mailey psycholog z Uniwersytetu Stanowego w Kansas. - Motywatory wewnętrzne, takie jak lepsze zdrowie czy posiadanie większej ilości wolnego, są bardziej trwałe, ponieważ łączą osobiste cele z wyznawanymi wartościami - wyjaśnia psycholog.Ponadto skupiają np. na bezpośrednich korzyściach płynących z ćwiczeń, zamiast na długoterminowym celu utraty wagi.4. Stawiaj realistyczne cele Wytyczenie bardziej umiarkowanych i realistycznych celów to lepszy sposób na dokonanie rzeczywistego postępu, donoszą liczne badania naukowe. Dlatego swoje noworoczne postanowienia najlepiej podziel na pół. Spróbuj iść na siłownię trzy razy w tygodniu, zamiast sześciu. Biegaj co drugi dzień, zamiast codziennie. Wyklucz słodycze ze swojej diety, ale tyko w dni robocze itp.
- Wytyczanie i realizacja małych celów, pomaga osiągać te większe krok po kroku - wyjaśnia psycholog Lynn Bufka, rzecznik prasowy Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.
5. Zachowaj swoje postanowienia dla siebie Badania z 2009 roku, opublikowane w czasopiśmie "Psychological Science" dowodzą, że ludzie, którzy opowiadają o swoich noworocznych postanowieniach rodzinie i przyjaciołom, rzadziej je realizują. - To dlatego, że działa u nich mechanizm przedwczesnej kompletności. Osoby zaczynają cieszyć się pozytywnym efektem zmian w swoim umyśle mimo, że żadnych zmian jeszcze nie podjęli - czytamy w artykule. 6. Zapisz sobie postanowienia w kalendarzu Rozplanuj kiedy konkretnie będziesz je wykonywać. Napisz, że w poniedziałki, środy i piątki o godzinie 16.30 pojawisz się w fitness klubie, gdzie będziesz ćwiczyć przez godzinę. Badania pokazują, że osoby, które mają rozpisany plan, częściej go realizują. Na poniższym wideo Mateusz Grzesiak, popularny trener rozwoju osobistego, opowiada jak wykonać to w praktyce.
Autor: mar/jap / Źródło: Huffingtonpost