W nocy z piątku na sobotę mieszkańcy Polski powinni skierować oczy w niebo. Między godziną 0.00 a 3.00 nad ranem na niebie może pojawić się zorza polarna, zwłaszcza w północo-zachodnich regionach naszego kraju. To będzie niezwykle piękny, a zarazem rzadki spektakl na niebie.
Mieszkańcy naszego kraju nie powinni iść wcześnie spać w nocy z piątku na sobotę . Jest szansa, że na naszym niebie pojawi się zorza, która w Polsce jest niezwykłą rzadkością. Przy odrobinie szczęścia mieszkańcy miejscowości położonych w województwach na północno-zachodnim krańcu kraju dojrzą w oddali kolorowe światła na niebie.
Rzadkie zjawisko
- Zorze polarne w Polsce są rzadkością, ale ich pojawienie się nad naszym niebem jest możliwie w czasie silnej aktywności Słońca. Szczególnie po silnych wybuchach na Słońcu, jakie miały miejsce we wtorek i w środę. To dzięki nim, w kosmos wyrzucona została materia, która kieruje się w kierunku Ziemi- trzy lata temu podczas podobnych rozbłysków synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek wyjaśniła mechanizm powstania zorzy.
Silna aktywność słońca
Należące do NASA satelity badające aktywność Słońca 10 września o 17.45 czasu uniwersalnego zarejestrowały potężny rozbłysk na powierzchni Słońca, na terenie obszaru aktywnego 2158. W tym samym miejscu, dzień wcześniej odnotowano także rozbłysk. Zjawisko, choć silne, samo w sobie nie stanowi zagrożenia ani dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ani dla Ziemian. Może za to zaowocować to zorzą polarną. Nawet w Polsce. Każda aktywność słońca nie generuje w naszych szerokościach zórz. W tym przypadku słońce wyrzuciło materię prosto w stronę naszej planety, powodując, że zorza nie tylko pojawi się nad kołem podbiegunowym, ale i w niższych szerokościach geograficznych.
Zorza nad Polską na 80 proc.
Niektórzy szacują, że "aurora borealis" w Polsce pojawi się na 80 proc. Jednakże największe szanse na ujrzenie tego zjawiska mają mieszkańcy północno-zachodnich regionów Polski. Zasięg występowania zorzy eksperci określili jako KP7 w 9-stopniowej skali KP. Skala opisuje zasięg występowania zorzy polarnej, KP1 oznacza, że zjawisko na niebie będzie można zaobserwować blisko bieguna, a KP 9, że zorza pojawi się nawet w południowej Polsce.
Autor: mab/rp / Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock