Musimy zacząć od poprawy własnych zachowań, wtedy będziemy mieć lepszą jakość środowiska - zaznaczył we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Mariusz Zalewski z Morskiego Instytutu Rybackiego. W przeciwnym razie efekt będzie taki, jak na maleńkiej wyspie na Pacyfiku, gdzie znaleziono aż 17 ton śmieci.
Henderson to bezludna wyspa koralowa położona w południowej części Oceanu Spokojnego. Nikt tam nie mieszka, więc i nikt nie sprząta śmieci, które dosłownie zalały plażę. Przyniosły je prądy morskie.
Jak zauważa Mariusz Zalewski z Zakładu Oceanografii Rybackiej i Ekologii Morza Morskiego Instytutu Rybackiego, takich wysp na oceanach może być coraz więcej. Wszystko dlatego, że - jak stwierdził ekspert - "jesteśmy społeczeństwem plastikowym".
- W porównaniu do lat 50. wytwarzamy o 100 razy więcej plastiku - dodał.
Skąd tyle śmieci?
Odpady spływają z większego obszaru morskiego. Jak zaznaczył Zalewski, jeśli pozbędziemy się plastiku w jednym miejscu na świecie i zostanie on "wyrzucony do środowiska", natura odda go w innym miejscu. Przykładem jest tu właśnie wyspa Henderson.
- Jest to czubek góry lodowej, bo te plastiki z upływem czasu będą podlegać rozdrobnieniu, dezintegracji - zaznaczył ekspert.
Śmieci na wyspie pochodzą najprawdopodobniej ze statków, część mogła też przypłynąć z Ameryki Południowej.
Jak zauważa Zalewski, na Bałtyku sytuacja jest nieco inna, ponieważ morze jest do połowy zamknięte. Kraje sąsiedzkie kładą duży nacisk na dobry stan wód. Teren jest nadzorowany, a z plaż na bieżąco usuwane są większe śmieci.
Niechlubny rekord
Według dr Jennifer Lavers z Uniwersytetu na Tasmanii, na wyspie o powierzchni 37 kilometrów kwadratowych do tej pory nie odnotowano większej ilości śmieci. Na plaży na jeden metr kwadratowy znaleziono 239 sztuk śmieci, z czego 99,8 procent to plastik.
W 1988 roku wyspa Henderson została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Organizacja BirdLife International uznała ją też za ostoję ptaków IBA. Zwierzęta przystosowały się do aktualnych warunków, a kraby budują swoje domy w plastikowych odpadach.
Autor: wd/ja / Źródło: TVN 24