W weekend wielu łodzian, i nie tylko, uda się nad Zalew Sulejowski. To jedna z największych atrakcji Polski centralnej, a zdjęcia Reporterki 24 agatom są najlepszym dowodem na to, dlaczego tak jest.
Zalew Sulejowski jest wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że jest jednym z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce centralnej. Po drugie - niezwykłości dodają mu otaczające akwen krajobrazy.
Zalew jest usytuowany pośród lasów województwa łódzkiego. Słynie z pięknych, piaszczystych plaż, które przy słonecznej aurze zapełniają się do ostaniego miejsca. Latem cieszy się też popularnością wśród żeglarzy i windsurferów.
Zalew dla wody pitnej
Zalew wybudowano w latach 1969-1974. Powstał w wyniku przegrodzenia rzeki Pilicy w okolicy miejscowości Smardzewice. Wybudowano tam betonowo-ziemną tamę o długości 1200 m i wysokości 16 m, która przyczyniła się do powstania zbiornika o powierzchni 2700 ha. Zalew zasilany jest przez dwie rzeki: Pilicę i Luciążę.
Powstanie zbiornika miało na celu zapewnienie wody pitnej dla Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi.
Żubry, kamienie i pojazdy pancerne
Zalew Sulejowski to nie tylko liczne atrakcje związane z wypoczynkiem nad wodą. Będąc w okolicy, warto się wybrać do Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach. Powstał on w roku 1936 i jest obecnie jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce centralnej.
Warto odwiedzić też Skansen Rzeki Pilicy, którego główną atrakcją jest młyn wodny. Obok niego obejrzeć możemy największą w kraju kolekcję kamieni młyńskich. Ciekawostką skansenu są wydobyte z rzeki (w ciągu prawie 20 lat) pojazdy pancerne oraz inne militaria z czasów II wojny światowej.
Autor: adsz/map / Źródło: Kontakt Meteo