Mieszkańcy Polski, jak i wielu innych krajów na świecie mogli podziwiać w czwartek częściowe zaćmienie Słońca. Pokazujemy zdjęcia tego zjawiska z różnych stron globu.
Zaćmienia Słońca następują w momencie, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Jest wtedy w nowiu, ale ze względu na to, że jego orbita nie jest idealnie kołowa i ma pewne nachylenie względem płaszczyzny orbity Ziemi dookoła Słońca, to zaćmienia nie zachodzą przy każdym nowiu.
Najbardziej spektakularne są zaćmienia całkowite, gdy cała tarcza słoneczna zostaje zakryta i wtedy widzimy dookoła koronę słoneczną. W przypadku, gdy część tarczy pozostaje widoczna, mówimy o częściowym. Są też zaćmienia zwane obrączkowymi. Przy zaćmieniu obrączkowym cała tarcza Księżyca przesłania Słońce, ale Księżyc jest zbyt daleko od naszej planety i widoczny na niebie kątowy rozmiar jego tarczy jest mniejszy niż rozmiar tarczy Słońca. W takiej sytuacji wokół ciemnej tarczy naszego naturalnego satelity widać jasny pierścień.
Łotwa, Belgia, Stany Zjednoczone
W czwartek pas, w którym można było zobaczyć zaćmienie obrączkowe, przebiegał przez Kanadę, Grenlandię, biegun północny i wschodni kraniec Azji. Maksymalnie faza zaćmienia obrączkowego trwała trzy minuty i 51 sekund. W innych krajach, w tym w Polsce oraz między innymi na Łotwie, w Belgii czy Stanach Zjednoczonych zaćmienie było widoczne jako częściowe.
Kiedy następne i gdzie będzie widoczne
Zaćmienia Słońca występują względnie często, od dwóch do pięciu razy w roku, przy czym widoczne są tylko na określonych obszarach Ziemi, dlatego dla danego miejsca są dużo rzadsze. Zaćmienia całkowite to z perspektywy pojedynczej miejscowości naprawdę rzadkość, statystycznie w jednym obszarze występują co 370 lat. Do najbliższego dojdzie 4 grudnia 2021 roku, ale będzie ono widoczne jedynie w pasie od południa Ameryki Południowej, przez południową Afrykę, po południową Australię. W Polsce poczekamy na nie do 2075 roku.
Następne częściowe zaćmienie będzie miało miejsce 30 kwietnia 2022 roku, ale nie zobaczymy go z naszego kraju. Widoczne także z Polski wystąpi 25 października tego samego roku.
Autor: ps / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, timeanddate.pl