Zakopane zapadło w zimową aurę. Piękne śnieżne krajobrazy z pewnością zachęcą turystów do wcześniejszego rozpoczęcia sezonu. Wszędzie jest biało - spadło tam aż 40 cm śniegu, który przy temperaturze -17 st. C na pewno jeszcze długo się utrzyma. W wędrówkach musimy jednak zachować rozsądek - w górach obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego.
Zakopane jest gotowe na przyjęcie miłośników mrozu i śniegu. Tamtejszy krajobraz już zachęca aby jak najszybciej zacząć sezon narciarski. Na brak śniegu nie można narzekać.
-17 st. C
Na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.) we wtorek odnotowano - 17 st.C. Trasa jest tam jeszcze praktycznie nieprzetarta, inne szlaki muszą również prezentować się niezwykle malowniczo - Zakopane zostało zasypane aż 30-40 cm śniegu.
Gdy zejdziemy ze szlaku na spacer po Krupówkach, będzie trochę cieplej. Termometry wskazują tu około - 7, - 8 st. C.
Problemy na drogach
Z powodu wczorajszych bardzo intensywnych opadów śniegu w Zakopanem pojawiły się problemy na drogach - na Zakopiance, późnym popołudniem i wieczorem piaskarki i pługi śnieżne nie nadążały uporządkowywać zaśnieżonych dróg.
Krajobraz Zakopanego zasypanego śniegiem, na pewno spowoduje, że od razu będziemy chcieli się tam znaleźć - wtorkowy dzień jest co prawda wietrzny i mroźny ale nad otulonymi śniegiem górskimi szlakami świeci cudowne słońce.
Zagrożenie lawinowe
Góry choć piękne, nie zapominajmy, są zdradliwe. Z powodu obfitych opadów śniegu obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego. Niebezpiecznie jest na szlakach położonych powyżej górskich schronisk. Jak wyjaśniają tatrzańscy ratownicy, wyzwolenie lawiny śnieżnej jest możliwe już przy małym obciążeniu, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest także samorzutne schodzenie śnieżnych lawin. - Poruszanie się po wysokogórskich szlakach wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności w posługiwaniu się odpowiednim sprzętem jak raki, czekany - mówił ratownik dyżurny TOPR. Malowniczo prezentujący się Kasprowy Wierch nie jest rekordzistą - w Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży 70 cm białego puchu. Górskie szlaki powyżej granicy lasu pokrywa gruba warstwa śniegu. W wielu miejscach przebieg ścieżek jest niewidoczny. Stopień zagrożenia lawinowego jest wyznaczany według międzynarodowej, pięciostopniowej skali, jednak w Tatrach najwyższy stopień zagrożenia to czwórka. Piąty stopień zagrożenia może wystąpić np. w Alpach, gdzie lawiny mogą zagrażać ludzkim osadom.
Autor: agr/rp / Źródło: TVN24/PAP