Niedziela w całym kraju była pochmurna, co sprzyjało poszukiwaniu wyjątkowych form na niebie. Chmury nad Bydgoszczą przypominały falujące morze.
Niezwykłe chmury zawisły nad Bydgoszczą w niedzielę 10 kwietnia o godzinie 17.20. Zdjęcia wykonał Reporter 24 FLASHBYDGOSZCZ. Pofalowane obłoki to Startocumulus undulatus. Meteorolog TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek wyjaśnia, że chmura Startocumulus undulatus jest od góry spłaszczona, najczęściej w wyniku istnienia inwersji temperatury (wzrost temperatury wraz z wysokością) powyżej wierzchołków. Zjawisko to zahamowuje kondensację pary wodnej, czyli jej skraplanie się, i powstawanie chmury.
Deszczowe chmury
Stratocumulus to chmura kłębiasto-warstwowa, która występuje poniżej 2500 m, w warstwie chłodniejszego powietrza, które ułatwia tworzeniu się chmur opadowych, nad którym zalega powietrze nieco cieplejsze. Gdy na niebie pojawia się te chmury, możemy przypuszczać, że spadnie deszcz, jednak nie jest to jednoznaczne. Undulatus wskazuje na odmianę chmury Statocumulus i z łaciny oznacza "pofalowany". Fale na chmurach mogą być różnej wielkości. Często wyglądają jak pagórki na niebie, a czasami jak zmarszczki stworzone na morzu przez wiatr.
Bądź czujny i patrz w niebo. Może i Tobie uda się dostrzec niebo, które wygląda jak odbicie lustrzane morza. Rób zdjęcia, nakręcaj filmy i wyślij je na Kontakt 24.
Autor: AD/jap / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/FlashBydgoszcz