Zbliża się moment próby lądowania chińskiej sondy z łazikiem Zhorung na Marsie. Spekuluje się, że statek kosmiczny podejmie próbę zejścia na powierzchnię Czerwonej Planety, gdy w Polsce będzie 1.11 w sobotę. Planowane lądowanie to element pierwszej w pełni chińskiej bezzałogowej misji na Marsa.
Sonda Tianwen-1 wyruszyła z kosmodromu Wenchang na wyspie-prowincji Hajnan 23 lipca 2020 roku, a w lutym tego roku, po pokonaniu 475 milionów kilometrów, weszła na orbitę Marsa. Obecnie znajduje się "kluczowej fazie lądowania" – podał w piątek chiński dziennik "Global Times". Według tej gazety sonda ma wylądować na obszernej równinie Utopia Planita w północnej strefie okołobiegunowej Marsa.
- Na bazie obecnych warunków lotu sonda Tianwen-1 spróbuje znaleźć okazję do lądowania (…) w okresie od wczesnego rana w sobotę do środy czasu pekińskiego" – napisała Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) w komunikacie opublikowanym w internecie.
Miłośnicy i znawcy kosmosu śledzący misję podają, że do próby lądowania może dojść już w sobotę o godz. 1.11 naszego czasu.
Łazik Zhurong, nazwany tak na cześć bóstwa ognia ze starożytnej chińskiej mitologii, ma napęd słoneczny, sześć kół, 1,85 metra wysokości i waży 240 kilogramów. Ma przemierzać Czerwoną Planetę przez około trzy miesiące, zbierając i analizując próbki skał.
Historyczna misja
Jeśli operacja się powiedzie, Chiny staną się pierwszym krajem świata, któremu uda się przeprowadzić orbitowanie, lądowanie i wypuszczenie łazika na Marsa w ramach swojej pierwszej misji marsjańskiej.
Misja Tianwen-1 uznawana jest za przykład rosnących ambicji kosmicznych Pekinu. Chiny wysłały również niedawno na okołoziemską orbitę kluczowy element budowanej własnej stacji kosmicznej i planują budowę - wspólnie z Rosją - stacji badawczej na Księżycu.
AFP przypomina, że w przeszłości kilka prób lądowania na Marsie dokonywanych przez USA, Rosję i kraje europejskie zakończyło się niepowodzeniem. Ostatnia udana próba miała miejsce w lutym, gdy amerykańska agencja kosmiczna NASA umieściła na powierzchni tej planety łazik Perseverance.
Autor: ps/map / Źródło: PAP, nasaspaceflight.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: CNSA