Huragany budzą strach wśród ludzi. Amerykańscy meteorolodzy prognozują, że tegoroczny sezon na te zjawiska na Atlantyku, który rozpoczął się w tym tygodniu, może być gwałtowny. Jednak istnieją na tym świecie osobniki, które potrafią wykorzystać wzburzone wody.
Kanadyjscy i amerykańscy naukowcy odkryli, że gdy niektóre gatunki rekinów uciekają z płytkich, przybrzeżnych siedlisk w obliczu gwałtownych sztormów, rekiny tygrysie (Galeocerdo cuvier) wydają się rozkoszować wzburzonym morzem. Gatunek ten wydaje się być szczególnie "szczęśliwy", gdy znajdzie się w rejonie dotkniętym sztormem. Badania i wnioski opublikowano w czasopiśmie "Estuarine, Coastal and Shelf Science".
Tuż po uderzeniu huraganu liczba rekinów wzrosła
Autorzy publikacji wykorzystali w swoich badaniach urządzenia śledzące do monitorowania aktywności rekinów tygrysich. Odkryli, że w 2016 roku, pomimo uderzenia huraganu Matthew w północno-zachodni brzeg Little Bahama Bank, obecność rekinów tygrysich w tym obszarze była "spójna przed i w trakcie huraganu".
Matthew był śmiercionośnym huraganem najwyższej, piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Wiatr osiągał w nim prędkość 266 kilometrów na godzinę. Bezpośrednio po huraganie, jak twierdzą badacze, "dzienna liczba wykrytych żarłaczów tygrysich wzrosła około dwukrotnie".
Całkiem inaczej zachowały się żarłacze tępogłowe (Carcharhinus leucas), rekiny wąsate (Ginglymostoma cirratum) czy głowomłoty olbrzymie (Sphyrna mokarran) kiedy w pobliżu zatoki Biscayne, u wybrzeży Miami, przechodził huragan Irma. Żywioł ten pojawił się w 2017 roku i był huraganem czwartej kategorii. - Kiedy oko huraganu przesunęło się o około 140 kilometrów na zachód, większość rekinów wcześniej obecnych w tych rejonach zniknęła - stwierdzili naukowcy.
- Byłem zdumiony widząc, że rekiny tygrysie nie ewakuowały się nawet wtedy, gdy oko huraganu zbliżało się do nich - powiedział Neil Hammerschlag z Uniwersytetu w Miami, współautor badania. - Ich liczba nawet wzrosła po przejściu żywiołu. Podejrzewamy, że rekiny tygrysie prawdopodobnie korzystały ze wszystkich możliwości pozyskania padliny z martwych zwierząt podrzuconych przez burzę - dodał.
Według naukowców kryzys klimatyczny wzmocni dodatkowo siłę i intensywność huraganów na wschodnim wybrzeżu USA, na czym mogą skorzystać żarłacze tygrysie.
Autor: anw/dd / Źródło: The Guardian, Miami Herald
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock